האם חוסמי האנזים COX-2 יכולים לבלום חזרת סרטן רירית הרחם?
29/12/2004


הובא ע"י: דר' צחי בן-ארויה

סרטן רירית הרחם הוא מהנפוצים בקרב הגידולים הגינקולוגים. גידול זה הינו הנושא למחקרים רבים המנסים למצוא טיפול טוב ויעיל כנגדו וכנגד מקרים בהם ישנה חזרה של המחלה.

במחקר חדש שפורסם כעת, החוקרים מיפן מציינים שיתכן ולאנזים COX-2 יש תפקיד ביצירת כלי דם חדשים בגידולים של רירית הרחם, ולכן שימוש במעקבי אנזים זה יוכל לבלום חזרת המחלה.

 יצירת כלי דם חדשים (אנגיוגנזיס) הינה חלק חיוני בהתפתחות ובגדילת גידולים. האנזים COX-2הינו גורם מוכר וידוע העוזר בהתפתחות כלי דם במגוון רב של גידולים. קבוצת חוקרים בראשות ה. טויוקי מאוניברסיטת גיפו ביפן, חקרו את ההשלכות הקליניות של ביטוי האנזים COX-2 ויצירת כלי דם חדשים בגידולי רירית הרחם.

הם חקרו רקמות גידול שנלקחו מ 50 נשים חולות בזמן ניתוח ובדקו את כמויות האנזים COX-2ברקמות אלה. מספר ומיקום כלי דם חדשים בגידול ניבחנו גם כן. רמות ערכי האנזים COX-2 הראו קשר ישיר עם מספר כלי הדם החדשים ועם רמות גורמי גדילה אחרים של כלי דם כגון VEGF, אשר גם להם תפקיד חשוב ביצירת כלי דם בשלבים הראשונים של סרטן רירית הרחם. בגידולים בשלבים מתקדמים יותר היו רמות חומרי הגדילה הללו נמוכות יותר.

בהתבסס על ממצאים אלה, הסיקו טויוקי וחבריו למחקר ש VEGF ו COX-2 עשויים לעבוד יחדיו ביצירת כלי דם חדשים בשלבי גידול ראשוניים של סרטן רירית הרחם. בעקבות ממצאים אלה סוברים החוקרים כי "מתן ארוך טווח של חוסמי COX-2עלול להיות אפקטיבי בדיכוי חזרת המחלה לאחר ניתוח ראשוני של גידולי רירית הרחם".

כמובן, שטענה זו דורשת עדיין מחקר רב והוכחה מדעית לפני שתיהפך לאסטרטגיה טיפולית מקובלת, אולם מחקר זה מהווה דוגמה נוספת לפעילות המאומצת המתרחשת בניסיון למצוא מזור למחלה זו.

Annals of Oncology 2004; 16: 51-5

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
תגובות
1. DUBI (31/12/2015 21:07:25)
לקריאה נוספת:
בדיקות PAP לסרטן צואר הרחם בנשים - לא להגזים
בדיקת שתן לאבחון סרטן צואר הרחם
החיסון נגד נגיף ה- HPV למניעת סרטן צוואר הרחם, 29/10/2006
התבגרות מינית מוקדמת ורגישות גנטית יחודית לסרטן השד
התמודדות עם בעיות בתפקוד המיני עקב סרטן
זיהוי מוקדם של סרטן השחלות , 4/07/2005
חיסון למניעת סרטן צואר הרחם: האם זה אפשרי?
טיפול ביתי בחולי סרטן סופניים
טיפול הורמונלי חלופי - פרה קדושה נשחטת!
דרונט בניית אתרים