תחלואת יילודים לאחר ניתוח קיסרי יזום

19/10/2009

הובא ע"י ד"ר חגית רפאלי

שעור הלידות בניתוח קיסרי בארה"ב בשנת 2006, עמד על 31%, כאשר מחציתם (כ- 15%) בוצעו באופן יזום לפני תחילתה של הלידה. הנתונים מארה"ב מצביעים כי יותר מ-80% מהנשים שבעברן היה ניתוח קיסרי אחד, יעברו ניתוח קיסרי חוזר בשל החשש לקרע של הרחם, במהלך תהליך הלידה. לצורך השוואה, במחלקתנו, כ- 50% מהנשים לאחר ניתוחים קיסריים קודמים בוחרות בניסיון לידה רגילה. מתוכן כ- 89% גם מצליחות ללדת רגיל.

במחקר רטרוספקטיבי שבוצע בדנבר קולורדו, שבארה"ב, ופורסם בעיתון הרפואי Obstetrics and Gynecology בשנת 2009, נאספו נתונים של 672 נשים שבעברן היה ניתוח קיסרי אחד ויילדו בהמשך - אם על ידי ניתוח קיסרי יזום או בלידה רגילה (VBAC). מטרת המחקר הייתה לבדוק את השפעת צורת הלידה - ניתוח קיסרי יזום חוזר לעומת לידה רגילה, על תחלואת היילודים.

החוקרים מצאו כי, לידה בניתוח קיסרי יזום חוזר מעלה את שעור התחלואה הנשימתית ביילודים, את שיעור היילודים עם רמות נמוכות של סוכר בדם, את שיעור האשפוזים של יילודים אלה בטיפול נמרץ וכן מעלה את משך ימי האשפוז. בחישובי עלות נמצא גם כי עלות לידה בניתוח קיסרי הייתה גבוהה יותר מאשר עלות לידה רגילה.

ממצאים אלה, בנוסף לנתונים שפורסמו במחקרים אחרים המצביעים על שיעור גבוה יותר של יילודים לאחר ניתוח קיסרי לחלות בסוכרת נעורים ובאסטמה בילדות, מדגישים את הצורך בבחירה קפדנית יותר של הנשים לניתוח קיסרי יזום.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים