טיפולים נוגדי סרטן והשפעתם על הפוריות

מאת: דר' צחי בן-ארויה ודר' טליה לוי

כיום רבות ממחלות הסרטן ניתנות לריפוי בעזרת טיפול מתאים, נשים וגברים רבים נהנים מחיים ארוכים ומלאים לאחר האיבחון והטיפול בסרטן, אך נאלצים להתמודד עם תופעות לואי ארוכות טווח כגון: הנזק ללב, לראות ולמערכת הרבייה הנגרמים מניתוחים, מכימוטרפיה ומטיפול קרינתי. נזקים למערכת הרבייה יכולים לגרום לחוסר פוריות. יחד עם זאת ישנן היום טכניקות רבות ואמצעי תמיכה מגוונים המאפשרים גם לזוגות אלו להביא ילדים לעולם לאחר טיפולים כנגד סרטן.
לרב, אין אפשרות לשנות את אופי הטיפול בסרטן על מנת להתחשב בפוריות. יחד עם זאת, חשוב שחולים צעירים העומדים בפני טיפולים כנגד סרטן יהיו ערים לתוצאות הטיפול האפשריות, ויחשבו על אפשרויות לשימור הפוריות בעתיד.

טיפולים בסרטן ופוריות האישה:
ניתוחים:
טיפול ניתוחי בגידולים סרטניים של איברי המין הנשיים יכול לגרום לבעיה בפריון, לרב על רקע הידבקויות תוך בטניות וכריתת שחלות, רחם או צואר הרחם. חלק מהבעיות ניתנות לפיתרון ע"י ניתוח אחר. במידה והבעיה אינה נפתרת ע"י ניתוח חוזר, הרי שטכניקות של טיפולי פוריות, הפריות מבחנה, תרומת בייציות או פונדקאות יוכלו לרב לעזור.

כימוטרפיה:
הטיפול בסרטן על ידי כימיקלים חזקים יכול להשפיע על ייצור הורמונים וכן יכול לפגוע בשחלות באופן ישיר, כך שניתן להגיע למצב של כשל שחלתי או בלות מוקדמת. הכימוטרפיה יכולה גם לפגוע בביציות, באותו מנגנון בו היא פוגעת בתאי הגוף האחרים, ולגרום להרס שלהם.
הסיכוי לפגיעה כללית בפוריות תלויה במינון הטיפול, סוג הטיפול, משך הטיפול וגיל האישה בעת מתן הכימוטרפיה. רוב הנשים שמעל גיל 35 שטופלו בכימוטרפיה חוו כשל שחלתי בלתי הפיך. כיום מחקרים רבים נעשים בכדי לפתח כימוטרפיה משמרת שחלות, אולם בשלב זה לא נמצא חומר כזה.

טיפול בקרינה:
הטיפול בקרינה יכול לפגוע באיברי הרבייה של האישה. טווח הפגיעה תלוי בכמות ובמיקום הקרינה וכן בגיל האישה. הקרינה יכולה לפגוע בשחלות, ברחם, הנרתיק ובחצוצרות. למרות ניסיונות להגן על השחלות בציוד מגן, רב הנשים המטופלות בקרינה סובלות מכשל שחלתי. ניתן גם להסית את השחלות אל מחוץ לשדה הקרינה על ידי ניתוח מקדים – פעולה העוזרת בשימור התפקוד השחלתי בכ 50% מהמקרים. נשים המטופלות הן בקרינה והן בכימוטרפיה נמצאות בסיכון הגבוה ביותר לכשל שחלתי ולבעיות פריון.

אפשרויות לשימור פוריות לפני טיפול בסרטן:
הקפאת עוברים:
לפני הטיפולים ניתן לשאוב בייציות ובטכניקות של הפריה חוץ-גופית להפרות אותן בזרע בן הזוג. את הביצית המופרית ניתן להקפיא ולהחזירה בעתיד לרחם שהוכן מראש על ידי טיפולים הורמונלים עם שיעורי הריונות גבוהים.

הקפאת בייציות:
טכניקה דומה לטכניקת הקפאת עוברים. בשיטה זו מקפיאים את הבייצית בלבד ללא הפריה. שיטה זו חדשה יותר והניסיון בה מועט.

הקפאת רקמת שחלה:
בשיטה זו מקטע שחלה נישמר בהקפאה עמוקה עוד לפני תחילת הטיפולים. לאחר הטיפולים ניתן לגרות את רקמת השחלה באמצעים הורמונלים ולהפיק בייציות. בייציות אלו יכולות לשמש בעתיד להשגת הריון.

שימור זרע:
במידה ובן הזוג עומד בפני טיפולים כימוטרפים או קרינתיים, ניתן לשמר דוגמית מזרעו לשימוש עתידי. למרות ששיעור ההריונות בשיטה זו קטן מהרגיל, זוהי עדיין שיטה טובה ונוחה להתגבר על פגיעות עתידיות באיכות וביצור הזרע.

הורות לאחר טיפולים בסרטן:
מומלץ לזוגות המעוניינים להרות לאחר טיפולים בסרטן לשוחח ביניהם על ההשלכות של החלטתם. בנוסף, מומלץ להם להיועץ באונקולג ובאיש פריון, שכן תזמון ההיריון יכול להיות חשוב הן מבחינת סיכויי החזרה של המחלה והן מכיוון שההורמונים הקשורים בהיריון עשויים להשפיע על גידולים מסוגים שונים. בנוסף, התרופות שניתנו במהלך הטיפול עלולות לפגוע בביציות או בזרע ולגרום למומים בעובר. בדרך כלל ההמלצה היא להימנע מהיריון בין שנה לשלוש שנים לאחר טיפולים בסרטן.

בירור פוריות ראשוני לאחר טיפול בסרטן:
בירור ראשוני בגבר יתחיל בדרך כלל בבדיקת זרע. בנוסף לכך, במידה ובדיקת הזרע אינה תקינה, לרוב יבוצעו גם בדיקות הורמונליות.
בירור ראשוני באישה מתחיל בד"כ במדידת רמות הורמונים (FSH, LH). אי קיום מחזור חודשי מרמז לרב על פגיעה שחלתית, אם כי אפשרי הדבר שהשחלות יהיו תקינות גם ללא הופעת מחזור. באם בדיקת ההורמונים לא מראה כשל שחלתי, ניתן להתחיל להשרות ביוץ באישה ע"י טיפול מתאים.

באם הניסיונות להריון ספונטאני נכשלות, ישנן אפשרויות רבות לעזור לבני הזוג להשיג צאצא ובהן: טיפולים בהפריה חוץ-גופית, הזרעות מבעל או מתורם, שימוש באם פונדקאית, תרומת ביציות ואף אימוץ.

חלק מהזוגות הלא פוריים מחליטים לאחר שקילת האפשרויות, להמשיך בחייהם ללא ניסיונות נוספים להרות. החלטה זו הינה החלטה אישית-זוגית המערבת בתוכה את הבנת האפשרויות והקשיים ומלווה לעיתים בתחושת אובדן. זוגות אלו החליטו, שהם יכולים לחיות חיים מלאים וטובים ללא הבאת ילד לעולם וכי הם יכולים לחוות את הטיפול הילדים בדרכים אחרות כמו על ידי טיפול בבני משפחה או בפעילות התנדבותית אחרת.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
על הפריות מבחנה (ICSI ) ומישכל הילדים , 1/07/2005
השראת ביוץ והסיכון לסרטן , 6/04/2005
אבחון טרום לידתי - בשליש הראשון להריון - מריר צואר הרחם , 7/07/2005
הקשר בין הצלחת טיפולי פריון וגיל האישה, 31/01/2005
סריקת הפרעות גנטיות וקביעת מין הילוד בעוברי הפריה חוץ גופית , 9/07/2005
מדיניות החזרת עובר אחד במחזורי הפריה חוץ גופית, 30/01/2005
אבחון גנטי טרום השרשה בהפרית מבחנה לאי התאמת סוג דם , 20/01/2005
אסטרוגן המופק מסויה משפר תוצאות הפריית מבחנה , 4/01/2005
מדדי בדיקת הזרע - משמעותם בבירור פוריות הגבר
דרונט בניית אתרים