שפעת החזירים 2009 ונשים בהריון - שאלות ותשובות

3/11/2009

שפעת החזירים 2009 ונשים בהריון - שאלות ותשובות

הבסיס לדברים תורגם מן ה-CDC (המרכז לבקרה ומניעת מחלות בארה"ב) 

 

 

1.   מהי שפעת החזירים?

שפעת החזירים דומה לשפעת העונתית הרגילה, ונגרמת ע"י נגיף השפעת (אינפלואנזה) 
A מסוג H1N1.

 

2.   מהו נגיף השפעת A מסוג H1N1?

ישנם שלושה סוגים של נגיף השפעת:
A,‏ B ו- C. נגיף שפעת מסוג A הוא בעל היכולת הרבה ביותר לפגוע באופן חמור בבני אדם בשל יכולתו לעשות שימוש של נשאים בעופות, בציפורי מים ובחזירים, ובשל תכונתו לעבור הישתנות ועל ידי כך לתעתע במערכת החיסון האנושית ולגרום לזיהומים חוזרים ונישנים. נגיף H1N1 הוא תת-זן של שפעת  Aשרק לאחרונה החל לגרום לזיהומים בבני האדם.

 

3.   כיצד נדבקים במחלה?

ההידבקות במחלה נעשית באמצעות נגיפי המחלה המועברים בקלות רבה מאוד באמצעות האוויר, מה שהופך את המחלה למדבקת ביותר. ההידבקות בשפעת מתבצעת על ידי מעבר הנגיף אל דרכי הנשימה. שיעול ועיטוש יכולים לתרום לכך.

 

4.      מהי ההתבטאות של שפעת חזירים?

שפעת החזירים דומה להתבטאות שפעת העונתית הרגילה, בתופעות ובתסמינים הכוללים: חום, כאבי גרון, שיעול, נזלת כאבי שרירים, כאבי ראש, עייפות, צמרמורת ואיבוד תיאבון
. סיבוך קשה של השפעת היא מחלת דלקת הריאות, אשר עלולה להיות קטלנית, בעיקר בילדים קטנים, נשים בהריון, קשישים ובחולים מחלות כרוניות.

 

5.   מדוע אנו מודאגים משפעת החזירים?

שפעת עונתית המתרחשת מדי עונה ונגרמת ע" נגיפים שמוכרים למערכת החיסונית של בני האדם, למרות השתנותם הקלה ולכן התחלואה פחות קשה. לעומת זאת נגיף שפעת החזירים הינו חדש לבני האדם, ומערכת החיסון לא מכירה אותו ולכן ההתבטאות של הזיהום יכולה להיות קשה, במיוחד בצעירים.

 

6.   האם ניתן להימנע מהדבקה בנגיף?

ישנם מספר פעולות פשוטות שיכולות למנוע את ההדבקה בנגיף שפעת החזירים, כגון:

                     א.         לכסות את האף והפה עם טישו בכל פעם שמשתעלים.

                      ב.         לזרוק את הטישו לפח מיד לאחר מכן.

                      ג.          לשטוף ידיים עם מים וסבון לעיתים קרובות.

                      ד.         להימנע מנגיעות בפה, באף ובעיניים.

                     ה.         להימנע ממגע עם אנשים חולים.

                      ו.          באם נדבקת במחלה יש להישאר.

                      ז.          להימנע מנשיקות וחיבוקים עם בני משפחה חולים.

 

7.  אם נדבקתי במחלה מה אני צריך לעשות?

באם הינך נימנה/ת עם קבוצת האנשים עם גורמי סיכון (ילדים קטנים, נשים בהריון, קשישים וחולים עם מחלות כרוניות), יש להישאר בבית כל עוד ישנם סימני המחלה, ועד 24 שעות לאחר שחלפו.
באם קיימות תופעות של קושי נשימתי או חום הנמשך מעל 3 ימים יש לפנות לקבלת טיפול רפואי.
נשים בהריון ואנשים עם מחלות כרוניות כגון, אסטמה וסוכרת נמצאים בקבוצת סיכון לפתח סיבוכים מהמחלה. על חולים אלה בקבוצות הסיכון לפנות לקבלת טיפול רפואי.

 

 

להלן שאלות ותשובות בנושא החיסון למניעת שפעת חזירים, הלקוחות מהמרכז לבקרת מחלות בארה"ב.

 

 

1.  מדוע CDC  מייעץ לנשים הרות להתחסן בחיסון נגד שפעת החזירים (נקראתH1N1  - 2009)?

החיסון הוא הדרך היחידה והיעילה ביותר להתגוננות מפני השפעת. חשוב לנשים הרות לקבל הן את החיסון נגד השפעת העונתית והן את החיסון נגד שפעת החזירים. לאישה בהריון שנדבקת  בשפעת כלשהיא, יש סיכויים גבוהים יותר לבעיות בריאותיות. בהשוואה לשאר האוכלוסייה שנדבקת בשפעת חזירים, יש שיעור גבוה יותר של אשפוזים  בנשים בהריון. נשים בהריון גם עלולות לפתח מחלה חמורה יותר ואפילו מוות משפעת החזירים.
החיסון  נגד שפעת החזירים מגן הן על האישה והן על העובר.מחקרים מראים שהסיכוי לחלות בשפעת נמוך יותר בנשים בהריון שחוסנו נגד שפעת לעומת נשים שלא קיבלו את החיסון. גם התינוקות של נשים שחוסנו בהריון נגד שפעת נדבקים פחות לעומת תינוקות של נשים שלא חוסנו בהריון.

 

2.   האם החיסון נגד שפעת עונתית מגן גם מפני שפעת החזירים?

שפעת עונתית ושפעת החזירים של 2009, נגרמים ע"י וירוסים שונים. החיסון כנגד שפעת עונתית אינו מגן מפני שפעת החזירים.

 

3.   האם קיימים חיסונים נגד שפעת שאסור לבצע לנשים  בהריון?

החיסונים נגד השפעת העונתית ונגד שפעת החזירים ניתנים ע"י זריקה או באמצעות תרסיס דרך האף. נשים בהריון צריכות להתחסן ע"י זריקה. החיסון מורכב מווירוס שפעת מומת. החיסון הזה ניתן  ע"י זריקה תוך שרירית, לרוב בזרוע. החיסון האחר נגד שפעת החזירים שניתן בצורת תרסיס דרך האף, איננו מאושר לשימוש בהריון. החיסון הזה מורכב מווירוס שפעת חי ומוחלש. את החיסון בתרסיס נגד השפעת יש לתת רק לאנשים בריאים בגילאים שנתיים עד 49 שנים, שאינם בהריון. אפשר לתת את החיסון בתרסיס לנשים לאחר הלידה, גם אם הן מניקות.

 

4.   האם אפשר לבצע את החיסון נגד שפעת עונתית ונגד שפעת החזירים בו זמנית?

אפשר לבצע את החיסון נגד שפעת עונתית ונגד שפעת החזירים בו זמנית, אבל יש לבצע אותם במיקומים שונים. (לדוגמא זריקה אחת בזרוע ימין וזריקה שנייה בזרוע שמאל). החיסון נגד שפעת עונתית זמין היום במקומות רבים, אך החיסון נגד שפעת החזירים יהיה זמין רק מסוף אוקטובר. מומלץ לנשים בהריון לבצע את החיסון מוקדם ככל שניתן, על פי זמינות החיסון במקומות בהם הם מתגוררים, היות ועדיין צפויה התפרצות של מחלת השפעת העונתית בסתיו ובחורף. חשוב לבצע את החיסון נגד שפעת החזירים כשיהיה זמין, מוקדם ככל האפשר, בכפוף להחלטת משרד הבריאות כמובן.

