איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם

18/07/2010

 

הובא ע"י ד"ר פייט חגית

אנדומטריוזיס היא מחלה גינקולוגית שפירה שבאה לידי ביטוי בכ- 10-15% מהנשים בגיל הפיריון ע"י הימצאות של רקמת רירית רחם מחוץ לרחם, ובדרך כלל בחלל הבטן על פני משטחי הצפק. המחלה יכולה להתבטא מבחינת סימפטומים בכאבי בטן ואגן ואי פיריון. שיטות האבחון שקיימות היום למחלה אינן יעילות ולצורך אבחון ודאי של המחלה, יש צורך בביצוע ניתוח לפרוסקופי לצורך זיהוי המוקדים של אנדומטריוזיס בחלל הבטן ולעיתים אף נדרשת בדיקה היסטולוגית. בשל אמצעי אבחנה לא יעילים, לעיתים קרובות ישנה דחייה של אבחנת המחלה עד כמה שנים מתחילת הופעת התסמינים. זו הסיבה לחיפוש אחר שיטות קלות ומדוייקות יותר לאבחנת המחלה. באחת מהתצפיות הקודמות דווח על מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם בנשים עם אנדומטריוזיס.

מטרת המחקר הנוכחי, שפורסם ע"י שני מרכזים רפואיים באוסטרליה בשיתוף עם מרכז רפואי בירדן, ופורסם בעיתון הרפואי Human Reproduction ב- 2009, היתה לבחון את היעילות במציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם לצורך אבחון של אנדומטריוזיס.

לצורך כך החוקרים ביצעו ביופסיה של רירית רחם בכל הנשים שעברו לפרוסקופיה אבחנתית בשל כאבי בטן או אי פיריון ומצאו מתאם מאוד גבוה בין נוכחות סיבי עצב בביופסיה שחל ריריתה רחם לבין נוכחות של מוטקדי אנדומוטריוזיס בחלל הבטן בבדיקה הלפרוסקופית.

מסקנת של החוקרים היתה כי ביופסיה ומציאת סיבי עצב ברירית הרחם, מהווה בדיקה אבחנתית טובה לאנדומטריוזיס במידת דיוק הדומה לזו הנעשית בלפרוסקופיה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
גקוזי כגורם להפלות
דרונט בניית אתרים