התקן נרתיקי המכיל מיסופרוסטול ומשוחרר בצורה מבוקרת לצורך השראת לידה
18/08/2007
הובא ע"י שגיא יאיר
 
מיזופרוסטול הוא חומר סינטטי המקביל לקבוצת הפרוסטגלנדים מסוג PGE1. אחד משימושיו כתרופה הוא במניעה וטיפול בכיב במערכת העיכול.
בתחום הגינקולוגי משתמשים בו לסיום הריון במיוחד בטרימסטר הראשון.
מחקרים שונים הראו כי אותו חומר יעיל גם לריכוך צוואר הרחם ולהשראת לידה (הן בלקיחה דרך הפה והן דרך הנרתיק). הבעיה היא כי אין הערכה מדויקת של חוזק הכדור, גירוי יתר של שרירי הרחם ובמידה ומתפתחים תופעות לוואי אין דרך להוצאת התכשיר.
עקב זאת פותח תכשיר עם התקן נרתיקי המכיל מיזופרוסטול המשוחרר בצורה מבוקרת למשך זמן של 24 שעות בכדי לשפר את בטיחותו של מתן חומר זה. ההתקן בנוי משלושה חלקים: גוף, מחסן אספקה של מיזופרוסטול וסרט שליפה.
יתרונותיו הם: אספקה קבועה של החומר ברמות סיסטמיות נמוכות וסרט המשיכה המאפשר הוצאה מהירה של התכשיר בשעת הצורך.
המחקר פורסם באחד מכתבי העת האמריקנים המובילים בחודש נובמבר 2006 והתכשיר ניתן לצורך השראת לידה. המחקר נערך בשישה מרכזים רפואיים בארה"ב. השתתפו בו 124 נשים, שילדו לפחות פעם אחת וחולקו באופן אקראי לארבע קבוצות, שבכל אחת ניתן מינון אחר של החומר. התכשיר הוצא מהנרתיק לאחר 24 שעות אלא אם כן היו תופעות לוואי שהצריכו את הוצאתו קודם.
33 נשים קיבלו 25 מיקרוגרם של החומר, 29 נשים קיבלו 50 מיקרוגרם, 32 נשים קיבלו 100 מיקרוגרם ו- 30 נשים קיבלו את הרמה המקסימאלית של 200 מיקרוגרם ( הכמויות הן לפי ההמלצות של האגודה האמריקאית לגינקולוגיה ומילדות מהרמה המינימלית עד המקסימאלית). תוצאות: 95% מהנשים ילדו לידה וגינלית. שיעור הניתוחים הקיסרים היה בערך 5%. הזמן הממוצע עד הלידה התקצר משמעותית בקבוצות שקיבלו מינונים של 100 ו-200 מיקרוגרם. ל- 14 נשים הוצא התכשיר קודם עקב תופעות לוואי. כל הילודים למעט אחד קיבלו ניקוד אפגר של מעל 6 לאחר 5 דקות.
מסקנות החוקרים היו: 1
1. מיזופרוסטול ( בכמות של 100 ו-200) מחיש את הזמן עד ללידה וגינאלית.
2. גירוי יתר של שרירי הרחם תלויה במינון של החומר.
3. אין עדות כי מוניטור עוברי לא תקין מושפע מהמינון של החומר.
4. ההתקן הנרתיקי של תכשיר המיזופרוסטול המשוחרר בצורה מבוקרת הינו שיטה מבטיחה לריכוך הצוואר ולהשראת לידה אך עדיין דרוש מחקר נוסף בקבוצה גדולה יותר של נשים.
 
 
 
 
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים