ואגיניזמוס


מאת: דר' דוד סגל ודר' צחי בן-ארויה

מצב בו יש כיווץ לא רצוני של שרירי האגן הקטן ומבוא הנרתיק בעקבות חוסר רצון ברמת התת מודע לאפשר חדירה לשם קיום יחסי מין.
למרות שנשים עם וגיניזמוס לא מאפשרות חדירה ובעקבות כך לא נהנות מאורגזמה של חדירה, הן יכולות ואף חוות אורגזמה ברמת הדגדגן.

באשר לסיבות האפשריות הגורמות למצב זה:
1. בדרך כלל רקע נרכש, נלמד. לרוב לאחר חוויית מין לא טובה, כמו כאב בזמן קיום יחסי מין או יחסי מין בכפיה. יתכן ובפעמים הראשונות למגע המיני, עקב בורות או טכניקה לקויה או אפילו עקב אונס, נגרם כאב בעת קיום המגע המיני ולמרות שהכאב חולף לרב, השפעתו יכולה להמשך ברמת הזיכרון.
2. פחד מהריון .
3. פחד מאיבוד שליטה בעקבות קיום יחסי מין.
4. חשש מכאב ופציעה בעקבות חדירה.
5. השפעות סביבתיות כמו סביבה המשדרת שדרים שליליים באשר לסקס ( משפחות חרדיות דתיות ).

האבחנה עצמה נעשית עפ"י סיפור האישה והתנהגותה בזמן הבדיקה. הרקע הנפוץ הוא של הימנעות או רתיעה של המטופלת להתקרבות של הבודק לאזור הגניטליה. במידה ורואים כיווץ לא רצוני של הלדן בזמן נסיון בדיקה ישנו אישור לאבחנה. צריך לציין שוגיניזמוס היינו מצב כללי ובתוכו יש ספקטרום רחב של מופעים. ישנן נשים שלא מאפשרות כלל התקרבות לאזור הגניטליה ואילו אחרות המאפשרות התקרבות נגיעה ואף חדירה אם כי איטית ומדודה.

הן האבחון והן הטיפול מצריכים פנייה למטפלים ויועצים מיניים המכירים בתופעה ובשיטות הטיפול בה.

הטיפול לרוב היינו משולב וכולל טיפול ברמה התנהגותית ופיזית , שילוב זה מאפשר לטפל בבעיה על כל דרגותיה השונות עם סיכויי הצלחה טובים ביותר. לאחר שלב בו המטופלת מקבלת הדרכה להיכרות עם איברי המין שלה הטיפול כולל שימוש במרחיבי לדן בעלי קוטר משתנה שמוחדרים לנרתיק לצורך הדרכה. בשלב ראשון המרחיבים מוחדרים על ידי המטפל ואח"כ על ידי המטופלת או בן זוגה בעזרת ג'ל סיכה על בסיס מים תוך כדי הדרכה להרפיית שרירי האגן בזמן ההחדרה. על מנת להגיע לתוצאות טובות יש לבצע את הפעולה לפחות 3 פעמים בשבוע ולאפשר להשאיר את המרחיב כ 10 דקות בלדן כל פעם. יחד עם המרחיבים המטופלת צריכה לקבל הדרכה שמטרתה לעבוד ברמת התת מודע שלה למטרת חיזוק הביטחון העצמי שלה ובמיוחד בכל הקשור למין. בגמר השימוש במרחיבים (לאחר שאין בעיה בהכנסת מרחיב אחרון ) מאפשרים לבני הזוג קיום יחסי מין כאשר ישנה העדפה בתחילה לתנוחה שתאפשר לאישה שליטה על החדירה לדוגמה תנוחה בה האישה יושבת על בן הזוג.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת
טיפול בבעיות זיקפה - הנחיות איגוד האורולוגים , 2/07/2005
מיניות ויחסים לאחר הלידה, 31/05/2005
הקשר שבין עישון ובעיות בתפקוד המיני , 3/03/2005
סקס וגיל העמידה , 28/12/2004
על הקשיים ביחסי מין של נשים וגברים שמנים , 21/12/2004
הפרעות באורגזמה הנשית
הפרעות זיקפה
שפיכה מוקדמת
נקודת ה-G
דרונט בניית אתרים