טיפול ביתי בחולי סרטן סופניים

הובא ע"י: דר' צ. בן-ארויה

65% מהציבור יעדיפו לשהות בבית, אם יחלו במחלה סופנית.
עובדה זו עולה מסקר שערכה האגודה למלחמה בסרטן, בקרב מדגם ארצי ומייצג של האוכלוסייה.

האגודה מעניקה שירות הוספיס בית לחולי סרטן סופניים, כאשר מטרת שירות ההוספיס הביתי היא לאפשר לחולי סרטן סופניים לבלות את התקופה האחרונה של חייהם בביתם בקרב יקיריהם.

שירות ההוספיס בית, אינו כרוך בתשלום מהחולים.
קופות החולים משתתפות בכיסוי חלק מהעלויות.

השירות פועל באמצעות מענה מאוייש מקצועי 24 שעות ביממה.

על פי תוצאות הסקר, שנערך באמצעות חברת "מותגים", בקרב 500 מרואיינים בוגרים (גילאי 18 ומעלה, 52% גברים + 48% נשים), המהווים מדגם ארצי ומייצג של האוכלוסייה, 65% מהמרואיינים בסקר (89% ממוסרי תשובה כלשהי) מסרו כי במידה והיו חולים במחלה סופנית כלשהי, היו מעדיפים (89% ממוסרי תשובה כלשהי) לשהות בזמן שנותר להם "בבית לצד בני המשפחה עם ביקורים סדירים של רופא/אחות".

מהו שרות ההוספיס הבית של האגודה למלחמה בסרטן?

שרות הוספיס הבית מאפשר מתן טיפול רפואי, סיעודי ופסיכו - חברתי אשר מטרתו הקלה מירבית על הסבל ומתן תמיכה רגשית ופיזית, לשיפור ושימור איכות החיים של החולה ובני משפחתו בתקופה זו.

שרות ההוספיס הבית כולל צוות קבוע הכולל אחיות, רופאים ועובדת סוציאלית בעלי מיומנות, ידע והכשרה מקצועית בתחום הטיפול התומך.
השירות פועל באיזור גוש דן, השרון והשפלה ובעתיד גם בכל חלקי הארץ.

המרואיינים נשאלו בשאלה נעזרת (עם הקראת התשובות האפשריות) אם חלילה היו חולים במחלה סופנית למשל: "סרטן" והרופאים היו מבשרים להם כי נותרו להם מספר שבועות לחיות, היכן היו מעדיפים לשהות בזמן שנותר להם. 73% מהמרואיינים מסרו תשובה כלשהי מתוך 3 האפשרויות שהוקראו להם. (27% -"לא ידעו"). 65% מהמרואיינים (89% ממוסרי תשובה כלשהי) מסרו כי במידה והיו חולים במחלה סופנית כלשהי, היו מעדיפים לשהות בזמן שנותר להם "בבית - לצד בני המשפחה עם ביקורים סדירים של רופא/אחות", 5% מסרו כי יעדיפו לשהות במחלקה אונקולוגית או פנימית בבית חולים, 3% מסרו כי יעדיפו לשהות בהוספיס מיוחד לחולי סרטן סופניים הממוקם ליד בית חולים, 27% לא ידעו.

השירותים הניתנים במסגרת הוספיס הבית של האגודה למלחמה בסרטן:

• מענה מאוייש מקצועי 24 שעות ביממה, כולל ערב, לילה, סופי שבוע וחגים. מענה זה כולל ביקורי בית של רופא או אחות בהתאם לצורך.
• ביקורי בית סדירים על ידי רופא, אחות, עובדת סוציאלית בהתאם לצרכי המטופל ומשפחתו. במסגרת ביקורי בית נעשה איזון הכאבים והסימפטומים האחרים מהם סובל החולה. במידת הצורך מבוצעים חוקנים, טיפול בסטומות ובנקזים וחבישות פצעים, כל זאת בתאום עם הצוות המטפל בקופת החולים.
• הדרכה של בני המשפחה ומטפלים מקצועיים ומטופלים שאינם מקצועיים בנושאים שונים הקשורים לטיפול בסמפטומים מהם סובל החולה.
• ברשות שירות הוספיס הבית נמצאות משאבות אלקטרוניות אשר מאפשרות מתן תרופות לשיכוך כאבים והקלה בתסמינים האחרים שלא דרך הפה.
• מתן עירוי נוזלים תת עורי בבית החולה.

