טיפול תרופתי בהריון מחוץ לרחם

23/02/2010

 

הובא ע"י דר' פליישפרב סניה זיו

 

הריון מחוץ לרחם, כשמו הינו הריון המתפתח מחוך לחלל הרחם. הריון חוץ רחמי יכול לחול בכ- 2% מכלל ההריונות וברוב המקרים מדובר בהריון חצוצרתי. גורמי הסיכון הנפוצים להתפתחות התופעה הם: הריון חוץ רחמי בעבר, ניתוח חצוצרתי בעבר כולל קשירת חצוצרות, עבר של מחלות מדבקות המועברות במין היכולות לגרום לזיהום חצוצרתי או הידבקויות באגן, שימוש עכשווי בהתקן תוך רחמי, הריון לאחר טיפולי הפריה, ועישון.

הריון מחוץ לרחם הינו סיבה משמעותית לתחלואה ותמותה בשליש הראשון של ההריון והוא ניתן לגילוי מוקדם באמצעות בדיקות רמת ההורמון ההריוני - HCG ובדיקת אולטראסאונד. הגילוי המוקדם חשוב מאוד לצורך מתן טיפול תרופתי מונע לפני הופעת סיבוך של קרע של החצוצרה, שיכול להוביל לדימום תוך ביטני עד כדי מצב של אובדן דם ברמה כזו שיסכן את חיי האישה.

אבחון וטיפול יעיל ומוקדם מפחית באופן משמעותי את שיעור התמותה כתוצאה מהריון מחוץ לרחם. ישנם מס' צורות של טיפול תרופתי כשהטיפול המקובל ביותר הינו טיפול במתוטרקסט - Methotrexate, שמונעת התרבות של תאים ע"י עיכוב שכפול ה-DNA. במינון גבוה של התרופה ניתן להשתמש בה אף כטיפול כמותרפי במחלות ממאירות. במינון נמוך התרופה נמצאה יעילה מאוד כמעכבת התרבות של תאי הריון, מבלי יכולת לפגוע בתאים רגילים אחרים של הגוף.

 

מטרת הסקירה הנוכחית, שפורסמה ע"י וועדת היגוי של החברה האמריקאית לפריון – American Society of Reproductive Medicine ופורסמה בעיתון הרפואי Fertility Sterility ב-2008, היא לסקור את צורות הטיפול התרופתי במתוטרקס תוך כדי הצגת הקריטריונים לטיפול, התוויות נגד, הסיבוכים ותופעות הלוואי.

 

המסקנות המרכזיות של הוועדה הן:

  1. הריון חוץ רחמי ניתן לאיבחון מוקדם עוד לפני הופעת סימפטומים, ע"י מעקבי הורמון ה- HCG ובדיקות אולטראסאונד חוזרות.
  2. היות ומתוטרקסט הינו תרופה רעילה להריון, שיכולה לגרום להפלה או לפגיעה בהתפתחות העובר התקינה, יש לאבחן במדוייק נוכחות של הריון מחוץ לרחם לפני תחילת הטיפול.
  3. הן הטיפול התרופתי במתוטרקסט והן הטיפול הניתוחי יכולים לשמש כטיפול ראשוני להריון מחוץ לרחם.
  4. סיכויי ההצלחה והפריון לאחר טיפול במתוטרקסט ולאחר ניתוח שמרני של שימור החצוצרות הינם זהים.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
דרונט בניית אתרים