השתלת רחם


מאת: דר' ש. לוריא

התקדמות משמעותית התרחשה במהלך העשורים האחרונים  בתחום של טיפולי אי-פוריות. הרבה מצבים שנחשבו בעבר כחשוכי מרפא הגיעו לפתרונם. אי-פוריות על רקע של העדר רחם עם שחלות מתפקדות, מהוה מכשול לפתרון זולת רחם פונדקאי. ככלל, בחוגים מסוימים, רחם פונדקאי אינו מתקבל כפתרון. על רקע זה, הועלתה אפשרות של השתלת רחם.

הענף הרפואי העוסק בהשתלת אברים התקדם מאוד בעשורים האחרונים ולכן אך טבעי היה שנושא זה יעלה לביצוע גם בשאלה של השתלת רחם.

תחילה נעשו ניסיונות השתלת רחם בקופים.  הניסוי עבר בהצלחה. לאחר שלב זה המדענים חיכו להזדמנות לבצע השתלת רחם באישה. הזדמנות זו אכן הגיעה בשנת 2000 . ההשתלה בוצעה בג'דה שבערב הסעודית ודווח על כך נעשה בדצמבר 2001 בעיתון היוצא לאור בארה"ב הנקרא International Journal of Gynecology & Obstetrics. מקבלת הרחם הייתה אישה צעירה בת 26, שעברה כריתת רחם 6 שנים קודם לכן בשל דמם קשה שהתרחש במהלך לידה בניתוח קיסרי. התורמת הייתה אישה בת 46 שאמורה הייתה לעבור ניתוח  לכריתת שחלות בשל ציסטות. נעשתה התאמת רקמות והניתוח עבר בהצלחה. ההחלמה של מקבלת הרחם הייתה טובה.  עם הדגמה של זרימת דם טובה בעורקי הרחם בעזרת מכשיר על קול. האישה קיבלה כמקובל תרופות הניתנות למניעת דחיית שתל ותרופות שמחכות מחזור ויסתי עם הפקה של וסת. הפקת וסת מצביע לכאורה על תפקוד טוב של הרחם הנקלט.

ביום 99 לאחר ההשתלה האישה התלוננה על כאבי בטן וריח נרתיקי רע. בעל קול לא הודגמה זרימה דרך עורקי הרחם, דבר שהצביע על אפשרות של סתימה ונמק של הרחם שאכן נראה כך בניתוח שבמהלכו בוצעה כריתת הרחם הנימקי.

המקרה המתואר מוכיח שניתן להשתיל רחם בהצלחה. יחד עם זאת לא ברור אם הרחם שהושתל מסוגל "לבצע" את התפקיד העיקרי של הרחם שהוא נשיאת הריון. הנושא הזה לא נבדק גם בחיות. באופן תיאורטי הרחם שהושתל יכול לתפקד תפקוד מלא. התרופות שניתנות למניעת דחית שתל ניתנות לשימוש בהריון. כמובן שיש צורך באבחון  מדוקדק טרום לידתי במצבים אלו. שאלה מעונינת נוספת היא כיצד רחם מושתל יגיב בזמן הלידה. על פניו נראה שניתוח קיסרי הוא הדרך המועדפת ללידה עם רחם מושתל. לבסוף אנו נשארים עם שאלות חברתיות מוסריות בשאלה של השתלת הרחם אל מול פונדקאות האסורה בחברות מסויימות דתיות או אתיות. במצבים אלו הפתרון של השתלת רחם יכול להיות רלוונטי.
 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
דרונט בניית אתרים