כריתת חצוצרה בנשים עם הידרוסלפינקס לפני טיפולי IVF

7/03/2010

 

הובא ע"י ד"ר אמיר שלו

הידרוסלפניקס הינו מצב בו קצה החצוצרה בקצה הדיסטלי (המרוחק מהרחם) חסום, ובשל כך נימנע הניקוז התקין של החצוצרה. ההפרשות הנורמאליות של החצורה מצטברות בה עד כדי התרחבות של החצוצרה בנוזל. הידרוסלפינקס יכול גורם לאי פיריון, הן בשל היות החצוצרה חסומה ולא עבירה לביצית ולזרעונים לצורך הפרייה, והן היות והנוזל המצטבר בה יכול להפריע להתפתחות התקינה של ההריון ברחם.

בשנים האחרונות התאספו נתונים המעידים כי נוכחות של הידרוסלפינקס בעת טיפוליIVF (הפריה חוץ גופית) מקטין את שיעור הצלחת הטיפולים. לאור זאת, הועלתה ההנחה כי כריתת החצוצרה או חסימתה בצידה הפרוקסימלי (הצמוד לרחם) תשפר את שיעורי הצלחת טיפולי ה IVF בנשים אלו, מתוך מחשבה כי ע"י כך תכולת החצורה לא תפריע להתפתחות ההריון ברחם.

מטרת הסקירה הנוכחית ,שפורסמה ע"י וועדת ההיגוי של החברה האמריקאית לפריון – American Society of Reproductive Medicine ופורסמה בעיתון הרפואי Fertility Sterility ב-2008, היא לנסות לגבש את המלצות להיפול בנשים עם הידרוסלפינקס.

המסקנות המרכזיות של הוועדה הן:

  • שיעור לידות החי המושג בטיפולי IVF בנשים עם הידרוסלפינקס קטן בחצי מאשר בנשים ללא הידרוסלפינקס.
  • כריתת החצוצרה או חסימתה בחלקה הפרוקסימלי, בנשים עם הידרוסלפינקס, מעלה את שיעורי ההריונות ולידות החי בטיפולי הIVF. על כל 6 נשים עם הידרוסלפינקס, לאחר הטיפול הכירוגי מושג הריון אחד.
  • עדיין אין מספיק מידע המספיק לגיבוש החלטה לגבי היעילות של שיטות אחרות לטיפול בהידרוסלפינקס, כדוגמת: שאיבת הנוזל מהחצוצרה המורחבת, חסימת החצוצרה בהיסטרוסקופיה או טיפול אנטיביוטי.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
דרונט בניית אתרים