פרימנופאוזה (תקופת המעבר) וטיפול הורמונלי תחליפי

23/02/2010

 

הובא ע"י ד"ר גליקמן חגית

פרימנופאוזה הינה תקופת זמן בחיי האישה המאופיינת כתקופת מעבר בין נוכחות של מחזורי וסת סדירים לבין הפסקת וסתות כלל. תקופה זו מתאפיינת בהתארכות של אורך המחזור החודשי (התקופה שבין וסת לוסת מתארכת) ועליה ברמות ההורמון FSH. התקופה מסתיימת במנופאוזה (אל וסת) - אי הופעת וסת למשך 12 חודשים או יותר.

האבחנה של פרימנופאוזה מתבססת על סימפטומים קליניים ואינה דורשת בדיקות מעבדה. הסימפוטומים העיקריים האופיינים לתקופה זו הם: דימומים בלתי סדירים וגלי חום.

בכל אישה עם דימם וגינלי לא סדיר בגיל זה חייבים לשלול קודם בעיות המחייבות טיפול כירורגי ע"י הערכה של מבנה הרחם באולטראסאונד וביופסיה של רירית הרחם. רק במידה ויתברר כי מקור הדימום הינו מהפרעה הורמונלית של גיל המעבר, ניתן בכך ע"י טיפול הורמונלי כדוגמת: תכשירים המכילים פרוגסטרון בכדורים או בהתקן תוך רחמי.

גלי חום יכולים לחול בכ- 85% מהנשים בגיל זה, כשמרביתן יכולות להסתדר גם ללא טיפול. הטיפול היעיל ביותר בגלי חום הוא טיפול הורמונלי תחליפי, אך ניתן לנסות גם טיפולים אחרים כמו סוגים של נוגדי דיכאון וחרדה.

מטרת הסקירה הנוכחית, שפורסמה ע"י וועדת היגוי של החברה האמריקאית לפריון- American Society of Reproductive Medicine ופורסמה בעיתון הרפואי Fertility Sterility ב- 2008, היא לסקור את שיטות הטיפול ההורמונלי החליפי בנשים בגיל המעבר.

המסקנות המרכזיות של הוועדה הן: 

  1. תקופת המעבר המקדימה את גיל הפסקת הוסת יכולה להיארך כמה שנים ומאופיינת ע"י שינוי בבמרווחי הוסת, בדימומים לא סדירים והופעת גלי חום.
  2. הטיפול באישה בגיל המעבר צריל להתבסס על חומרת ותדירות הסימפטומים.
  3. מטרת הטיפול ההורמונלי החליפי העיקרי בגיל המעבר את גלי החום.
  4. הטיפול ההורמונלי החליפי כנראה מוריד את הסיכון לשברים אוסטאופורוטיים אך במידה מועטה יחסית לטיפולים אחרים, ואינו מומלץ כאשר מטרת הטיפול היחידה היא מניעה של אוסטיאופורוזיס.
  5. הטיפול ההורמונלי החליפי לא הוכח שמוריד את שכיחות התפתחות דמנציה או אלצהיימר בנשים בגיל המעבר ואינו מומלץ כטיפול למטרה זו.
  6. הטיפול ההורמונלי אינו מונע כנראה התפתחות של מחלת לב כלילית ואינו מונע התקדמות של מחלת לב כלילית קיימת.ייתכן שקיימת עליה בשכיחות של התקפי לב תחת הטיפול ההורמונלי אך אין עליה בשכיחות של מקרי מוות מהתקף לב. ולכן, אין להשתמש בהורמונים למטרת הפחתת סיכון למחלת לב כלילית.
  7. למרות ששהטיפול הורמונלי החליפי יעיל מאד לטיפול בגלי חום בגיל המעבר, אין המלצה לתת את הטיפול ההורמונלי כטיפול מניעתי.
  8. בכל מקרה של מתן טיפול הורמונלי תחליפי יש לשקול את התועלת מול הסיכונים במטופלת ובהתאם לקבל יחד עמה את ההחלטה לגבי סוג הטיפול המתאים ביותר עבורה.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
דרונט בניית אתרים