דימום וסתי מוגבר (מנורגיה)


מאת: פרופ' א. גולן
ס. מנהל המחלקה

דימום וסתי מוגבר איננו תקין וכמובן מהווה מטרד בריאותי וחברתי.מצב זה איננו נדיר. אחת מכל 5 נשים סובלת מדימום וסתי מוגבר הנקרא גם בשם "מנורגיה". מצב זה יכול להיות מלווה בסימפטומים של דימום חזק וממושך שאינו ניתן לעצירה ולעיתים בחלקי רקמה וקרישי דם, המצריכים החלפה תכופה של פדים וטמפונים. מצב זה מלווה בתחושת עייפות וחולשה עקב אנמיה (מחסור בברזל), ובנוסף כאבים ואי נוחות הנגרמת ממצבים מביכים, ותסכול של שליטת המחזור בחיי האישה.
בגיל צעיר מצב זה יכול להיגרם גם עקב הפרעה בביוץ. הסיבה השכיחה ביותר הינה חוסר איזון הורמונלי האופייני בעיקר בנשים בעשור החמישי לחייהן, בתקופה של טרום גיל המעבר. מובן כי גידולים רחמיים לא סרטניים כגון פוליפים או גם שרירנים ודלקות או מחלות כרוניות יכולים לגרום לדימום וסתי חזק וממושך בכל גיל.

קיימים טיפולים שונים בבעיה:

טיפול תרופתי -מתן הורמונים להחזרת האיזון ההורמונלי . טיפול זה מקובל בנשים הרוצות להישאר פוריות, ויעיל בהקטנת הדימום, ללא צורך בניתוח. את התרופות יש לקחת לאורך זמן. תתכנה תופעות לוואי קלות כגון כאבי ראש, גודש בשדיים ועליה במשקל. יעילות הטיפול התרופתי מוגבלת יחסית.

גרידה - היתה מקובלת כטיפול הכירורגי הראשון המוצע לנשים אשר לא הגיבו לטיפול תרופתי. בטיפול זה מתבצע גירוד מכני של רירית הרחם בהרדמה כללית וע"י כך מופחת הדימום. עדיין בשימוש במקרים של דימום חמור שדורש טיפול מיידי עד לביצוע הטיפול הדפיניטיבי.

ניתוח היסטרוסקופי – זוהי פעולה כירורגית בה מתבצעת צריבה של רירית הרחם ע"י מכשיר אלקטרוכירורגי, באמצעות מכשיר אופטי (היסטרוסקופ) המאפשר לרופא צפייה בחלל הרחם במהלך הפעולה. דרך ההיסטרוסקופ מוכנס מקור חום אשר באמצעותו מתבצעת הפעולה. פעולה זו נעשית בהרדמה כללית, ודורשת מיומנות רפואית גבוהה. שיעור ההצלחה עומד על %75-85% והסיכונים בפעולה זו עלולים להיות ניקוב דופן הרחם, דימומים ודלקות.

כריתת רחם – הוצאת הרחם בניתוח, בפתיחת הבטן או בלפרוסקופיה בהרדמה כללית. דורש אשפוז של מספר ימים בבית חולים וזמן ההחלמה של מספר שבועות בבית.

הרס רירית הרחם ע"י בלון טרמי -במחלקת נשים בבית החולים וולפסון מתבצע מזה 5 שנים טיפול חדשני להפחתת דימום וסתי מוגבל או לא סדיר, המיועד לנשים בעלות חלל רחמי תקין מבחינה אנטומית, לאחר סיום תכנון הילודה. טיפול זה הנעשה באמצעות מתקן הקרוי Thermachoice המיועד לטיפול בשכבה הרירית של הרחם בלבד, באמצעות חום. תחילה מוחדר לרחם, דרך הנרתיק, בלון רך וגמיש, המחובר לצינורית דקה. לאחר מכן מנפחים את הבלון בנוזל סטרילי, כך שיתאים עצמו לגודל וצורת הרחם. הנוזל בבלון מחומם למשך 8 דקות הטיפול, באופן מבוקר ע"י מחשב, שבמהלכו נהרסת השכבה של רירית הרחם .
לאחר הפעולה, רירית הרחם שטופלה נושרת במשך כ-7 עד 10 ימים, בדומה לוסת (הפרשות, דמום) אך ללא יכולת להתחדש ברוב המקרים. הטיפול יכול להתבצע בהרדמה מקומית או מלאה. תרופה נגד כאבים והתכווצויות הרחם ניתנת אחריו.במרבית המקרים הדימום הוסתי נעלם או מוחלש באופן משמעותי. רוב הנשים חוזרות לפעילות שגרתית כעבור מספר ימים.
הטיפול מתאים רק לנשים שאינן רוצות ללדת יותר בעתיד, ואינו משמש כאמצעי מניעה. לעתים נדירות יתכן הריון לאחר טיפול זה, ולכן יש להשתמש באמצעי מניעה.
טיפול זה הינו טיפול יעיל ובטוח עם אחוזי הצלחה גבוהים בהשוואה לשיטות אחרות. עד כה טופלו בהצלחה אלפי נשים באירופה וארה"ב. במחלקה שלנו בוולפסון טופלו עד כה 100 נשים בדרך זו ושיעור ההצלחה (במעקב של עד 5 שנים) הינו 94%. רוב הנשים מרוצות מאוד.
הטיפול נכלל בסל שירותי הבריאות ולפיכך מכוסה ע"י קופות החולים עפ"י חוק ביטוח בריאות ממלכתי.

ולסיכום יתרונות השיטה של הרס רירית הרחם באמצעות בלון חימום:
-תחליף לכריתת רחם או פעולה כירורגית גדולה אחרת
-יכול להתבצע במסגרת טיפול יום
-ללא צורך באישור
-טיפול חד פעמי שאורך מספר דקות בלבד
-החלמה מהירה וחזרה לפעילות שגרתית תוך יומיים שלושה מהטיפול
-פתרון יעיל ומוכח בעל שיעור הצלחה גבוה ביותר
-הטיפול נכלל בסל שירותי הבריאות.


18/08/03

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
דרונט בניית אתרים