ריפוי קרומים עובריים לאחר ירידת מים
18/08/2007

הובא ע"י ד"ר סעדיה שרית

 

קרומי העובר בעלי חשיבות ניכרת בשמירה על איזון משק המים של העובר ושמירה מפני זיהומים. מחקרים רבים עוסקים בגורמים המביאים לירידת מים מוקדמת, אך מעטים המחקרים הדנים במנגנוני ההחלמה של הקרומים. במאמר סקירה מעמיק העוסק בירידת מים מוקדמת - מנגנוני הרס וריפוי של הקרומים וטכניקות טיפול, החוקרים מסכמים את התהליכים המביאים לירידת מים וכן לריפוי הקרומים, ואף גיבשו סיכום של שיטות טיפוליות אפשריות.

ירידת מים מוקדמת  מוגדרת לפני שבוע 37 של ההיריון ומתרחשת בשיעור של 1-4% מההריונות. נראה שירידת מים מוקדמת נובעת ממנגנונים משולביםהכוללים: תהליך דלקתי כרוני עם או ללא זיהום המביאים לצירים מוקדמים, החלשות הקרומים ולבסוף ירידת מים. חסר בוויטמין C יכול גם הוא להביא להחלשות של הקרומים. לעיתים מתרחשת ירידת מים עקב פגיעה לאחר דיקור מי שפיר או בדיקות פולשניות אחרות. ההנחה המקובלת הייתה כי בשל אספקת הדם הלקויה והעצבוב הדל לקרומים, תהליכי ההחלמה הרגילים ככל הנראה אינם מתרחשים בעת הפגיעה בקרומים. עם זאת, ידוע כי מקרים רבים של ירידת מים לאחר דיקור מי שפיר ואף מקרים ספונטאניים של ירידת מים מחלימים. מסיבה זו ניתן להניח כי קיים תהליך ריפוי, או לפחות יכולת אטימה של הפגם בקרומים.

בתנאי מעבדה, הצליחו להדגים שתאים שמקורם בקרומי השפיר סגרו פגם מיקרו-כירורגי בשיעור של 80% תוך 24 שעות. התיקון הצריך נוכחות פקטורי גדילה. לעומת זאת, במודלים של שתלים של קרומים עובריים, הריפוי היה מוגבל ביותר. במודל של חולדה, לאחר 5 ימים מיצירת הנקב בקרומים, נצפה צמצום של גודל הנקב על יד כיווץ הרקמה סביב אך לא הודגם שגשוג תאי, והפגם לבסוף לא נסגר. בארנבת, ב 40% מהמקרים הפגם נסגר תוך שבוע. בכבשה ובקוף היכולת לאיטום הפגם שנוצר הייתה מוגבלת ביותר.

המחברים מתארים בהמשך המאמר את האפשרויות השונות לטיפול. נבדקו תמיסות ביולוגיות שונות כגון פלזמה עשירת טסיות וכן דבקים ביולוגים שונים (דבק פיברין) לאחר ירידת מים כתוצאה מדיקור מי שפיר הן במודלים רקמתיים ובבעלי חיים והן בבני אדם. המחברים מסכמים כי יש צורך במחקר נוסף על מנת לנסות ולהפריד בין המנגנונים הרקמתיים המביאים לפגיעה בקרומים לעומת המנגנונים המביאים לריפויים. לסיכום, למרות השימוש הרב בדבקים ביולוגים בשנים האחרונות הרי שאין עדיין עבודות המצביעות על בטיחותם או יעילותם במקרים של ירידת מים.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים