טיפול טוקוליטי (טיפול לעצירת צירים) – מהו הטיפול האידיאלי

15/09/2009

הובא ע"י ד"ר ויקי סולימה

לידה מוקדמת הינה לידה המתרחשת לפני שבוע 37 והיא הגורם החשוב ביותר הקובע את תחלואת ותמותת היילוד. עצירת הלידה המוקדמת ומניעתה היא אחת ממטרות המיילדות המודרנית.

במחקר שבוצע בארצות הברית, ב- Indianapolis שבאינדיאנה, ופורסם בעיתון הרפואי Obstetrics & Gynecology ב- 2009, ניסו החוקרים ע"י סקירת כל המאמרים האיכותיים שפורסמו עד היום בנושא זה, לקבוע מהו הטיפול הטוב ביותר הקיים היום לעצירת צירים מוקדמים. במחקר בוצע ניתוח כמותי של נתונים שנאספו ממחקרים איכותיים העונים על קריטריונים נוקשים (רק מחקרים אקראיים מבוקרים). התוצאות שנבדקו היו עיכוב של הלידה ב-48 שעות, ב- 7 ימים ובעד שבוע 37. כמו כן נבדקו: השפעות מזיקות שהצריכו את הפסקת הטיפול, העדר מצוקה נשימתית ושיעורי ההישרדות של היילודים. לבסוף, החוקרים בנו מודל מתמטי לקבלת החלטות על מנת לקבוע מהו הטיפול הטוב ביותר לעצירת צירים מוקדמים. במחקר נכללו 58 מחקרים שענו על הקריטריונים.

ניתוח הנתונים הראה כי כל הטיפולים שניתנו לעצירת צירים מוקדמים היו טובים יותר בהשוואה לפלצבו מבחינת עיכוב הלידה ב-48 שעות (53% הצלחה בקבוצת הפלצבו לעומת 75-93% בקבוצת הטיפולים) וכן גם ב-7 ימים (39% בקבוצת הפלצבו לעומת 61-78% בקבוצת הטיפולים). לא נמצא הבדל משמעותי סטטיסטית מבחינת התוצאות האחרות שנבדקו במחקר, כולל השיעור של מצוקה נשימתית והישרדות של היילודים. מודל קבלת ההחלטות שנבנה הדגים כי מעכבי פרוסטגלנדינים היו בעלי השילוב המוצלח ביותר לעיכוב הלידה וסבילות לטיפול. במדגם תיאורטי של 1000 נשים שיטופלו במעכבי פרוסטגלנדינים, רק 80 תלדנה תוך 48 שעות, לעומת 182 שתטופלנה בטיפול השני היעיל ביותר.

מסקנת החוקרים הייתה כי על אף שכל הטיפולים לעצירת צירים מוקדמים היו עדיפים על חוסר טיפול מבחינת עיכוב הלידה גם ב-48 שעות וגם ב-7 ימים, מעכבי פרוסטגלנדינים עדיפים על כל הטיפולים האחרים ויכולים להיחשב לטיפול האופטימאלי לעצירת צירים לפני שבוע 32 להריון.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים