התמודדות עם בעיות בתפקוד המיני עקב סרטן

מאת: דר' צחי בן-ארויה ודר' טליה לוי

למה לצפות:
לכשתחזרי לקיים יחסי מין, יתכן ותחששי שהדבר יכאב, או שלא תצליחי יותר לחוות אורגזמה. בפעמים הראשונות יחסי המין יכולים להיות מאכזבים מעט. יחד עם זאת, כשם שלמדת ליהנות ממין באופן טבעי במהלך ההתבגרות, כך גם תוכלי לחזור וללמוד איך ליהנות ממין גם לאחר טיפולים כנגד סרטן.
יתכן שהאזורים שהיו הכי רגישים אצלך יגרמו לתחושות שונות לאחר הטיפולים, ויתכן שמקומות בהם מגע היה מרגש מאד עבורך יהיו כעת רגישים וכואבים. יתכן ותמצאי שהתנוחה החביבה עליך תשתנה, ויתכן ותאלצי להתרגל לתחושות שונות בזמן קיום יחסי מין.
החלק החשוב ביותר בחזרה לפעילות מינית הוא התקשורת עם בן הזוג. רב האנשים מגיבים למחלת הסרטן על ידי הסתגרות. מצב זה מוביל לכך שכל אחד מבני הזוג נשאר להתמודד לבדו עם המצב. כמו שמומלץ לשתף את בן הזוג בפחדים מהסרטן ומהטיפולים, כן יהיה נכון לשתפו בבעיות המתעוררות בכל הקשור למין.

יובש בנרתיק:
טיפולי הסרטן גורמים לעיתים קרובות ליובש בנרתיק, גם בזמן של ריגוש מיני. יתכן ותאלצי להשתמש בשמנים ומשחות שונות בכדי להפוך את המשגל לנח יותר. אם את משתמשת בלחות טבעית העדיפי את התכשירים מבוססי המים ונטולי תוספות ריח ואלכוהול, שכן תוספות אלו יכולות לגרום לגירוי של רירית הנרתיק. וזלין ותכשירים שומניים אחרים אינם מומלצים שכן הם יכולים לעודד הופעת פטריות בנרתיק.
לפני קיום יחסי המין השתמשי בחומר הסיכה גם על איבר מינו של זוגך, וכן על השפתיים ובכניסה לנרתיק. ישנם זוגות המשתמשים בחומר זה כמעין משחק מקדים. יתכן ויהיה צורך בתוספת לחומר באם המשגל נמשך זמן רב.

סימני גיל המעבר:
אם תעברי מוקדם מדי את גיל המעבר עקב טיפולי סרטן, יתכן ותחושי גלי חום, במיוחד בלילה. ישנן נשים המרגישות כעוסות ומתעניינות פחות במין. תחושות אלה קשורות גם בלחץ נפשי וחוסר שינה ולא רק לשינויים ההורמונלים.
לרב טיפול מתאים לתופעות אלו הוא הוא טיפול הורמונלי חלופי, אם כי בחלק מהגידולים הסרטניים של מערכת המין הנקבית יש להשתמש בתרופות אלו רק לאחר התייעצות עם ברופא המטפל שלך.

אורגזמה לאחר טיפול בסרטן:
רב הנשים יכולות לחוות אורגזמה גם לאחר טיפולים בסרטן. ברובן התחושות נשארו בדיוק כמו בעבר. חלק מהנשים יאלצו ללמוד שנית איך להגיע לסיפוק.
אם את אוהבת לחוש נגיעות, אך עדיין מתקשה להגיע לאורגזמה, ישנן מספר דרכים להקל עלייך לחוות אורגזמה:
 השתמשי בפנטזיות בזמן קיום יחסי מין. הפנטזיה יכולה להיות זיכרון מאירוע בעבר או חלום דמיוני כלשהו. מחשבות מסוג זה יכולות להסיט את תשומת הלב מחששות ופחדים.
 השתמשי בויברטור בכדי להעניק לעצמך גירוי חזק יותר. בשלב ראשון השתמשי בו בעצמך, ובהמשך הרשי לבן-זוגך לענג אותך בעזרתו.
 שני את תנוחת רגלייך בזמן קיום יחסים. ישנן נשים המגיעות לאורגזמה בצורה קלה יותר כאשר רגליהן פסוקות ומתוחות, אחרות מעדיפות ללחוץ את ירכיהן האחת לשניה.
 מתחי והרפי את שרירי הנרתיק במהלך המשגל. נסי להתמקד בתחושות השונות העת המתיחה וההרפיה.
 כווני את בן זוגך לאזורים המגרים אותך ביותר.

