יחסי מין בהריון

מאת: דר' שמואל לוריא

במהלך ההריון מתפתחים שינויים פיזיים ורגשיים המשפיעים באופן ישיר על המיניות של האישה ההרה שינויים אילו משפיעים השפעה ישירה על הזוגיות בהריון. ההתנהגות המינית במהלך ההריון היא תלוית תרבות במידה רבה. נעשו מספר מחקרים על התפקוד המיני של האישה ההרה. נפרט כאן חלק מהממצעים.
החשק המיני, הליבידו, משתנה במהלך ההריון. כאשר השיא הוא בשליש השני להריון. הסיבות לירידה בחשק המיני, כפי שהנשים מציגות אותן הן: עייפות, אי נוחות פיזית ודאגה לשלום העובר. יחד עם זאת מצוטטת ירידה בחשק המיני גם אצל בן הזוג של האישה ההרה. הסיבות שהגברים מציגים לירידה בחשק המיני במהלך ההריון של בת זוגן, הן: דאגה לשלום האישה ההרה והעובר, והמראה הפיזי של האישה ההרה. יחד עם זאת , למרות הירידה בחשק המיני עולה הצורך של האישה להיות נאהבת, ישנו רצון של האישה שבן זוגה יחבק אותה. צורך זה אינו קשור בחשק מיני.
יחסי מין בהריון אינם מזיקים לבריאות האישה ההרה ולעובר. יחסי מין בהריון אינם גורמים ללידה מוקדמת. כמו כן, אין זה נכון לומר שניתן לזרז את הלידה על ידי קיום יחסי מין. במחקרים רבים לא נמצא קשר בין ריבוי יחסי מין במהלך ההריון לבין תחלואה עוברית. האורגזמה בזמן ההריון אינה פוגעת בעובר ואיננה מזרזת את הלידה. מספר מחקרים הראו ירידה חולפת בדופק העובר (ברכיקרדיה עוברית) בזמן אורגזמה, אך אין לתופעה זו השפעה על בריאות העובר. קיום יחסי מין בזמן ההריון אינו מעביר זיהום אל העובר.
לאחר הלידה התגובה בהתנהגות המינית שונה מאוד בין אישה לאישה ואף אצל אותה אישה בהריונות שונים. חלק מהנשים חוזרות להתנהגותן המינית הקודמת להריון תוך שבועיים עד שלושה שבועות מהלידה. אצל חלק אחר יש ירידה בחשק המיני עד כשלושה חודשים לאחר הלידה. באופן כללי ניתן לומר כי רוב הנשים חוזרות להתנהגות מינית רגילה תוך שמונה שבועות לאחר הלידה. תדירות האורגזמה בהריון ולאחר הלידה יורדת אצל נשים רבות.
לסיכום, שינויים בתגובה מינית, בחשק המיני ובתדירות יחסי מין הם נורמלים במהלך ההריון. יחסי מין אינם מזיקים לבריאות האם והעובר במהלך ההריון. לאחר הלידה בדרך כלל ההתנהגות המינית חוזרת לקדמותה. במידה ונשארת בעיה לאורך זמן לאחר הלידה כדאי לפנות לטיפול סקסולוגי.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים