שימור של השחלות בנשים צעירות (לפני גיל המעבר) עם סרטן רירית הרחם

7/12/2009


הובא ע"י ד"ר ויקי סולימה

נהוג לבצע כריתת שחלות בכל הנשים שאובחנו כסובלות מסרטן רירית הרחם, ואשר עוברות ניתוח לכריתת הרחם. היתרונות בכריתת שחלות מונעת בהקשר זה אינם לגמרי ברורים, ומנגד ניתוח זה חושף את הנשים הצעירות, שלפני גיל הבלות, להשלכות ארוכות הטווח של חסר בהורמון האסטרוגן.

במחקר שבוצע בניו-יורק שבארה"ב, ופורסם בעיתון הרפואיJournal of Clinical Oncology במרץ 2009, ניסו החוקרים לבדוק האם ניתן לשמר את השחלות בנשים צעירות שעוברות ניתוח לכריתת הרחם בגלל סרטן רירית הרחם.

החוקרים בדקו את הנתונים של כל הנשים מתחת לגיל 45, שאובחנו עם סרטן רירית הרחם בשלב I (שלב מוקדם) בין השנים 1998-2004. במחקר השתמשו במודל סטטיסטי על מנת להשוות בין הנשים שעברו ניתוח לכריתת השחלות לנשים שבהן השחלות לא נכרתו.

במחקר נכללו 3269 נשים, מתוכן 402 נשים שבהן השחלות לא נכרתו. החוקרים מצאו כי, הנשים שבהן השחלות לא נכרתו, היו צעירות יותר ועם דרגת התמיינות טובה יותר של הגידול (גידול פחות אלים). לשימור של השחלות לא הייתה השפעה על שיעור ההישרדות הכללי או על שיעור ההישרדות הספציפי כתוצאה מהמחלה.

מסקנת החוקרים הייתה, כי שימור של השחלות בנשים צעירות (לפני גיל המעבר) עם סרטן רירית הרחם בשלב מוקדם, יכול להיות בטוח וללא קשר לשיעור גבוה יותר של תמותה כתוצאה מהמחלה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
בדיקות PAP לסרטן צואר הרחם בנשים - לא להגזים
בדיקת שתן לאבחון סרטן צואר הרחם
האם חוסמי האנזים COX-2 יכולים לבלום חזרת סרטן רירית הרחם?, 29/12/2004
החיסון נגד נגיף ה- HPV למניעת סרטן צוואר הרחם, 29/10/2006
התבגרות מינית מוקדמת ורגישות גנטית יחודית לסרטן השד
התמודדות עם בעיות בתפקוד המיני עקב סרטן
זיהוי מוקדם של סרטן השחלות , 4/07/2005
חיסון למניעת סרטן צואר הרחם: האם זה אפשרי?
טיפול ביתי בחולי סרטן סופניים
דרונט בניית אתרים