 

5.   האם החיסון נגד שפעת החזירים של 2009 הינו בטוח לנשים בהריון?

החיסון נגד השפעת העונתית ניתן למיליוני נשים בהריון במשך שנים רבות. החיסון בזריקה לא גרם כל נזק לנשים ולעוברים. החיסון נגד שפעת החזירים מיוצר באותה צורה ובאותם מקומות בהם מייצרים את החיסון נגד השפעת העונתית.

 

6.   אילו מחקרים נעשו על החיסון נגד שפעת החזירים , והאם ישנם מחקרים כלשהם בנשים בהריון?

מחקרים על החיסון נגד שפעת החזירים 2009, מתבצעים כעת באנשים מבוגרים ותינוקות בריאים. המחקרים הללו מתבצעים ע"י המכון האמריקאי הארצי לאלרגיות  ומחלות זיהומיות. מידע נוסף אפשר למצוא באתר : 
http://www3.niaid.nih.gov/news/QA/vteuH1N1qa.htm
   

7.   האם החיסון נגד שפעת החזירים 2009 מכיל כספית?

אין הוכחה לכך  כי תימרוסל (Thimerosal
) (תרכובת של כספית הנועדה לשימור החיסון) מזיק לנשים בהריון או לעוברים. בכל אופן, היות וישנן נשים שחוששות מנטילת החומר בהריון, החברות שמייצרות את החיסונים, מכינות חיסונים נגד השפעת העונתית ונגד שפעת החזירים, ללא כספית באופן מיוחד לנשים בהריון ולילדים. ה-CDC ממליץ על מתן החיסון עם או בלי המרכיב של הכספית.

 

8.   האם החיסון נגד שפעת החזירים 2009, מכיל אדג'ווונטים (Adjuvants) או סקוולן (Squalene)?

אדג'ווונטים הם תכשירים שמוסיפים לפעמים לחיסון על מנת לשפר את יעילותו. אין תוספת של אדג'ווונטים (כמו סקוולן) בחיסון נגד שפעת החזירים 2009 ובחיסון נגד השפעת העונתית שמיוצרים בארצות הברית.

 

9.   האם אפשר לבצע את החיסון נגד שפעת החזירים בכל שבוע של בהריון?

אפשר לבצע את החיסון נגד שפעת החזירים ונגד השפעת העונתית בכל שבוע של ההריון.

 

10. כמה חיסונים נגד שפעת החזירים 2009 צריכה לבצע אישה בהריון?

מנהל המזון והתרופות של ארה"ב, מאשר שמתן חיסון בזריקה חד פעמית לאנשים מגיל 10 ומעלה, מספק הגנה מלאה. לכן, מומלצת לנשים בהריון זריקה חד פעמית של החיסון נגד שפעת החזירים 2009.

 

11. האם יש לתת את החיסון לאישה בהריון שחלתה בשפעת בין אפריל 2009 עד עכשיו? האם יש צורך בבדיקה כלשהיא על פיה יוחלט האם לתת את החיסון או לא לתת?

אישה בהריון שחלתה בשפעת בכל זמן שהוא בעבר, צריכה עדיין לקבל את החיסון נגד שפעת החזירים 2009, כי  אי אפשר להניח בוודאות שהיא אכן חלתה בשפעת החזירים 2009. כמו כן, אין צורך לבצע בדיקה כלשהיא לאישה בהריון שהיו לה סימני שפעת בעבר, אלא לתת לה את החיסון.

 

12. מה הן תופעות הלוואי האפשריות של החיסון נגד שפעת החזירים 2009?

