תחלואה מוגברת בביצוע הפלה מאוחרת (בשליש השני להריון) אצל נשים שעברו ניתוח קיסרי קודם

18/07/2010

 

הובא ע"י ד"ר גולד ערן

מקובל להניח שביצוע הפלה בשליש השני להריון הוא פעולה בטוחה. תחלואה אפשרית של הפלה מסוג זה כוללת בעיקר: דמם לדני מוגבר, ניקוב של קיר הרחם, פגיעה אפשרית בצוואר הרחם, חוסר התכנסות של הרחם לגודלו התקין והשארות של חומר הריוני ברחם. סביר כי סכנה של תחלואה כזו בקרב נשים אשר עברו ניתוח קיסרי קודם תהיה מוגברת.

מטרת המחקר היתה להעריך את התחלואה בביצוע הפלה מאוחרת בקרב נשים אשר עברו ניתוח קיסרי קודם.

המחקר בוצע בסן-פרנסיסקו שבארצות הברית, ופורסם בעתון הרפואי Obstetrics and Gynecology ב- 2010. מתוך 2973 נשים שעברו ביצוע של הפלה כזו 625 נשים היו לאחר ניתוח קיסרי אחד או יותר. הסיבוכים המשמעותיים בכל קבוצת המחקר היו דימום מצוואר הרחם בשיעור של 3.3%, חוסר התכווצות של הרחם (אטוניה) בשעור של 2.6%, ודימום מהרחם בשיעור של אחוז אחד. שיעור סך כל הסיבוכים הקשים, שכללו: הפרעות קרישה, צורך במתן דם וניתוח חוזר נמצא ב- 1.3% מכלל הנשים. החוקרים מצאו כי שיעור הסיבוכים הקשים היה גדול יותר פי 7.4 בקרב הנשים עם שני נתוחים קיסריים קודמים או יותר, פי 4 בקרב נשים שעברו את הפסקת ההריון מעל שבוע 20 ופי 2 בקרב נשים עם הרחבה לא מספקת של הצוואר.

מסקנת החוקרים הייתה כי ביצוע הפלה בשליש השני להריון יכול לגרום לסיבוכים קשים בשעור של 1.3%, כשקבוצת הסיכון העיקרית לביצוע הליך זה הינה נשים שעברו שני ניתוחים קיסריים קודמים או יותר עם סיכון של יותר מפי 7.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
דרונט בניית אתרים