החיסון נגד נגיף ה- HPV למניעת סרטן צוואר הרחם
29/10/2006


מאת: פרופ' י. מנצ'ר
היחידה לגינקולוגיה אונקולוגית

מידי שנה מאובחנים בעולם כ-  400.000 מקרים חדשים של סרטן צוואר הרחם.המחלה שכיחה מאד בקרב לא יהודיות בייחוד בארצות מתפתחות.
בקרב יהודיות בכלל ובקרב יהודיות בישראל השכיחות היא נמוכה בהרבה מאשר בלא יהודיות. הסיבה לכך לא ברורה אך יתכן והיא על רקע גנטי. בישראל סרטן צוואר הרחם היא השאת השלישית בשכיחותה באברי המין הנקביים (מלבד שד). מידי שנה מאובחנים רק כ-  150-180 מקרים חדשים.
תהליך ההתפתחות של סרטן צוואר הרחם הוא איטי והדרגתי.
תחילה מתרחשים שינוים המכונים טרום-סרטניים (CIN) המוגבלים לרירי (ציפוי) צוואר הרחם. שינויים אלה יכולים להיות בדרגת חומרה קלה ((CIN 1  והם יכולים לעבור בהדרגה לחומרה גבוהה יותר (CIN 2  ו – 3 CIN). השינויים מדרגות החומרה הגבוהות יכולות להפוך לשאת ממארת (סרטן). רוב השינויים בדרגת חומרה של 1 CINלא יעברו לחומרות הגבוהות יותר אלא יישארו באותו מצב או, משך הזמן, יחלפו מעצמן.
באמצעות משטח של תאים מצוואר הרחם (PAP smearאו בקיצור PAP) אפשר לגלות הן ממצאים טרום סרטניים והן סרטן של צוואר הרחם (ראה כתבה על סרטן צוואר הרחם).
כיום סבורים שרוב השינויים הטרום סרטניים ורוב הסרטנים בצוואר הרחם נגרמים על ידי נגיף ה -HPV(Human Papilloma Virus). נגיפי ה -HPV  הם קבוצת נגיפים הכוללת יותר מ- 100 זנים. יותר מ- 30 של זנים אלה מועברים במגע מיני ויכולים להדביק את אברי המין של נשים ושל גברים. אברי המין שנפגעים כוללים את העור של העריה (הפות), של הפין ואת הריריות של הלדן (נרתיק – vagina), של צוואר הרחם ושל פי הטבעת.
באברי המין נגיפי ה- HPVיכולים לגרום ליבלות מין (קונדילומות) או, בייחוד אצל נשים, למצבים טרום סרטניים וסרטן צוואר הרחם. לרוב ההידבקות היא בלי סימפטומים או ממצאים, על כן רוב האנשים לא מודעים שהם נדבקו, אך יכולים להעביר את הנגיף לבני זוגם. מעריכים שעד גיל 50 כ-  80% מהאנשים נדבקו אי פעם בחייהם ב- HPV.
אין טיפול המרפא הדבקה ב- HPV, אך אצל רוב האנשים (כ- 90%) הנגיף נעלם מעצמו תוך כשנה עד שנתיים.  הטיפול מכוון ליבלות המין בעור או בריריות. ביבלות אפשר לטפל על ידי תרופות או על ידי אמצעים כגון הקפאה עם חנקן נוזלי או על ידי טיפול באמצעות לייזר.
הזנים הגורמים ליבלות מין (בעיקר זן 6 וזן 11) נקראים זנים "בעלי סיכון נמוך". המחלה שכיחה מאד ומיליוני אנשים בעולם נדבקים מידי שנה בנגיף.
כ- 10 זנים של HPV(בעיקר הזנים 16 ו- 18) יכולים לגרום למצבים טרום סרטניים וכאשר ההדבקה אינה חולפת (הדבקה מתמדת) הם יכולים לגרום לסרטן צוואר הרחם. אלה נקראים זנים "בעלי סיכון גבוה". כ-70% ממקרי סרטן צוואר הרחם נגרמים על ידי הזנים 16 ו-18.
מזה שנים רבות מנסים למצוא חיסון כנגד ההדבקה בנגיף ה- HPV. לאחרונה ניסיונות אלה נחלו הצלחה.
איך מיצרים את החיסון ? הנגיף מוקף על ידי קופסית של חלבונים (Capsid). מחדירים חלבון מסוים מהקופסית לפטריה המשכפלת חלבון זה ונוצרים חלקיקים דמויי נגיף שמצד אחד אין להם את התכונות המזיקות של הנגיף אך מאידך מעוררים תגובה חיסונית חזקה מאד.
יוצרו שני חיסונים כנגד HIV.
חיסון ב-GARDASIL  מחסן גם כנגד הופעת יבלות מין וכנגד נגעים נוספים באברי גוף אחרים. החיסון אמור גם לחסן זכרים בפני נגעים אלה.
בשנת 2006 אישר ה- FDA(רשות התרופות האמריקאית) את השימוש ב- GADASILכחיסון נגד סרטן צוואר הרחם בארה"ב.
השימוש בחיסון השני CERVARIX –כנראה יאושר גם הוא בעתיד הקרוב בארה"ב.
הומלץ לתת את החיסון לנערות מתבגרות בטרם החלו בקיום יחסי מין זאת אומרת בטרם הן נחשפות לאפשרות של הדבקה בנגיף ה- HPV.
מחיר החיסון בשלב זה הוא כ-  300 עד 500 דולר.
בישראל הוקמה וועדה עליה להמליץ למשרד הבריאות אם להנהיג את החיסון גם בארץ.
רבות עדיין השאלות שאין עלים מענה ברור.
מה הגיל האופטימלי למתן החיסון?
כמה זמן מעבר ל- 5 שנים החיסון יהיה יעיל?
האם יהיה צורך בזריקת דחף (booster shot) בגיל מבוגר יותר.
איך הקהל הרחב יגיב לאפשרות החיסון ובייחוד הקהל החרדי?
האם החיסון יעודד מתירנות מינית? ועוד.
מציאת חיסון המונע היווצרות של מחלה ממארת, הוא חידוש ופריצת דרך ברפואה.

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
דרונט בניית אתרים