כאבים:
אחת מתופעות הלוואי המוכרות לאחר טיפולים בסרטן היא כאבים באגן ובאיברי המין. מגע מיני יכול לגרום לכאב בנרתיק או ברקמות הסמוכות, שכן אצל חלק מהנשים הנרתיק קצר וצר יותר לאחר כריתה או קרינה. ירידה בלחות הטבעית של הנרתיק, גם היא גורמת לכאב וצריבה. אם את חשה כאב בזמן קיום יחסי מין:
 ידעי את הרופא המטפל שכן לעיתים המצב מלמד על בעיה רפואית. אל תתני לבושה וחוסר הנעימות לגבור עליך ולמנוע ממך בירור רפואי.
 היי מגורה לפני חדירה, שכן במצב זה הנרתיק מורחב למקסימום ורמת הלחות שבו מקסימלית. בנשים לאחר הבלות ובנשים לאחר טיפולי סרטן, שלב ההתעוררות המינית יכול להיות ארוך יותר, ולעיתים יש להמתין זמן רב יותר עד שהאישה מגורה מספיק לחדירה.
 השתמשי בכמות רבה של חומרי סיכה על בסיס מים.
 ספרי לבן זוגך איזה מגע גורם לך לכאב על מנת שימנע ממנו.
 נסי תנוחות המאפשרות לך שליטה מקסימלית בתנועה ובתחושות בזמן קיום יחסי מין. בצורה זו תוכלי לנסות ולשלוט גם על רמת הכאב.

היצרות הנרתיק:
מתרחשת לרב לאחר טיפולים בקרינה. שימוש במרחיבי נרתיק עלולים להועיל במצבים אלה. מרחיבים אלה עשויים לרב מפלסטיק או גומי ותפקידם למתוח ולהרחיב את הנרתיק. השימוש במרחיבים באופן קבוע (לפחות 3 פעמים בשבוע), עוזר להפחית את רקמת הצלקת בנרתיק. קיום יחסי מין על בסיס קבוע ותכוף, לפחות 3 פעמים בשבוע, עוזר גם כן.

זוגות רבים מאמינים שחיי המין צריכים להיות ספונטנים ולא מתוכננים. לאחר מחלה וטיפולים בני הזוג צריכים לתכנן יותר את פעילותם המינית תוך השארת זמן רב יותר להיכרות ולמשחק מקדים.
חלק מהחרדות סביב חידוש יחסי המין נובעים מהרצון לספק את בן/בת הזוג. דרך טובה להתגברות על מצבים אלו הינה בגישושים ונגיעות, בין אם לבד או עם בן הזוג. בצורה זו קל יהיה ללמוד שוב את המקומות גורמי העונג ולהימנע מכאבים ומתחים.
אוננות יכולה להיות השלב הראשון בהיכרות המחודשת עם גופך. כך תוכלי לחקור את גופך, את השינויים שחלו בו ואת המקומות המעוררים והמענגים שבו, זאת ללא תחושת הלחץ והמבוכה שבשיתוף אדם נוסף.
לכשתרגישי שאת מוכנה למגע עם בן זוגך, בחרי את הרגע בו הפרטיות והזמן הפנוי בשיאם. נסי לתת אוירה רגועה לאירוע, והנחי את בן זוגך למגע אותו את מעדיפה. גם בזמן המגע נסי להתרכז בתחושותיך ורגשותיך. זוגות רבים אינם משוחחים על נושאי מין, אולם אצל חולי סרטן שיחות אלה חשובות לאין ערוך. נסו להתקדם לאט בחיי המין ולשתף האחד את השני בתחושותיכם ורגשותיכם.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
בדיקות PAP לסרטן צואר הרחם בנשים - לא להגזים
בדיקת שתן לאבחון סרטן צואר הרחם
האם חוסמי האנזים COX-2 יכולים לבלום חזרת סרטן רירית הרחם?, 29/12/2004
החיסון נגד נגיף ה- HPV למניעת סרטן צוואר הרחם, 29/10/2006
התבגרות מינית מוקדמת ורגישות גנטית יחודית לסרטן השד
זיהוי מוקדם של סרטן השחלות , 4/07/2005
חיסון למניעת סרטן צואר הרחם: האם זה אפשרי?
טיפול ביתי בחולי סרטן סופניים
טיפול הורמונלי חלופי - פרה קדושה נשחטת!
דרונט בניית אתרים