ניתוחי שחזור חצוצרות בעידן ההפרייה חוץ גופית בנשים עם בעיית פריון

22/02/2010

 

הובא ע"י ד"ר ויינר ערן

נזק לחצוצרות אחראי לכ- 25-35% ממקרי האי-פריון. שתי אפשרויות הטיפול באי פריון זה הן: טיפול ניתוחי של שחזור החצוצרות ו הפריה חוץ גופית- IVF. בעשור האחרון, הטיפול בהפריה חוץ גופית נעשה ברוב המקרים בשל שעורי הצלחה גבוהים והשכיחות של ביצוע ניתוחי שיחזור יורדת.

מטרת הסקירה הנוכחית, שפורסמה ע"י וועדת היגוי של החברה האמריקאית לפריון- American Society of Reproductive Medicine ופורסמה בעיתון הרפואי Fertility Sterility ב- 2008, היא לעזור לרופאים בבחירה הנכונה של הטיפול באי פריון על רקע נזק חצורתי.

המסקנות המרכזיות של הוועדה הן:

  1. בכל מקרה של אי פריון על רקע משולב (גורם חצורתי + גורם נוסף, כגון גורם זכרי), הטיפול בהפריה חוץ גופית עדיף.
  2. צילום רחם - HSG) Hysterosalpingography) - הינו אמצעי חשוב באבחון תחלואה של החצוצרות אך לעיתים יש צורך באימות נוסף של הבעייה ע"י לפרוסקופיה.
  3. חומרת המחלה החצוצרתית מעידה באופן ישיר על סיכויי הצלחת הניתוח של שחזור החצוצרות. ככל שהמחלה החצוצרתית חמורה יותר כך סיכויי הצלחת הניתוח פחות טובים.
  4. באופן כללי סיכויי הצלחת הניתוח לשחזור החצוצרות טובים יותר כאשר הנזק הוא חוץ-חצוצרתי (לדוגמא ניתוח מתקן לאחר ניתוח קשירת חצוצרות) מאשר פנים-חצוצרתי (לדוגמא לאחר דלקת באגן).
  5. לנשים מבוגרות יותר באופן כללי מומלץ יותר טיפול בהפריה חוץ גופית מאחר ותוצאות מהירות יותר ובד"כ מספר ההריונות שידרשו לאחר מכן יהיה נמוך.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
דרונט בניית אתרים