יעילותה של כריתת בלוטות לימפה אגניות בסרטן רירית הרחם

15/09/2009

הובא ע"י ד"ר ערן וינר

סרטן של רירית הרחם הוא הסרטן הגינקולוגי השכיח ביותר בעולם המערבי. בכ- 90% מהמקרים המחלה מתפתחת בנשים מעל גיל 50 (הגיל הממוצע 63). כ- 75% מהנשים חיות 5 שנים או יותר לאחר גילוי המחלה ובכ 75% מהנשים המחלה מוגבלת לרחם בעת גילויה. הסוג ההיסטולוגי השכיח ביותר הוא מסוג אנדומטרואיד (Endometroid). הפיזור לבלוטות לימפה אגניות חל בכ- 10 אחוזים מהמקרים (פחות בגידולים עם התמיינות טובה וחדירה שטחית, ויותר בגידולים עם התמיינות גרועה וחדירה עמוקה). הגישה הטיפולית לגידולים אשר מוגבלים לרחם, עם רמת ההתמיינות גבוהה ועם סוג היסטולוגי של אנדומטרואיד שנויה במחלוקת. לפי הגישה האירופאית, נהוג לבצע כריתת רחם וטפולות, ועל פי מידת חדירת הגידול לדפנות הרחם, ונוכחות גרורות בחלל הבטן, לבצע הערכה בזמן הניתוח באם לבצע או לא לבצע כריתת בלוטות לימפה אגניות. לפי הגישה האמריקאית, מקובל לבצע כריתת בלוטות לימפה בכל מקרה.

במחקר שבוצע ב- 85 מרכזים רפואיים ב- 4 ארצות (בריטניה, דרום אפריקה, ניו זילנד ופולין) ופורסם בעיתון הרפואי החשוב Lancet בשנת 2009, הישוו החוקרים בצורה פרוספקטיבית ומבוקרת את שתי הגישות הניתוחיות (האירופאית והאמריקאית) לטיפול בסרטן רירית הרחם. קבוצת המחקר כללה 1408 נשים שחולקו ל- 2 קבוצות: קבוצת "ניתוח שגרתי", שכללה 704 נשים, ובהן בוצע רק כריתת רחם שחלות וחצוצרות, וקבוצת "ניתוח שגרתי + כריתת בלוטות לימפה", שכללה 704 שבנוסף לכריתת רחם, שחלות וחצוצרות בוצעה להן גם כריתת בלוטות לימפה אגניות. שתי קבוצות הנשים היו דומות מבחינת המאפיינים הדמוגראפיים.

החוקרים מצאו כי בקבוצת הנשים שלא עברו כריתת בלוטות לימפה הניתוחים היו קצרים יותר, ועם פחות סבוכים לאחר הניתוח. החוקרים לא מצאו כל יתרון לקבוצת הנשים שעברה כריתת בלוטות לימפה, מבחינת שיפור בתוחלת החיים, בשיעור מקרי התמותה, ובהישנות המחלה.

מסקנת החוקרים הייתה כי הגישה האירופאית שבה לא מבצעים כריתת בלוטות לימפה באופן שיטתי היא הנכונה ועל כן- המועדפת. למעשה ניתן להסתפק בכריתת רחם שחלות וחצוצרות, ללא הרחבת הניתוח, החושפת את הנשים לסיבוכים מיותרים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
בדיקות PAP לסרטן צואר הרחם בנשים - לא להגזים
בדיקת שתן לאבחון סרטן צואר הרחם
האם חוסמי האנזים COX-2 יכולים לבלום חזרת סרטן רירית הרחם?, 29/12/2004
החיסון נגד נגיף ה- HPV למניעת סרטן צוואר הרחם, 29/10/2006
התבגרות מינית מוקדמת ורגישות גנטית יחודית לסרטן השד
התמודדות עם בעיות בתפקוד המיני עקב סרטן
זיהוי מוקדם של סרטן השחלות , 4/07/2005
חיסון למניעת סרטן צואר הרחם: האם זה אפשרי?
טיפול ביתי בחולי סרטן סופניים
דרונט בניית אתרים