הפרעות קרישה (טרומבופיליה) בהריון

מאת: דר' שמואל לוריא

מערכת קרישה בהריון עוברת שינויים רבים על מנת להתאים את עצמה לצרכים של האישה הרה ולצרכים של הלידה העתידית. משום כך ההריון מהוה סיכון להתפתחות טרומבוזה (פקקת) של ורידים (בעיקר רגליים) עד פי שש לעומת מצב של טרום הריון. האיזון בין הפקטורים השונים בהריון ושל בהריון הוא מורכב ביותר. מצד אחד יש פקטורים שכל הזמן בונים את קריש הדם, ומצד השני יש פקטורים שכל הזמן מפרקים את קריש הדם. חוסר מולד או נרכש של פקטורים המפרקים את קריש הדם מוביל למצב של קרישיות יתר, מצב שנקרא טרומבופיליה.
רוב הפקטורים האלו התגלו בתחילת שנות ה-90 כאחראיים על המצבים של קרישיות יתר הן בהריון והן שלא בהריון. מדובר ב protein C, protein S, AT III, Leidig factor, וחסר מולד של אנזים MTFHR או גן של prothrombin.
כאשר יש טרומבופיליה בהריון האישה ההרה יכולה להיות חשופה למספר מצבים בעייתיים. יש שכיחות יתר של אירועים טרומבוטיים (פקקת). אירועים אלו שכיחים יותר כאשר האישה יולדת בניתוח קיסרי. יש שכיחות יתר של הפלות חוזרות במיוחד בשליש השני של ההריון. ישנה שכיחות יתר של מצבים מילדותיים מורכבים כגון רעלת הריון (preeclampsia), היפרדות מוקדמת של השלייה, האטה בגדילה תוך רחמית של העוברת או אף מות עובר תוך רחמי.
הסקר להימצאות טרומבופיליה אצל אישה הרה נחוץ כאשר ידוע על סיפור משפחתי או כאשר בהריון קודם היה אירוע טרומבוטי (פקקת) או הפלות חוזרות בהריונות קודמים או סיבוך הריון כגון רעלת הריון חמורה (preeclampsia), היפרדות מוקדמת של שלייה, האטה בגדילה תוך רחמית של העובר או אף מות עובר תוך רחמי. לציין שרצוי לבצע בירור כזה כשהאישה לא בהריון משום שבזמן הריון יש ירידה טבעית "נורמלית" של חלק מהפקטורים שהוזכרו לעיל.
בזמן הריון ניתן לתת טיפול מונע שיכול בחלק מהמקרים להוריד את השכיחות של הסיבוכים שתוארו לעיל. בכל מרקה צריך להתייעץ ברופא עם הנשים המטפל על מנת לקבוע את תוכנית הטיפול והמעקב הדרושים.


הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים