כך נשמור על רצפת האגן שלא תיפול

מתוך כתבתה של אילנה מסר במוסף YNET וידיעות אחרונות.

 אחוז מכלל הנשים יעברו ניתוח או הליך שיקום ברצפת האגן בגלל דליפת שתן, או צניחת איברי האגן, או משתי הסיבות גם יחד. לפחות 20 אחוז מהנשים יולדות כיום בניתוח קיסרי, ולא בגלל שהן חייבות, אלא רק כדי לשמור על חוזקה של רצפת האגן. למומחים בנושא קוראים אורוגינקולוגים, ויש גם טיפולים אלטרנטיביים ותרגילי התעמלות שיכולים לעזור.
הכל על התופעה .התופעה מוכרת לנשים לא מעטות. הן יושבות בבית-קפה, או בפגישה במשרד, ולפתע קמות וממהרות לשירותים, תמיד עם התיק, כי בתיק יש פדים שנועדו לספוג את השתן, שהחל לדלוף. "40 אחוז מהנשים עתידות לסבול מבעיות אורוגינקולוגיות במהלך חייהן", אומר ד"ר אלכסנדר קונדריאה, מנהל היחידה האורוגינקולוגית באגף הנשים בבית-החולים "וולפסון". "אשה שלא ילדה מעולם צפויה לסבול מפחות קלקולים ברצפת האגן שלה, לעומת אשה שילדה מספר לידות. בכל מקרה, 11 אחוז מכלל הנשים יעברו ניתוח או שיקום אחר ברצפת האגן בגלל דליפת שתן, או צניחת איברי האגן, או בגלל שתי התופעות גם יחד".מה קורה ברצפת האגןהעיסוק באורוגינקולוגיה נועד לשיפור איכות-החיים. לא מתים מדליפת שתן, גם לא מצניחת הנרתיק, אבל יש כאן אלמנט של בושה ומבוכה, הפרעות רבות בקיום חיי אישות תקינים, וסתם אי-נוחות. הסיכון עולה עם הגיל, כמובן, כשהגורמים העיקריים להפרעות הם רפיון לאחר לידות, כריתת רחם, נטייה גנטית ונסיבות הורמונליות ואחרות של גיל המעבר.
הקהילה הגינקולוגית מתלבטת קשות נוכח ריבוי הבקשות ללידה קיסרית. יותר ויותר נשים צעירות הרות מבקשות מהרופא ליילדן בניתוח במקום בלידה טבעית, גם כשאין סיבה רפואית לניתוח קיסרי. טענתן היא אחת: "אני רוצה לשמור על רצפת האגן שלי". ד"ר קונדריאה: "סטטיסטית, אחוז הלידות הקיסריות עלה בשיעור עצום, בארה"ב וגם בארץ. לפחות 20 אחוז מהנשים יולדות כיום בניתוח קיסרי. אין כמעט גינקולוג שלא נתקל בסוגייה, האם להסכים לניתוח קיסרי לאור טיעונה של האשה שהיא רוצה להגן על שרירי האגן שלה."בסיכומו של דבר, איננו חושבים שמוצדק להיענות לבקשה ללדת בניתוח קיסרי, אבל חייבים להתייחס לרצונה של האשה. נגמרה התקופה שבה רופא החליט בעצמו על גישת טיפול ואמר לחולה 'עשי זאת כך, כי ככה אני אומר'. במקום זאת, מציעים כיום לנשים שורה של אפשרויות לטיפולים גינקולוגיים, מפרטים בפניהן את הסיכונים והסיכויים ומגיעים יחד איתן להסכמה. אבל אני מודה שסטטיסטית, אחוז הלידות הקיסריות עלה בשיעורים עצומים".
אורוגינקולוגיה היא כירורגיה משקמת של רצפת האגן. היא עוסקת באי-שליטה במתן שתן ובתפקוד לא תקין של רצפת האגן, כגון צניחת הרחם, שלפוחית השתן, החלחולת והמעי – ובהפרעות וליקויים בתפקוד המיני עקב כך. ההפרעות באות לא פעם בתחומים שונים, כיוון שרצפת האגן היא חטיבה אחת מבחינת שרירים, כלי דם, עיצבוב ופונקציה. לכן, מופיעה הפרעה משולבת של קשיי תפקוד אורוגינקולוגיים וקשיי תפקוד רקטליים, כגון בריחת גזים, בריחת שתן, דליפת צואה וגם צניחה של הרקטום.במרכז הרפואי "וולפסון" בחולון, כמו גם בבית-החולים "ביילינסון" בפתח-תקווה, פועל צוות רפואי רב-תחומי הכולל אורוגינקולוג, גסטרואנטרולוג, כירורג פרוקטולוג ופיזיותרפיסטית של רצפת האגן, כדי לתת הערכה וטיפול מקיף לפציינטיות. הצוותים פועלים במסגרת הרפואה הציבורית הנכללת בסל הבריאות, ומשמשים כתובת מיומנת רב-תחומית למי שמתלוננת, למשל, על דליפת שתן וגם על דליפת גזים בעת ובעונה אחת."אין צניחת אגן זמנית", מבהיר ד"ר קונדריאה. "אם זה נפל – זה נפל". קונדריאה הוא ממייסדי החברה האורוגינקולוגית הישראלית, המשקיעה מאמץ בהעלאת המודעות ביחס לצניחת איברי האגן והשלכתה על איכות-החיים של נשים. החברה חותרת לקביעת רמת טיפול גבוהה בתופעה במסגרת השירות הציבורי.הגורם העיקרי לבעיות ברצפת האגן הוא חולשה וקרעים של הרקמות התומכות של איברי האגן. רצפת האגן היא פלטה שרירית בת שלושה נקבים – לשופכה, לנרתיק ולפי-הטבעת. העלייה המשמעותית בתוחלת החיים, מ-45 שנה במאה שעברה ל-80 שנה ויותר כיום, גרמה גם לעלייה דרמטית בהפרעות בתפקוד רצפת האגן. על סף הגיל השלישי, בעיות אלו הולכות ומחמירות.הטיפולים החדשניים בתחום האורוגינקולוגיה מספקים מענה לכל הפרעה כמעט. אם בעבר שוקמה בעיה של דליפת שתן באמצעות ניתוח מסוג אחד, הרי כיום, תודות לפיתוח המחקרי, קיים ארסנל אורוגינקולוגי המותאם אישית לכל אשה. למעשה, תופרים לה את הטיפול, ומאפשרים לה לבחור לפחות חמישה סוגי טיפולים הטובים באותה מידה.טיפולים אורוגינקולוגיםטיפול שמרני – פיזיותרפיה לרצפת האגן, ביופידבק, גירוי חשמלי לסיוע התכווצויות חזקות של שרירי רצפת האגן, משקוליות נרתיקיות, שהן טמפוני פלסטיק במשקל 10-150 גרם. המשקולית נוטה ליפול והאשה אמורה לכווץ אוטומטית את שרירי הנרתיק כדי "לתפוס" אותה.גישה תרופתית – לנשים שיש להן דחיפות במתן שתן ניתנת תרופה הנקשרת בצורה ייחודית לקולטנים בשלפוחית השתן, מרגיעה ומפחיתה את ההתכווצויות. תרופה נוספת נגד דליפת שתן במאמץ, פועלת בשחרור מושהה ותורמת אף היא להרגעה. משחות הורמונליות המכילות אסטרוגן, ותרופות מהסוג האלטרנטיבי המכילות חומר שמופק מפרח הצבר, הוכחו כיעילות וכחסרות תופעות לוואי.התקנים – טבעות מפלסטיק או מסיליקון המוחדרות לנרתיק, על מנת לשמש תמיכה ולמנוע צניחה.ניתוחים – לטיפול נגד דליפת שתן ושיקום רצפת האגן יש כיום כמה שיטות ניתוחיות – חלקן נעשות באמצעות חתך בבטן התחתונה וחלקן מתבצעות בשיטה הלפרסקופית או הנרתיקית. אחת מפריצות הדרך בתחום הטיפול בבריחת שתן הוא ני

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
דרונט בניית אתרים