השמת תפר צווארי על סמך היסטוריה מיילדותית למול מעקב של אולטראסאונד אחר אורך תעלת הצוואר

15/09/2009

הובא ע"י ד"ר פליישפרב

לידה מוקדמת היא לידה המתרחשת לפני שבוע 37 והיא הגורם החשוב ביותר הקובע את תחלואת ותמותת היילוד. שכיחות הלידות המוקדמות הינה בין 5-12% מכלל ההריונות. גורמי הסיכון ללידה מוקדמת הינם: לידה מוקדמת בעבר, הפלות מאוחרות בעבר, ניתוחים של צוואר הרחם, מומים רחמיים, הריונות מרובי עוברים ועוד. ללא קשר לסיבת התחלת הלידה, במהלך כל לידה ישנו קיצור ופתיחה של צוואר הרחם, אותו ניתן להעריך הן בבדיקה ידנית והן בבדיקת אולטראסאונד. היות והנשים שיולדות בלידה מוקדמת נמצאות בסיכון ללידה מוקדמת גם בהריון הבא, הרי שמעקב אחר אורך צוואר הרחם יכול לשמש להערכת מידת הסיכון ללידה מוקדמת ספונטנית בהריון עתידי. הסיכון ללידה מוקדמת עולה ככל שצוואר הרחם קצר יותר.

במחקר אקראי מבוקר, שבוצע באנגליה בלונדון, ופורסם בעתון הרפואי American journal of Obstetrics and Gynecology ב- 2009, הושוותה השמת תפר צווארי על סמך היסטוריה מיילדותית למול מעקב באולטראסאונד אחר אורך תעלת הצוואר. החוקרים העלו השערה כי מעקב באולטראסאונד יכול לסייע בזיהוי הנשים שתפר צווארי יועיל להן יותר מלנשים אחרות ובכך ימנע שימוש מיותר בתפר שכזה. לצורך כך גויסו נשים מתחת לשבוע הריון 24 עם עובר יחיד ועם עבר של לפחות הפלה מאוחרת או לידה מוקדמת אחת בעבר בין שבוע 16 ל-34. הרופא המטפל החליט על פי ההיסטוריה הרפואית ומצב האישה באם לבצע תפר או לא עוד לפני שהנשים חולקו ל-2 זרועות המחקר. החלוקה ל-2 קבוצות המחקר הייתה אקראית. במידה והאישה נבחרה לביצוע תפר צווארי, היא עברה תפר צווארי מיד. במידה והאישה נבחרה למעקב של אולטראסאונד בוצע מעקב שכזה כל שבועיים עד שבוע 24 ובמידה ובזמן זה צוואר הרחם התקצר אל מתחת ל-20 מ"מ, האישה עברה תפר צווארי. התפר הצווארי הוצא לכל הנשים בשבוע 37. נבדקו תוצאות היילודים ותוצאות האימהיות.

לא נמצא כל הבדל בשיעור הלידות המוקדמות או בשיעור ירידת מים מוקדמת בין שתי הקבוצות, וגם לא במועד הלידה בין 2 הקבוצות. שכיחות הזיהום התוך רחמי היה זהה בין 2 הקבוצות, ולא היה כל הבדל בין 2 הקבוצות גם מבחינת התחלואה והתמותה של היילודים.

מסקנת החוקרים הייתה כי למעקב אולטראסאוני אחר אורך צוואר לא היה יתרון לעומת השימוש בעבר מיילדותי ושיקול דעתו של הרופא במניעת לידות מוקדמות.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים