בדיקות PAP לסרטן צואר הרחם בנשים - לא להגזים

הובא ע"י: דר' צ. בן-ארויה

תאים על פני צוואר הרחם נראים לעיתים לא-תקינים אך ללא השתנות סרטנית. מדענים מאמינים כי חלק מהשינויים החריגים בתאי צוואר הרחם הם הצעד הראשון בסדרת שינויים איטיים המובילים עם השנים, לסרטן. כלומר חלק מהשנויים החריגים הם שלב טרום-סרטני העלול להפוך לסרטני במרוצת הזמן.

את השינויים מחלקים לשתי קבוצות:

Low Grade SIL אילו הם שינויים מוקדמים בגודלם Squamous ) Intraepithelial Lesion =SIL ) בצורתם ובמספרם של תאים היוצרים את השכבה החיצונית של צוואר הרחם. חלק מהנגעים (Lesions) מהדרגה הנמוכה נעלמים מעצמם. אולם עם הזמן חלק מהנגעים עלולים לגדול או להפוך לחריגים עוד יותר ביוצרם פגיעה מדרגה גבוהה (High Grade Lesion). מקרי Low Grade Lesions טרום-סרטניים נקראים גם דיספלסיה קלה (Mild Dyslplasia) או Cervical Intraepythelial Neoplasia 1) CIN-1). שינויים מוקדמים אלו בצוואר הרחם מתרחשים בדרך כלל אצל נשים בגילאים שבין 25 ל-35, אולם יכולים לקרות גם בקבוצות גיל אחרות.

High Grade SIL - משמעותו קיום מספר רב של תאים טרום-סרטניים, השונים מאד במראם מתאים נורמליים. כמו ב-Low grade SIL, השינויים הטרום-סרטניים הללו מתרחשים רק בתאים של השכבה החיצונית של צוואר הרחם. יעברו חודשים רבים ואף שנים עד שתאים אלה יהפכו סרטניים ויפלשו לשכבות עמוקות יותר בצוואר הרחם. הם מתפתחים אצל נשים בשנות ה-30 וה-40 לחייהן, אולם ניתן למצאם גם בגילאים אחרים.

כאשר התאים הסרטניים מתפשטים לרקמות או לאברים אחרים, נקראת המחלה סרטן צוואר-רחם פולשני (Invasive Cerevical Cancer). בדרך כלל מופיעה המחלה אצל נשים מעל גיל 40.

אם כל הנשים היו עוברות בדיקות גניקולוגיות ומשטחי PAP באופן סדיר, מרבית המצבים הטרום-סרטניים היו מתגלים ומטופלים עוד בטרם התפתח הסרטן. באופן זה היו יכולים למנוע את מרבית מקרי הסרטן הפולשני. כל מקרה שכזה יכל להתגלות בשלב מוקדם כשהוא עדיין ניתן לריפוי.

בדיקת ה-Papanicolaou Smear) PAP) היא בדיקה פשוטה ולא-מכאיבה שמטרתה לגלות תאים יוצאי-דופן בצוואר הרחם ובסביבתו. האשה צריכה להיבדק כשהיא איננה במחזור. הזמן הטוב ביותר להיבדק הוא בין הימים ה-10 וה-20 מהיום הראשון למחזור. כיומיים לפני הבדיקה צריכה האשה להימנע משטיפות וגינליות, משימוש בקצף, במשחה או בג'ל קוטל-זרע ומשימוש בתרופות וגינליות (אלא אם כן הורה לה הרופא אחרת), כיוון שאלו עלולים לשטוף או להסתיר תאים חריגים כלשהם.

בדיקת PAP נערכת במרפאה. בעזרת מגרדת עץ ו/או מברשת קטנה נאספת דגימת תאים מצוואר הרחם ומחלקו העליון של הנרתיק. התאים מונחים על זכוכית נושא ונשלחים למעבדה ציטולוגית או פתולוגית כדי לבדוק אם קיימים בהם שינויים חריגים.

נשים צריכות להיבדק באופן קבוע (בדיקת גניקולוגית ו-PAP) אם היו או עודן פעילות מינית, או אם הן בנות 18 ומעלה. אלו מבינהן הנמצאות בסיכון גבוה לחלות בסרטן צוואר הרחם צריכות להקפיד ולהיבדק לפי הוראות רופאיהן. נשים שעברו כריתת רחם (Hysterectomy) צריכות להיוועץ עם רופאיהן לגבי הבדיקות הנדרשות.

אחת השאלות המטרידות היא מהי התדירות הנדרשת לביצוע הבדיקה?

מקובל שאם הבדיקה היתה שלילית, בדיקת ה - PAP הבאה יכולה להעשות כעבור 3 שנים.
אולם, מה שעור ההחמצות האפשרי לזיהוי מוקדם של סרטן צואר הרחם בתדירות זו מול ביצוע הבדיקה אחת לשנה?

מאמר ב - New england Journal of Medicine בגליונו השבועי מביא עבודת מחקר סטטיסטית שבחנה סוגיה זו.

938576 נשים למטה מגיל 65 שעברו בדיקת זיהוי מוקדמות, חולקו לקבוצות על פי תדירות הבדיקות שבוצעו וממצאים בדוקים לסרטן צואר הרחם, בהסתמך על ביופסיות מצואר הרחם.

על פי המדגם הסטטיסטי ושעור הביופסיות המוכחות מסתבר ששיעור תוספת הסכון לסרטן צואר הרחם בביצוע בדיקות תלת שנתיות הוא 2 מקרים לכל 100 אלף נשים בגיל 30 עד 44 שנים.
בגיל 45 עד 59 תוספת הסכון היא מקרה בודד לכל 100 אלף נשים. אותו שיעור נמצא בגיל 60 עד 64.

על סמך נתונים אילו הסכון הכולל בבדיקה תלת שנתית לפי קבוצות הגיל הנידונות הוא 5, 2 ו - 1 לכל 100 אלף נשים בהתאמה.


כלומר, העלאת הסכון הכוללת בגילאים 30 עד 64 מבצוע בדיקה תלת שנתית, לאחר שלוש בדיקות קודמות שליליות, מול בצוע בדיקה שנתית הוא 3 נשים לכל 100 אלף נשים. (בבדיקות החד שנתיות הזיהוי הוא 2 לכל מאה אלף נשים). הבדלים אילו הם מינוריים ולכן ניתן להישאר במדיניות של בצוע הבדיקות אחת לשלוש שנים לאחר שנמצאו 3 בדיקות עוקבות שליליות

הכתבה באדיבות STARMED פורטל הבריאות הישראלי.

22/11/03
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
בדיקת שתן לאבחון סרטן צואר הרחם
האם חוסמי האנזים COX-2 יכולים לבלום חזרת סרטן רירית הרחם?, 29/12/2004
החיסון נגד נגיף ה- HPV למניעת סרטן צוואר הרחם, 29/10/2006
התבגרות מינית מוקדמת ורגישות גנטית יחודית לסרטן השד
התמודדות עם בעיות בתפקוד המיני עקב סרטן
זיהוי מוקדם של סרטן השחלות , 4/07/2005
חיסון למניעת סרטן צואר הרחם: האם זה אפשרי?
טיפול ביתי בחולי סרטן סופניים
טיפול הורמונלי חלופי - פרה קדושה נשחטת!
דרונט בניית אתרים