אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה

15/09/2009

הובא ע"י ד"ר אמיר שלו

השראת לידה היא תהליך בו גורמים לתחילת לידה באופן מלאכותי באישה הרה טרם מועד הלידה, ועם צוואר רחם שלא עבר הכנה טבעית מתאימה. השראת לידה מבוצעת מסיבות שונות, הן סיבות אימהיות והן סיבות עובריות. נתונים סטטיסטיים מראים כי השראת לידה מגבירה את שיעור הניתוחים הקיסריים, הלידות המכשירניות ואת שיעור הזיהומים סביב הלידה. לצורך הבשלת צוואר הרחם נעזרים היום באחת מ- 2 שיטות עיקריות:
1. אמצעים תרופתיים, הכוללים את הפרוסטגלנידינים למיניהם (והעיקריים הם: PGE2 וציטוטק).
2. אמצעים מכאניים, קטטר לתוך צוואר הרחם וניפוח הבלון שבקצהו בסליין (Extra-amniotic Balloon), עם או בלי הזלפת סליין ממושכת אל תוך הרחם.

במחקר שבוצע בארצות הברית, ב- Jacksonville שבפלורידה, ופורסם בעיתון הרפואי American Journal of Obstetrics & Gynecology ב- 2008, ניסו החוקרים להשוות את שיעור הזיהומים סביב הלידה בעת שימוש באמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם לבין שיעורם בעת השימוש באמצעים תרופתיים, ע"י סקירה וסיכום של 30 מחקרים שונים שבדקו את האמצעים השונים להבשלת צוואר הרחם לצורך השראת לידה.

החוקרים מצאו כי שיעור הזיהומים האימהיים סביב הלידה ושיעור הזיהומים הניאונטליים (של התינוק שנולד), היה גבוה יותר באופן משמעותי, בעת שימוש באמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם. לאור זאת, החוקרים העלו את הסברה כי ייתכן ויש צורך במתן מונע של אנטיביוטיקה לפני השימוש באמצעי מכאני להבשלת הצוואר.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
בעצב תלדי בנים
דרונט בניית אתרים