מועד הפסקת הגלולות טרם הכניסה להריון, והשפעתו על משקל העובר ומשך ההיריון

15/09/2009

הובא ע"י ד"ר ברקת

בשנים האחרונות, השימוש בגלולות משולבות למניעת הריון הפך לאחד מאמצעי המניעה ההפיכים והפופולאריים ביותר בעולם המערבי. השימוש בגלולה הינו בטוח, ובשימוש נכון, שיעור הכניסה להריון במהלך הטיפול בגלולות הינו נמוך (פחות מאחוז). במהלך השנים ניסו לבדוק במספר מחקרים, האם להורמונים שבגלולות קיימת השפעה על התפתחות הריון עתידי ועל העובר. מרבית העבודות שבדקו את הקשר בין גלולות ומומים מולדים מצאו מסקנות סותרות, וכיום לא רואים בגלולות גורם למום עוברי.

 במחקר שבוצע בקנדה ב- Ontario, ופורסם בעיתון הרפואי European journal of obstetrics & Gynecology בשנת 2009, בדקה קבוצת חוקרים סינים וקנדים, את הקשר בין מועד הפסקת הגלולות טרם הכניסה להריון, והשפעתו על משקל העובר ומשך ההיריון. המחקר בדק את אוכלוסיית הנשים במחוז ססקווצ'ואן שבקנדה. באזור זה יש רישום מדויק של כל הביקורים אצל הרופא, מעקב ההיריון, הלידה ורכישת התרופות. במחקר ניבדקו 1540 נשים הרות. בקבוצת הביקורת נכללו 6108 נשים שלא נטלו גלולות ותאמו מבחינת גיל, ומצב בריאותי לנשים שהשתמשו בגלולות. החוקרים בדקו את שיעור לידות עובר במשקל נמוך (מתחת ל 1500 גר' ומתחת ל 2500 גר'), את שיעור הלידות במשקל של למעלה מ- 4000 גר'. כמו כן, החוקרים בדקו באם השימוש בגלולות קשור בלידות מוקדמות (פחות מ- 37 שבועות) או בהריון עודף (מעל 42 שבועות).

החוקרים מצאו כי כניסה להריון בתוך 30 יום מסיום השימוש בגלולות היה קשור ללידת עוברים במשקל נמוך וכן ללידות מוקדמות, אך לא מצאו קשר להריון עודף, ללידה מוקדמת מתחת ל- 32 שבועות ולעוברים גדולים מעל 4000 גר'. החוקרים לא מצאו קשר בין הפסקת השימוש בגלולות לתקופה העולה על 30 יום לפני הכניסה להריון לפרמטרים שנבדקו.

מסקנת החוקרים הייתה כי כניסה להריון בתוך 30 יום מסיום השימוש בגלולות קשור ללידת עוברים במשקל נמוך וכן ללידות מוקדמות המחברים, ולכן חוקרים ממליצים על שימוש באמצעי מניעה חוצצים (קונדומים לדוגמא) עד חודש שלאחר הפסקת השימוש בגלולות, ועל מעקב הריון קפדני יותר בנשים שהרו בתקופה של פחות מ- 30 יום מהפסקת הגלולות.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
דרונט בניית אתרים