הטיפול בכאב אגני הקשור לאנדומטריוזיס

23/02/2010

 

הובא ע"י ד"ר גליקמן חגית

אנדומטריוזיס הינה תופעה שבה מוקדים של רקמת רירית הרחם מתפתחים מחוץ לרחם ובעיקר בחלל הבטן על פני משטחי הצפק המצפים את אברי הבטן. זוהי תופעה שכיחה שיכולה לחול בכ- 70% מהנשים המתלוננות על כאב אגני כרוני. הכאבים מאנדומטריוזיס יכולים לנבוע מהשפעה ישירה ישיר של הדימום מהנגעים, מהפרשת חומרים מתאי מערכת חיסון המצויים בצמידות לנגעים, או מהסננה של מוקדי אנדומטריוזיס לקצוות העצבים שבמשטח הצפק.

מטרת הסקירה הנוכחית, שפורסמה ע"י וועדת היגוי של החברה האמריקאית לפריון- American Society of Reproductive Medicine ופורסמה בעיתון הרפואי Fertility Sterility ב- 2008, היא לסקור את שיטות הטיפול בכאב אגני הקשור לאנדומטריוזיס.

המסקנות המרכזיות של הוועדה הן:

  1. יש לראות באנדומטריוס מחלה כרונית המחייבת תוכנית טיפול ארוכת טווח.
  2. יש לשלול היטב מצבים שיכולים לחקות כאבים דומים ממקור אחר כדוגמת: מערכת העיכול, מערכת השתן ומערכת השלד והשרירים, לפני תחילת טיפול באנדומטריוזיס.
  3. אבחנה של אנדומטריוזיס מבוססת בעיקר על זיהוי מוקדים אלה במהלך ביצוע לפרוסקופיה.
  4. טיפול תרופתיים שנימצאו יעילים בטיפול בכאב אגני ממקור של אנדומטריוזיס הם: גלולות למניעת הריון, פרוגסטרון, דנזול, גסטרינון ו- GnRH agonists. 
  5. הטיפולים הניתוחיים שנימצאו יעילים בטיפול בכאב אגני ממקור של אנדומטריוזיס הם: צריבה של מוקדי אנדומטריזיס בעת זיהוים במהלך לפרוסקופיה, וכריתת ציסטות של אנדומטריוזיס (אנדומטריומות) שמתפתחות בשחלות.
  6. הטיפול הניתוחי והטיפול התרופתי יעילים באותה מידה לטיפול בכאב מנובע מאנדומטריוזיס.
  7. לאחר טיפול ניתוחי ייתכן שיש תועלת במתן טיפול תרופתי למספר חודשים. טיפול זה ככל הנראה מאריך את משך הזמן החופשי מכאב לאחר הניתוח.
  8. חשוב לזכור כי הטיפול ההורמונלי אינו אופציה במקרים בהם מטרת הטיפול היא השגת פריון. במקרים אלה הטיפול הניתוחי הוא טיפול הבחירה.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
דרונט בניית אתרים