אמצעי מניעה הורמונאליים

22/02/2010

 

הובא ע"י ד"ר גולד ערן

אמצעי מניעה הורמונלים מהווים שיטה בטוחה, יעילה והפיכה במניעת הריון. התכשירים השונים מכילים מרכיבים הורמונאלים בצורת שלוב של אסטרוגן ופרוגסטרון יחדיו או פרוגסטרון בלבד. במהלך השנים האחרונות חלו מס' שינויים בדרכי השימוש ובמינונים של מרכיבי הגלולות. דרך השימוש המקובלת היא נטילה דרך הפה. בעוד שבשיטה זו יש צורך לצרוך את הגלולה מדי יום פותחו שיטות נוספות בכדי ליטול את התכשירים ההורמונאליים במרווחי זמן גדולים יותר כדוגמת: הזרקה לשריר, מדבקה לעור, השתלה תת עורית, והשמה נרתיקית. עם הזמן חלה הפחתה גם במינון הגלולות ובייחוד בזה של המרכיב האסטרוגני. יחד עם פתוח מרכיב פרוגסטרון חדש יותר אשר מפחית את תופעות הלוואי של הגלולות.

מטרת הסקירה הנוכחית, שפורסמה ע"י וועדת היגוי של החברה האמריקאית לפריון - American Society of Reproductive Medicine ופורסמה בעיתון הרפואי Fertility Sterility ב- 2008, היא לסקור את שיטות המניעה ההורמונאליות החדשות ויתרונותיהן.

המסקנות המרכזיות של הוועדה הן:

  1. השימוש בתכשירים הורמונאליים שלא דרך הפה, כדוגמת: הזרקה לשריר, מדבקה לעור, השתלה תת עורית, והשמה נרתיקית, נמצא יעיל במידה שווה לזו של נטילה דרך הפה.
  2. אמצעי מניעה שניטלות בחירום - לאחר מגע מיני לא מוגן יעילים במניעת הריון. הנוסחה שמכילה פרוגסטין בלבד נראית כיעילה יותר עם תופעות לוואי מופחתות.
  3. שימוש באמצעי מניעה בהזרקה אשר מכיל depot medroxyprogesterone acetate וגלולות שמכילות 20 מק"ג ethinyl estradiol קשורות להפחתה קלה בצפיפות העצם.
  4. נטילת גלולות מפחיתה סיכון לסרטן רירית הרחם וסרטן שחלות. גם נשים שנטלו בעברן גלולות נהנות מהשפעה זו.
  5. שימוש ממושך בגלולות עלול להגביר סיכון לסרטן צוואר הרחם. ככל הנראה השימוש בגלולות מגביר את פעילות HPV (וירוס הפפילומה האנושי) להתפתחות סרטן צוואר הרחם.
  6. שימוש בגלולות כעת או בעבר אינו מעלה את הסיכון סרטן שד. בנשים צעירות מגיל 35 שנים קיימת עליה מזערית אך הפיכה בשכיחות סרטן שד לאחר 4 שנות שימוש, אך אין סיכון מוגבר בנשים בגילאי 35-64.
  7. הסיכון לשבץ מוחי ולמאורעות לבבייים, בנשים בגיל הפוריות נמוך, אך עדיין גבוה יותר בקרב נשים שנוטלות גלולות. הסיכון מוגבר יותר בקרב נשים מעשנות מעל גיל 35.
  8. סיכון לאירוע תרומבואמבולי (תסחיפים) מוגבר יותר בקרב נשים שנוטלות גלולות. בייחוד בנשים עם הפרעות גנטיות שמגבירות את הסיכות לקרישיות יתר. המלצת הועדה היא לבצע ל סקירה לקרישיות יתר תורשתית לפני תחילת הטיפול באמצעי מניעה הורמונליים, רק בנשים עם היסטוריה אישית או משפחתית של מאורעות של קרישיות יתר.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
גקוזי כגורם להפלות
דרונט בניית אתרים