הטיפול בדימום שלאחר לידה - השוואה בין מתן פיטוצין לציטוטק

7/03/2010

 

הובא ע"י דר' אילת ברג

הרחם ההריוני מקבל אספקת דם מוגברת במהלך ההריון לצורך ההתפתחות התקינה של העובר. עם לידת היילוד והשליה, הרחם מתכווץ וחוזר בהדרגה לגודלו המקורי. התכווצות זו של הרחם היא אשר מונעת את הדימום שלאחר הלידה. במצבים מסויימים לא חל כיווץ מספק של הרחם, והיולדת יכולה לדמם עד כדי סכנת חיים. הטיפול המקובל כיום במניעת או בהפסקת דימום שלאחר הלידה הוא ע"י תרופה מכווצת רחם בשם פיטוצין. לאחרונה הוחל טיפול בדימום שלאחר לידה גם ע"י תרופה בשם ציטוטק, הגורמת גם היא לכיווץ של הרחם.

בשני מחקרים שבוצעו בניו-יורק שבארה"ב, ופורסמו בעיתון Lancet בינואר 2010, ע"י אותה קבוצת חוקרים, ניסו החוקרים לבדוק את יעילות הטיפול בציטוטק לזה של פיטוצין כטיפול בדימום שלאחר הלידה בשתי קבוצות של נשים, קבוצה אחת שקיבלה טיפול מקדים בפיטוצין למניעת דימום, וקבוצה שניה שלא קיבלה כל טיפול מקדים למניעת דימום.

במחקר הראשון, החוקרים סקרו 31,055 יולדות שקיבלו פיטוצין מניעתי בשלב השלישי של הלידה למניעת דימום. מתוכן 809 נשים סבלו מדימום שלאחר הלידה. מחציתן טופלו בפיטוצין במתן תוך ורידי ומחציתן טופלו בציטוטק במתן תחת הלשון. החוקרים מצאו כי יעילות הטיפול בעצירת דימום, תוך 20 דקות ממתן הטיפול, עבור שתי התרופות היו דומה (90% עם פיטוצין ו- 89% עם ציטוטק). מאידך, החוקרים מציינים כי נשים שטופלו בציטוטק דיממו בכמות רבה יותר לעומת אלו ששטופלו בפיטוצין.

במחקר השני, החוקרים סקרו 9,348 יולדות לאחר הלידה שלא קיבלו כל טיפול מניעתי בפיטוצין להפסקת דימום. מתוכן 978 נשים סבלו מדימום שלאחר הלידה. גם במחקר זה, מחציתן טופלו בפיטוצין במתן תוך ורידי ומחציתן טופלו בציטוטק במתן תחת הלשון. החוקרים מצאו כי, על אף שציטוטק נמצא יעיל בעצירת דימום שלאחר הלידה, תוך 20 דקות ממתן הטיפול, יעילות הטיפול בו הייתה פחותה באופן משמעותי מאשר מתן פיטוצין (96% עם פיטוצין ו- 90% עם ציטוטק).

מסקנת החוקרים הייתה כי הטיפול בעצירת הדימום שלאחר הלידה ע"י ציטוטק יעיל לא פחות מפיטוצין, בייחוד אם היולדת קיבלה טיפול מניעתי בפיטוצין מוקדם יותר.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים