כריתת רחם - למה, מתי ואיך?

מאת: דר' צ. בן-ארויה ופרופ' מ. גלזרמן

כריתת רחם הוא אחד הניתוחים הגינקולוגים הנפוצים ביותר כיום. לאחר הניתוח האישה לא תחווה יותר מחזורים ולא תוכל להרות.

ישנן ארבע דרכים עיקריות לבצע כריתת רחם:
כריתת רחם אבדומינלית (בטנית) - הדרך הנפוצה ביותר הינה כריתת הרחם על ידי חתך בבטן התחתונה. החתך הינו לרב רוחבי ומאפשר טיפול גם ברחמים גדולים. שיטה זו אף מאפשרת סקירה טובה של איברי הבטן לזיהוי מצבים פתולוגיים אחרים.
כריתת רחם לדנית (ואגינלית) - מתבצעת ע"י חתך בחלק העליון של הנרתיק והוצאת הרחם דרכו. שיטה זו פוגעת פחות בשלמות הגוף ומתאימה במיוחד לרחמים קטנים ולמצבים בהם סקירת הבטן חשובה פחות. בשיטה זו לרוב לא מבצעים כריתת טפולות (שחלות וחצוצרות) בנוסף לכריתת הרחם, אם כי כריתה זו אפשרית.
כריתת רחם לאפרוסקופית – שיטה זו נפוצה פחות ובבסיסה ניתוק הרחם מסביבתו והוצאתו על ידי שימוש במיכשור אופטי ומכשירים זעירים המוחדרים לחלל הבטן דרך מספר פתחים קטנים בדופן הבטן.
כריתת רחם משולבת (LAVH) – ניתוק הרחם מסביבתו בגישה לפרוסקופית ולאחר מכן הוצאתו דרך הלדן.

הניתוחים נמשכים לרב בין שעה ל 3 שעות, ומבוצעים לרב תחת הרדמה כללית.

סוג הניתוח שמבוצע תלוי לרב בטיב המחלה ובמספר תנאים נילווים.

הסיבות המרכזיות לכריתת רחם הן:

• דימום רחמי חזק, לא סדיר ו/או הגורם לכאבים. לרב מדובר בדימום המוריד את רמות הדם של המטופלת (אנמיה).
• רחם שרירני הגורם לכאבים, דימום או פגיעה באיברים סמוכים (שלפוחית השתן או הרקטום). גם רחם שרירני הגדל במהירות יכול להוות סיבה לכריתתו. יש לזכור שלרב שרירן הינו מצב של גדילה מוגברת לא-סרטנית של סיבי הרחם, והינו מצב שכיח בקרב נשים בוגרות.
• סרטן של רירית הרחם, שריר הרחם, צוואר הרחם, השחלות או החצוצרות.
• אנדומטריאוזיס – מחלה הנגרמת ע"י המצאות רקמת רירית רחם מחוץ לרחם עצמו.
• צניחת רחם אל תוך הנרתיק.
• דלקות חוזרות באגן, היכולות להפוך גם למורסה.
• כאב בטן כרוני שאינו מגיב לכל טיפול אחר.

ישנן מספר שיטות לכריתת רחם:
כריתה חלקית של הרחם - כריתת הרחם תוך השארת הצוואר במקומו.
כריתת רחם מלאה – כריתת הרחם על צווארו. זהו הניתוח הנפוץ ביותר.
כריתת רחם עם כריתה דו-צידית או חד-צידית של השחלות – הסרת הרחם עם שחלה אחת או שתי השחלות. ההחלטה על גורל השחלות הינה עפ"י שיקולים רפואיים (גיל האישה, טיב המחלה וכדומה) ורצון האישה.
כריתה נרחבת של הרחם (ניתוח על שם וורטהיים) – כריתת הרחם, צוואר הרחם, מקטע מהנרתיק, הפריטונאום (שיכבה המכסה את חלל הבטן, צפק), בלוטות לימפה וחלק משכבת השומן של האגן. כריתה נרחבת זו נפוצה בעיקר בסרטן צוואר הרחם.

רב כריתות הרחם מבוצעות בנשים בגילאי 40-50, ואחרים מבוצעים בגילאים צעירים יותר או מבוגרים יותר. נשים צעירות העוברות כריתת שחלות ביחד עם כריתת הרחם יעברו סימנים של גיל המעבר מייד לאחר הניתוח, ולעיתים יאלצו להשתמש בטיפול הורמונלי חלופי על מנת להעלים את הסימנים הכוללים גלי חום, עצבנות, קושי בריכוז ועוד.
לאחר הניתוח תמצאי את עצמך לרב עם קטטר מחובר לצינורית השתן (הקטטר יוצא כמובן מייד לאחר שפעילות תקינה של מערכת השתן תוכח) וכן תקבלי עירוי נוזלים ואנטיביוטיקה במשך יום אחד. לרב לאחר יממה כבר תרדי מהמיטה ותתחילי לשתות. לאורך כל תקופת ההחלמה מהניתוח תקבלי טיפול נוגד כאב על מנת לצמצם את סבלך.
משך האשפוז הממוצע לאחר ניתוח כריתת רחם הוא בין חמישה ימים לשבוע. כאשר כריתת הרחם מתבצעת באופן לפרוסקופי, תקופת האשפוז לרב קצרה יותר, ולעיתים ניתן לשחרר את המטופלת כבר למחרת הניתוח.
יחסי מין מותרים בדרך כלל כ 6 שבועות לאחר הניתוח, אך אין זה כלל גורף, שכן חדירה עדינה יכולה להתקיים כבר לאחר 4 שבועות לאחר הניתוח. רב הנשים עם זאת, מעדיפות להמתין זמן רב יותר
ההחלטה על כריתת רחם הינה תמיד קשה ומעוררת לרב התלבטויות מרובות וסימני שאלה רבים. באופן טבעי נתפסת כריתת הרחם כסגירת פרק הפוריות בחיי האישה, ונשים רבות חוששות מפעולה זו. עקב כך, פותחו במהלך השנים מספר טיפולים המנסים להוות אלטרנטיבה טובה ויעילה לכריתת הרחם. לרב כיום טיפולים אלה משמשים כקו טיפולי ראשון למספר נרחב של בעיות גינקולוגיות, וזאת לפני ההחלטה על כריתת הרחם.
אישה שעברה כריתת רחם תוכל לאחר החלמתה לתפקד כמו לפני הניתוח לרבות תפקוד מיני, פעילות גופנית ועוד. היא גם לא תשתנה חיצונית. באם מדובר באישה בגיל הפוריות שעברה גם כריתת חצוצרות, יתכן ותחווה את תופעות גיל המעבר, אותן ניתן להפסיק על ידי טיפול הורמונלי חלופי.

לקריאה על האלטרנטיבות לכריתת רחם אנא לחץ/י כאן.

לקריאה על השפעת הניתוחים הגינקולוגים על חיי המין של האישה אנא לחץ/י כאן.

• כמו כן ניתן לקרוא ולהשתתף בדיון לגבי כריתת רחם המתקיים בפורום האתר.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
תגובות
1. קרן (4/04/2016 11:42:19)
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב
דרונט בניית אתרים