השפעת צריבה חשמלית על הרזרבה השחלתית לאחר כריתת ציסטה שחלתית בניתוחים לפרוסקופיים

7/12/2009


הובא ע"י ד"ר חגית פייט

ניתוח לפרוסקופי לכריתת ציסטות שחלתיות נחשב היום לטיפול הבחירה בנשים עם ציסטות שחלתיות שפירות. אולם, נשאלת השאלה, עד כמה הפעולה בטוחה מבחינת הנזק שהיא גורמת לרזרבה השחלתית.
במחקר שבוצע בשנדונג שבסין, ופורסם בעיתון הרפואי Fertility & Sterility באוקטובר 2009, בדקו החוקרים את הנזק שנגרם לרזרבה השחלתית ע"י מדידת רמת הורמון ה- FSH בדם, מספר הזקיקים בשחלה, גודל השחלה וזרימת הדם ברקמת השחלה בבדיקת אולטרא סאונד. הבדיקות בוצעו ביום השלישי למחזור הוסת, במהלך החודשים 1, 3, 6 ו- 12 לאחר ניתוח לכריתת הציסטה. החוקרים השוו בין כריתת ציסטה בגישה לפרוסקופית, לבין כריתת ציסטה בגישה פתוחה, ב- 191 נשים שחולקו ל- 2 קבוצות, על מנת לנסות לבדוק האם יש הבדל בין גישות ניתוחיות שונות למידת הנזק הנגרם ומכאן לנסות להבין גם מהו המנגנון האחראי לפגיעה.
החוקרים מצאו הבדל משמעותי סטטיסטית בפגיעה ברזרבה השחלתית לאחר ניתוחים לפרוסקופיים, שבהם השתמשו בצריבה חשמלית או אחרת של רקמת השחלה לעצירת דימום, לבין ניתוחים בגישה פתוחה, שבמהלכם עצירת הדימום הושגה ע"י תפרים בלבד וללא שימוש בצריבה חשמלית.
כותבי המאמר מניחים כי צריבה של רקמת השחלה גורמת לפגיעה בלתי הפיכה ברזרבה השחלתית ע"י פגיעה ברקמת השחלה ובזרימת הדם לשחלה. הם ממליצים להעלות את רמת המודעות של המנתחים לנזק הפוטנציאלי, וממליצים להימנע משימוש יתר בצריבת הרקמה הבריאה הנותרת, וכמו כן ממליצים יותר על שימוש בתפרים בלפרוסקופיה לשם השגת המוסטזה על מנת לצמצם את הנזק לרקמת השחלה.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
דרונט בניית אתרים