מיזופרוסטול בטבליות דרך הפה לצורך השראת לידה בנשים עם ירידת מים במועד
18/08/2007
הובא ע"י ד"ר שגיא יאיר
 
ב- 5-10% מההריונות ישנה ירידת מים טרם התחלת הלידה, מהן 60% במועד (מעל שבוע 37 להריון).
בהריונות שבהן יש ירידת מים והאישה אינה נכנסת ללידה תוך זמן מסוים משתמשים בחומר הנקרא פיטוצין להשראת לידה וזאת על מנת להוריד את הסיכון לזיהומים. השראת לידה בצוואר רחם שאינו בשל, מעלה את אחוז הכישלונות ללידה רגילה ועקב כך את שיעורי הניתוחים הקיסרים.
ישנן מספר יתרונות במיזופרוסטול הנלקח בטבליות דרך הפה: לא חודרני, קל ללקיחה, נוח ולא יקר. יחד עם זאת קיימת סכנה של גירוי יתר של שרירי הרחם, תופעה הקשורה למינון החומר ולדרך לקיחתו. לכן חשוב למצוא את הכמות המתאימה ביותר שמצד אחד תמזער את אותו סיכון אך יחד עם זאת תשמור על יעילות טובה.
מחקרים הראו שהסיכון לגירוי יתר של שרירי הרחם פוחת במינונים של 100 מיקרוגרם ומטה עם מיזופרוסטול בטבליות דרך הפה.
המחקר הנדון נערך במרכז רפואי בסין ופורסם בכתב העת הגינקולוגי הסקנדינבי בנובמבר 2006. הוא כלל 100 נשים בשבוע הריון 37-42 עם ירידת מים שחולקו באופן אקראי לשלוש קבוצות: קבוצה ראשונה - קיבלה ויטמין B6 והיא היוותה את קבוצת הבקרה.
קבוצה שנייה - קיבלה מיזופרוסטול במינון של 50 מיקרוגרם דרך הפה.
קבוצה שלישית - מיזופרוסטול במינון של 100 מיקרוגרם דרך הפה.
המנות ניתנו כל 4 שעות עד 6 פעמים.
נמצא כי הזמן מרגע ירידת המים ועד ללידה התקצר משמעותית בשני המינונים לעומת קבוצת הבקרה, אך כאשר עשו תת-חלוקה של הנשים, לנשים מבכירות ולנשים וולדניות רק בקבוצה של הנשים המבכירות היה הבדל משמעותי בשני המינונים ואילו בנשים הוולדניות רק במינון של ה-100 מיקרוגרם.
לא היה הבדל באופן הלידה. שיעור הלידות המכשירניות ושיעור הניתוחים הקיסרים היה שווה בכל שלוש הקבוצות. לא היה הבדל בתופעות לוואי או בתוצאות על הילודים בכל שלוש הקבוצות.
מסקנת החוקרים היתה כי מיזופרוסטול במינון של 50 מיקרוגרם כל 4 שעות הוא בטוח, זול ויעיל באותה מידה כמו במינון של 100 מיקרוגרם בכל מה שנוגע לקיצור זמן הלידה מרגע ירידת המים, אך זאת רק אצל נשים מבכירות ללדת ולא אצל נשים וולדניות.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים