מתן מנה חוזרת דחופה של צלסטון במניעת תחלואה של יילודים בלידה מוקדמת

18/07/2010

 

הובא ע"י ד"ר פייט חגית

לידות מוקדמות מוגדרות כלידות המתרחשות מתחת לשבוע 37, ושיעורן כ- 12% מסך כל הלידות. הן מהוות גורם חשוב בתחלואה ובתמותת יילודים. אחת מהמטרות החשובות של המיילדות המודרנית הינה למנוע או לדחות את הלידות המוקדמות, או כאשר לידה כזו מתרחשת - להקטין את חומרת הפגיעה ביילודים. אחת התרופות שנמצאה כיעילה בהקטנת התחלואה בילודים הינה הצלסטון. זהו סטרואיד שניתן לאם בזריקה תוך שרירית בעת חשד ללידה מוקדמת (פחות משבוע 34), ועובר דרך השליה אל העובר. במנגנון מורכב הוכח עוד בשנות השבעים, כי הטיפול בצלסטון יעיל בהפחתת התחלואה הנשימתית והדימומים התוך מוחיים ביילוד. בהתחשב בכך כי יעילות הטיפול נמצאה מקסימלית בשבוע הראשון ממתן הקורס ולאחר מכן היעילות פחתה, הנוהג היה לתת קורסים חוזרים של צלסטון, אחת לשבוע, ללא כל הוכחה על יעילותם או על הבטיחות בשימוש.

למרות שבמשך השנים טופלו ההרות בקורסים חוזרים של צלסטון למטרה זו, עקב חשדות לגרימת תופעות לוואי משמעותיות כגון פיגור בגדילת העוברים, המליצו האיגודים הרפואיים בארצות הברית בתחילת העשור על הפסקת מתן של קורסים חוזרים בצלסטון.

פתרון ביניים שהועלה הינו מתן צלסטון בצורת RESCUE, קרי מתן קורס חוזר וחד פעמי של צלסטון בסמיכות ללידה. טיפול זה מנצל את היתרונות של קבלת צלסטון בסמיכות ללידה מוקדמת וללא התפתחות של תופעות הלוואי של קורסים רבים חוזרים.

בסקירת הספרות הרלבנטית נמצאו רק 3 מחקרים עדכניים שעסקו בכך. בשלושת המחקרים השוו החוקרים בין נשים שטופלו בקורס חוזר חד פעמי של צלסטון לעומת נשים שטופלו רק בקורס אחד. במחקר הראשון שבוצע בארצות הברית ופורסם בשנת 2001, מצאו החוקרים מצאו כי בילודים של נשים שטופלו בקורס RESCUE התחלואה הנשימתית היתה מופחתת באופן משמעותי ללא עליה בשיעור תחלואה אחר או פיגור בגדילה.

במחקר השני שפורסם בשנת 2007 ובוצע במספר מרכזים רפואיים בפינלנד, החוקרים מצאו כי בילודים של נשים שטופלו בקורס RESCUE התחלואה הנשימתית לא פחתה, נהפוך הוא הילודים בקבוצה זו נזקקו לטיפול בהנשמה וטיפול בסורפקטנט בכמות גדולה יותר מקבוצת הביקורת.

במחקר השלישי שפורסם בשנת 2009 ובוצע ב- 18 מרכזים בארצות הברית, החוקרים מצאו כי כי בילודים של נשים שטופלו בקורס RESCUE התחלואה הכללית והתחלואה הנשימתית היו נמוכים בשעור של כ- 20% יחסית לקבוצה שלא טופלה,ללא כל תופעות לוואי שליליות אחרות.

התוצאות, אם כן, לא אחידות. נכון להיום, לא ניתן לקבוע בודאות כי מתן צלסטון בצורת RESCUEהינו בטיחותי, ועדיין נחוצה זהירות. המדיניות במחלקתינו היא לא לתת טיפול זה באופן גורף, אלא לשקול אותו בהתאם לנסיבות.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים