אלטרנטיבות לכריתת רחם

מאת: דר' צ. בן-ארויה ופרופ' מ. גלזרמן

כריתת רחם הוא אחד הניתוחים הגינקולוגים הנפוצים ביותר כיום. באופן טבעי נתפסת כריתת הרחם כסגירת פרק הפוריות בחיי האישה, ונשים רבות חוששות מפעולה זו. עקב כך, פותחו במהלך השנים מספר טיפולים המנסים להוות אלטרנטיבה טובה ויעילה לכריתת הרחם. כיום, רב הטיפולים אלה משמשים כקו טיפולי ראשון למספר נרחב של בעיות גינקולוגיות, וזאת לפני ההחלטה על כריתת הרחם.
לכל אחד מהטיפולים הנדונים בכתבה זו מצבים בהם יעילותו גבוהה ומאידך, מצבים בהם יש לפנות לאופן טיפול אחר. בכל מקרה עליך לדון עם רופאך על הגישה הטיפולית המתאימה לך.


טיפול תרופתי
טיפול בשרירנים:
ישנן מספר תרופות שהשימוש בהן מוביל לצמצום זמני של גודל השרירן. רב השרירנים מגיבים בגדילה לנוכחות של ההורמונים אסטרוגן ופרוגסטרון. לחלופין, הם קטנים בהעדרם. תרופות המפסיקות ייצור הורמונים אלה יגרמו אם כך להקטנת השרירן. תרופות אלו ניתנות לרב בזריקה וגורמות לתופעות גיל המעבר. עקב תופעות הלוואי הקשורות בהפסקת הוסת השימוש בתרופות אלו מוגבל לזמן קצר ושימושי בעיקר בניסיונות להקטנת גודל השרירן לפני ביצוע פעולה אחרת, או כאשר המטופלת קרובה לגיל המעבר.

טיפול באנדומטריאוזיס:
טיפול תרופתי ניתן היום גם במיקרי אנדומטריאוזיס. הטיפול מבוסס אף הוא על תרופות הגורמות להפסקת הגירוי השחלתי ליצירת אסטרוגן ומוביל בכך להפסקת המחזור החודשי. כמו כן, אנדומטריאוזיס ניתנת לטיפול תרופתי על ידי דנאזול, הורמון זיכרי (אנדרוגן) חלש, המפחית אף הוא את ייצור האסטרוגן.

טיפול בשיגשוג (היפרפלזיה) רירית הרחם:
טיפול תרופתי אפשרי לעיתים גם במיקרים של גדילה בלתי מבוקרת של תאי רירית הרחם (endometrial hyperplasia). גדילה זו של הרירית, ובעיקר במצבים מורכבים (complex) מטופלת לרב בכריתת רחם. אולם, במצבים בהם שימור הפוריות משמעותי, ניתן לטפל גם במינונים גבוהים של פרוגסטרון. חשוב לציין כי הטיפול מותנה בוידוא האבחנה ע"י גרידה לפני ואחרי הטיפול הפרוגסטטיבי.

טיפול בדלקות כרוניות של האגן:
הטיפול האנטיביוטי תופס היום מקום גם בטיפול בדלקות אגן כרוניות. יחד עם זאת, במקרים בהם הטיפול האנטיביוטי אינו מניב את התוצאות המקוות, יש מקום להתערבות ניתוחית.

הרס רירית הרחם endometrial ablation
אחת הסיבות הנפוצות לביקור אצל רופא נשים היא דימומים לא סדירים. הסיבות המרכזיות לדימומים לא סדירים הן הפרעות הורמונליות והפרעות מכאניות (כגון שרירנים או פוליפים). כאשר נישללה ממאירות ואין בעיה מבנית משמעותית, ניתן לבצע פעולה שתכליתה – הרס רירית הרחם. הריסה זו של הרירית ניתנת להשגה במספר דרכים:
• שימוש בלייזר
• שימוש בזרם חשמלי
• שימוש בחום
• הקפאה בקור
בכל אחת מהשיטות מנסים לגרום לנזק בלתי הפיך לרירית הרחם – אותה שיכבה המכסה את הרחם מבפנים ואשר נשירתה היא בעצם הדימום עצמו. הפעולה מתבצעת ע"י החדרת המכשיר דרך הנרתיק, ובהרדמה חלקית. משך ההחלמה מהיר ביותר, ולרב האישה חשה בטוב מייד לאחר הפעולה.
לעיתים קרובות מופיעה הפרשה דמית לאחר הפעולה, אך סיבוכים אחרים כמו חום, דימום או זיהום, נדירים מאד.
בשיטה זו מדווחים על כ 85% הצלחה.


כריתת השרירן myomectomy
שרירנים הינם גידולים שפירים של שריר הרחם. השרירן יכול לגדול אל מחוץ לרחם (subserous), אל חלל הרחם (submucous) או אל תוך שריר הרחם (intramural).
כאשר השרירנים קטנים ואינם גורמים לתופעות נוספות, אין כל צורך להסירם. אולם במקרים בהם השרירנים גדולים או גורמים לתופעות שליליות, ניתן להסירם. באם האישה מעוניינת בשימור הפוריות, או אינה מעוניינת בכריתת רחם ניתן לעיתים לבצע כריתה סלקטיבית של השרירן, וזאת כתלות במקומו.
במקרים של שרירנים הצומחים מהרחם אל עבר חלל הבטן, ניתן לבצע כריתה של השרירן בין אם בניתוח פתיחת בטן מזערי ובין אם בלפרוסקופיה. במקרים של צמיחת השרירן את תוך חלל הרחם, ניתן לבצע כריתה של השרירן על ידי שימוש בהיסטרוסקופ – מכשיר אופטי המצויד באביזרי עזר המאפשרים כריתת השרירן תוך שימוש באנרגיה חשמלית. הפעולה מתבצעת לרב בהרדמה כללית, המכשור מוחדר דרך הנרתיק לחלל הרחם ומאפשר, תוך התבוננות על חלל הרחם להסיר שרירנים או פוליפים.
החלק החשוב ביותר בעת כריתה סלקטיבית של שרירנים הוא שמירה על שלימות הרחם ותיקון אופטימלי. במידה ושלימות זו נפגעת, שכן, אזור השרירן שהוצא הופך להיות נקודת חולשה במקרים של ניתוחים או הריונות עתידיים.
הכריתה הסלקטיבית מוגבלת לרב במקרים של שרירנים בודדים, קטנים והממוקמים בהיקף הרחם או בחללו. הסכנות בפעולה כוללות, מלבד נזק לקיר הרחם, גם דימומים וסכנה לזיהום.
לעיתים רחוקות, לא ניתן לבצע את הכריתה הסלקטיבית ונוצר, תוך כדי הניתוח, הצורך בכריתת הרחם.
כריתת השרירן, כאשר מבוצעת בידי מנתח מיומן, הינה אלטרנטיבה קלה ובטוחה לכריתת רחם.


אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם
שיטה זו משמשת להקטנה משמעותית של שרירנים מקיר הרחם ומחללו. בשיטה זו מכניסים צנטר דרך עורק היקפי גדול (בד"כ במפשעה) ומגיעים עד לעורקי הרחם. שם מזריקים חומר סינטטי אל כלי הדם המספקים את השרירן. החומר הסינטטי המוזרק גורם לחסימת כלי הדם אליהם הוא מוזרק ובכך מנתק את השרירן מהספקת החמצן ושאר המרכיבים החיוניים המסופקים דרך מחזור הדם. חסימה זו אמורה לגרום לכיווץ השרירן והפסקת הכאבים, הדימום וכל שאר התופעות הקשורות בשרירן.
רב הנשים שטופלו בשיטה זו דיווחו על הקלה משמעותית בסימפטומים. יחד עם זאת, אין עדיין מספיק נתונים על אפשרויות החזרה של השרירנים לאחר טיפול זה. תופעות הלואי הצפויות לאחר טיפול זה הם כאבים חזקים המופיעים מייד לאחר הפעולה עקב הירידה בכמות החמצן לרקמת השרירן וחום המתרחש בכ 20% מהנשים.
יש לזכור ששיטה זו הינה חדשה יחסית ואינה מבוצעת בכל המרכזים הרפואיים., ואף אינה מתאימה לכל הנשים עם רחם שרירני.
למידע נוסף: http://www.uhmc.com/fibroid.htm

טיפול בצניחות רחם וקירות הנרתיק:
הטיפול במצבים אלה הוא בעיקרו ניתוחי. אולם, במקרים קלים או במקרים בהם הטיפול הניתוחי יכול לסכן את האישה, ניתן להשתמש בתרגילים לאימון שרירי רצפת האגן (שיטת Kegel). בנוסף יש להתרגל לשינוי מה בהרגלי החיים כמו המנעות מהרמת משאות כבדים, טיפול ודיכוי שיעול כרוני, טיפול נוגד עצירות וכדומה.
כאשר ניתוח נחשב למסוכן במיוחד עבור המטופלת (מחלות רקע, גיל וכדומה), ניתן גם להשתמש בהתקנים ע"ש פסארי. התקנים אלו שונים האחד מהשני בצורתם ובגודלם, ומוכנסים אל הנרתיק בכדי לתמוך ברחם ולהתנגד לצניחתו. לרב משתמשים בהתקנים אלו בשילוב עם משחה אסטרוגנית.לקריאה נוספת על ניתוחי כריתת רחם אנא לחץ/י כאן.

לקריאה נוספת על השפעת הניתוחים הגינקולוגים על חיי המין של האישה אנא לחץ/י כאן.הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
גקוזי כגורם להפלות
דרונט בניית אתרים