הצוות ותחומי הטיפול של שירות הוספיס הבית:

הצוות מקצועי בתחום הטיפול התומך מסייע למטופל ולבני משפחתו בהקלה על התסמינים הנלווים למחלה. הכשרת הצוות במסגרת ההוספיס מבטיחה מיומנות מקצועית גבוהה. הרופאים והאחיות מומחים לאיזון כאבים והקלה על סימפטומים אחרים כגון, איזון כאבים, עצירות, מצוקה נשימתית, בחילות והקאות, אי שקט פסיכומוטורי, הפרעות שינה וכד'. האחיות מיומנות בטיפול סיעודי מורכב בחולים סופניים, בהדרכת בני משפחה, בטיפול בחולה מרותק למיטה, שימוש נכון בכסא גלגלים, טיפול מקצועי ומיומן בצנתרים: קטטר, נפרוסטום, PTC, ועוד. בסטומות: קולוסטומי, אורוסטומי, טרכואוסטומי, בפצעי לחץ ובפצעים ממאירים.

הצוות כולו מתאפיין ביכולת גבוהה לתמוך בחולה ובמשפחה אשר מתמודדים עם טיפול בחולה הסופני בבית ומאפשרים לחולה לשהות בסביבה החמה והמוכרת לו וכן לתמוך במשפחה בתהליך הפטירה בבית. לצורך ביצוע משימה זו נודעת חשיבות מיוחדת לתפקידה של העובדת הסוציאלית. המנהל הרפואי של ההוספיס האישפוזי בשיבא, הנו כונן העל של שירות מקצועי ואנושי זה.

השרות מופעל על ידי האגודה למלחמה בסרטן, שאינה גובה תשלום מהחולים עבור השירות, קופות החולים משתתפות בכיסוי חלק מהעלויות, בגובה של 89 ש"ח ליום (באמצעות טופס 17). למידע נוסף ניתן לפנות לטלפון: 03-5303290 לקבלת עלון מידע ללא תשלום ניתן לפנות גם לטלמידע, של האגודה למלחמה בסרטן, שירות המידע הטלפוני המאויש 24 שעות ביממה 1800-599-995

לאחרונה, בסיוע חברת SECOND OPINION, אשר תרמה מערכת מצלמות מיוחדת ניתן להוסיף למגוון השירותים הרפואיים גם שירות טלויזיה במעגל סגור, העומד לרשות החולה, בביתו. באמצעות מקלט הטלויזיה בביתו של החולה ומערכת מצלמות משוכללת, מתאפשר קשר עין ישיר בין הצוות המטפל לבין החולה שבביתו מותקנת המערכת.


האגודה למלחמה בסרטן

הכתבה באדיבות STARMED פורטל הבריאות הישראלי.

06/01/04
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
תגובות
1. דליה ודוד המרכז לבריאות טבעית (12/05/2013 12:00:20)
לקריאה נוספת:
בדיקות PAP לסרטן צואר הרחם בנשים - לא להגזים
בדיקת שתן לאבחון סרטן צואר הרחם
האם חוסמי האנזים COX-2 יכולים לבלום חזרת סרטן רירית הרחם?, 29/12/2004
החיסון נגד נגיף ה- HPV למניעת סרטן צוואר הרחם, 29/10/2006
התבגרות מינית מוקדמת ורגישות גנטית יחודית לסרטן השד
התמודדות עם בעיות בתפקוד המיני עקב סרטן
זיהוי מוקדם של סרטן השחלות , 4/07/2005
חיסון למניעת סרטן צואר הרחם: האם זה אפשרי?
טיפול הורמונלי חלופי - פרה קדושה נשחטת!
דרונט בניית אתרים