אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם

3/11/2009

 
הובא ע"י ד"ר ערן וינר

השלב השני של הלידה מוגדר כזמן העובר שבין הגעת היולדת לפתיחה צווארית מלאה ועד ללידת העובר. אורכו הממוצע של שלב זה הוא 50 דקות במבכירות (יולדות בלידה ראשונה) ו- 20 דקות בלידות חוזרות. משך הזמן המקסימלי המומלץ של שלב זה הוא שעתיים במבכירות ללא אפידורל ו- 3 שעות ביולדות עם אפידורל, ואילו בלידות חוזרות משך הזמן הוא שעה אחת ללא אפידורל ושעתיים עם אפידורל .

במחקר שבוצע ב- 14 מרכזים רפואיים בארצות הברית ופורסם בעיתון הרפואי החשוב American Journal of Obstetrics and Gynecology בשנת 2009, בדקו החוקרים בצורה פרוספקטיבית את השפעת התארכות השלב שני של הלידה בנשים מבכירות. בעבודה זו נכללו 4126 נשים מבכירות, במועד (שהגיעו לגיל הריון 37 שבועות ויותר), הנושאות עובר יחיד במצג ראש, שהגיעו לשלב השני של הלידה. לא נכללו נשים עם סיבוכים כגון סוכרת וחום.

החוקרים מצאו כי ככל שהתארך השלב שני של הלידה ירד הסיכוי ללידה נרתיקית עצמונית. החוקרים גם מצאו כי, שלב שני ממושך של הלידה העלה את שיעור התחלואה האימהית, כגון: זיהום ברחם, קרעים נרתיקיים משמעותיים, ואת הצורך במתן מנות דם. לעומת זאת, התארכות השלב השני של הלידה לא העלה את תחלואת היילודים, למעט פגיעה במקלעת עצבי הכתף (Brachial plexus) - וגם זאת רק במקרים נדירים.

לאור זאת, החוקרים העלו את הסברה כי ייתכן ואין צורך להגביל את משך השלב השני של הלידה כפי שנהוג כיום, גם במחיר פגיעה אימהית, על מנת להקטין את שיעור הניתוחים הקיסריים, לאור העובדה כי אין עלייה בשיעור הפגיעה ביילודים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
בעצב תלדי בנים
דרונט בניית אתרים