אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות

15/09/2009

הובא ע"י ד"ר ויקי סולימה

תסחיף ריאתי הינו מצב נדיר אך מסכן חיים, שיכול לגרום לתמותה אימהית במהלך ההריון. קיימות 2 שיטות עיקריות לאיבחון של תסחיף ראתי: מיפוי ריאות או אנגיו-CT.

במחקר שבוצע בארצות הברית, ב- St. Louis שבמיסורי, ופורסם בעיתון הרפואי Obstetrics & Gynecology ב- 2009, ניסו החוקרים להעריך את שיעור המקרים בהם לא ניתן היה להגיע לאבחנה אצל נשים שעברו אנגיו-CT בהשוואה לנשים שעברו מיפוי ריאות בהריון. נבדקו כל הנשים בין השנים שעברו בירור עקב חשד קליני לתסחיף ריאתי במהלך הריון או עד 6 שבועות לאחר לידה, ולהן בוצע לפחות אנגיו-CT או מיפוי ריאות בין השנים 2001-2006. נתונים לגבי היסטוריה רפואית, ההסתמנות הקלינית, הממצאים בבדיקה גופנית, בדיקות הדמיה, תוצאות ההריון והתוצאות האמהיות נאספו מהגיליונות הרפואיים.

מתוך 304 נשים עם חשד קליני לתסחיף ריאתי, 108 (35.1%) עברו אנגיו-CT כבדיקה ראשונית ו-196 (64.9%) עברו מיפוי ריאות כבדיקה ראשונית. אצל נשים שעברו אנגיו-CT היה סיכוי קצת יותר גבוה לא להגיע לאבחנה (17% לעומת 13.2%). בתת קבוצה של נשים עם צילום חזה תקין, מיפוי ריאות הודגם בבדיקה הרבה יותר אבחנתית בהשוואה לאנגיו-CT.

מסקנת החוקרים הייתה כי בנשים בהריון או לאחר לידה עם חשד קליני לתסחיף ריאתי וצילום חזה תקין, מיפוי ריאות היא בדיקה הרבה יותר אבחנתית לתסחיף ריאתי בהשוואה לאנגיו-CT. בנשים עם צילום חזה לא תקין אנגיו-CT היא בדיקה טובה יותר לעומת מיפוי ריאות.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
בעצב תלדי בנים
דרונט בניית אתרים