תופעות הלוואי  ממתן החיסון נגד שפעת החזירים 2009, צפויות להיות דומות לאלה של מתן חיסון נגד שפעת עונתית. רוב תופעות הלוואי ממתן החיסונים הן קלות, כמו אודם, נפיחות ורגישות במקום ההזרקה. יתכנו גם כאבי ראש, כאבי שרירים, חום, בחילות ועייפות. התופעות הללו מופיעות לרוב מיד לאחר החיסון, ועלולות להמשך יום עד יומיים. ישנם גם אנשים שמתעלפים לאחר ביצוע זריקה כלשהיא. הזריקה עלולה לגרום לפעמים להפרעות חמורות כגון תגובה אלרגית חמורה. אבל תגובה אלרגית שמסכנת חיים לאחר מתן החיסון הינה מאד נדירה. אם ידוע על תגובה אלרגית חמורה (שמסכנת חיים) לביצים או  לכל דבר אחר, אין לבצע את החיסון גם אם האישה בהריון. אישה בהריון צריכה לדווח למבצע החיסון אם יש לה  תגובות אלרגיות רצינות, או אם פיתחה בעבר תגובה אלרגית חמורה לאחר מתן חיסון נגד שפעת.

 

13. האם יש קשר בין מתן החיסון נגד שפעת החזירים 2009 ותסמונת גיאן-ברה
Gullian-Barre))?


ב-1976 דווח על מקרים של מחלת שיתוק חמורה, הנקראת תסמונת
Gullian-Barre, בעקבות מתן חיסון נגד סוג קודם של שפעת חזירים. מדובר בשכיחות של מקרה אחד ל-100,000 אנשים שחוסנו. מספר מחקרים שבוצעו מאז 1976, הדגימו סיכון קטן להתפתחות המחלה באנשים שקיבלו חיסון נגד שפעת עונתית. הסיכון המוערך הוא מקרה אחד למיליון אנשים שחוסנו. נשים בהריון צריכות לדווח למבצעי החיסון אם לקו אי פעם בעבר מחלת   . Gullian-Barre

 

14. האם בני משפחה של נשים בהריון יכולים לקבל את החיסון שניתן בתרסיס?

החיסון בתרסיס נגד שפעת החזירים 2009 אסור לנשים בהריון, אבל נשים בהריון יכולות לשהות במחיצתם ובמגע צמוד של בני משפחה או אנשים אחרים בסביבתם שחוסנו בתרסיס נגד שפעת החזירים. החיסון בתרסיס אפשרי לשימוש באנשים בריאים מגיל שנתיים עד 49 שנים שאינם בהריון, ובנשים לאחר הלידה גם אם הן מניקות.

 

15. האם אישה שילדה לפני קבלת החיסון נגד שפעת עונתית או נגד שפעת החזירים 2009, עדיין צריכה לקבל את החיסונים הללו?

כן. החיסון מהווה הגנה הן על התינוק והן על האם. חיסון נגד שפעת ניתן לתינוקות רק מגיל 6 חודשים ומעלה. כל אחד שגר או מטפל בתינוק שגילו מתחת לחצי שנה, צריך לקבל את החיסון נגד שפעת עונתית ונגד שפעת החזירים 2009. לאחר הלידה האם יכולה לקבל את החיסון בזריקה או בתרסיס.

 

16. האם אישה מניקה יכולה לקבל את החיסון?

כן. נשים מניקות צריכות לקבל הן את החיסון נגד שפעת עונתית, והן את החיסון נגד שפעת החזירים בזריקה או בתרסיס.  חיסונים נגד שפעת אינם מהווים בעיה בהנקה, ומניעת השפעת אצל האם יכולה להוריד את סיכויי ההדבקות של התינוק במחלה. בנוסף, האם יכולה להעביר את הנוגדנים שהיא מייצרת בעקבות החיסון שקיבלה, לתינוק באמצעות ההנקה, וע"י כך להגן עליו מפני הידבקות במחלה. זה חשוב במיוחד לתינוקות מתחת  לגיל חצי שנה, שאין להם דרך אחרת לקבל נוגדנים היות והם קטנים מידי לצורך מתן החיסון עצמו.

 

 

 

 

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים