גלולות למניעת הריון והסיכון לאוטם בשריר הלב

מאת: דר' צחי בן-ארויה

גלולות למניעת הריון היו מוכרות כבר בעבר כמעלות שכיחות של ארועים טרומבואמבולים (פקקת), בעיקר בכלי הדם ההיקפיים (עורקים וורידים כאחד). בשנת 1963 דווח לראשונה על הקשר בין חסימת כלי דם כליליים בלב, וזאת תוך שימוש בגלולות מהדור הראשון. בעבר נעשו מספר ניסיונות להחלשת קשר זה בעיקר על ידי הורדת מינון האסטרוגן ושינוי המרכיב הפרוגסטאטיבי בגלולה. גלולות הדור השלישי, נחשבות כמעלות רמות HDL (הכולסטרול הטוב) ובכך כבעלות השפעה מגינה על שריר הלב. עדיין לא ברור באם סך ההשפעה של הגלולות החדישות הינה בשמירת הסיכון להתקפי לב או להגברתו.
המצב עוד מסובך יותר בנשים הסובלות מטרומבופיליה (קרישיות יתר) והמשתמשות בגלולות מדור שלישי, שכן חסרים נתונים על השפעתו של שילוב זה.
לאחרונה (20/12/2001) התפרסם מחקר חדש בעיתון היוקרתי The New England Journal of Medicine המנסה למצוא את הקשר בין גלולות למניעת הריון מדור שלישי, טרומבופיליה והסיכון להתקפי לב.
248 נשים לאחר התקף לב היוו את קבוצת המחקר. 925 נשים אקראיות ללא עבר של התקף לב שימשו כביקורת.
הסיכון הכולל להתקפי לב בקבוצת הנשים המטופלות בגלולות מכל סוג שהוא היה פי 2 מהנשים ללא גלולות. הסיכון היה תלוי בסוג הגלולה, כאשר בגלולות הדור השלישי הסיכון היחסי היה פי 1.3. לשם השוואה, מחקר זה מצא כי עישון מעלה סיכון להתקף לב פי 7.9, יתר לחץ דם פי 5.1, סכרת פי 4.2, השמנת יתר פי 3.4 ויתר כולסטרול בדם העלה את הסיכון להתקף לב פי 3.3. השילוב של נטילת גלולות עם גורמי הסיכון האחרים שהוזכרו, העלה את רמות הסיכון להתקפי לב.
טרומבופיליה השפיעה אך במעט על הסיכון ללקות בהתקף לב, אולם השילוב של טרומבופיליה עם נטילת גלולות העלה את הסיכון לחלות באוטם לבבי לפי 2.

דיון:
במחקר זה נמצא קשר בין שימוש בגלולות למניעת הריון מדור ראשון ושני ובין הנטייה לפתח אוטם בשריר הלב. לא ניתן היה להדגים מגמה זו באופן חד משמעי בגלולות מדור שלישי.
הסיכון הגדול ביותר היה אצל נשים הנוטלות גלולות בצירוף עם עישון, סכרת ורמות כולסטרול גבוהות בדם. לטרומבופיליות מסוג מוטציה בפקטור 5 או מוטציה בגן לפרוטרומבין, לא הייתה השפעה משמעותית על הסיכון להתקפי לב.
יש לזכור שהסיכון לחלות בהתקף לב אצל נשים בגיל צעיר הוא קטן ביותר, ולכן גם עליה בסיכון משמעותה אינה גדולה. יחד עם זאת יש להיוועץ ברופא הנשים שלך בכל מקרה לגבי סוג הטיפול אותו את נוטלת, מישכו ויכולתו להשפיע על גורמי סיכון אחרים למחלות לב.


Taken from: The New-England Journal of Medicine 20/Dec/2001
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אבלציה (הרס) של רירית הרחם – הוריות ושיטות , 23/02/2010
אי ספיקת צואר הרחם
איבחון אנדומטריוזיס על ידי מציאת סיבי עצב בביופסיה מרירית הרחם, 18/07/2010
אלטרנטיבות לכריתת רחם
אמבוליזציה (חסימה) של עורקי הרחם בהשוואה לניתוח בטיפול בשרירנים, 29/04/2007
אמצעי מניעה הורמונאליים, 22/02/2010
אמת ושקר ב"רכילות" הקשורה בגלולות נגד הריון
אנטיביוטיקה למניעת הפלות
גקוזי כגורם להפלות
דרונט בניית אתרים