אספירין ורעלת הריון
12/08/2007

הובא ע"י ד"ר יונתן ברקת

רעלת הריון, המסבכת 2-8% מההריונות, מתאפיינת על-ידי יתר לחץ-דם והפרשת חלבון בשתן ויכולה להוביל לבעיות כבדיות וכיליתיות, לפירכוסים ולהפרעות בקרישה. בשל ההשפעה המזיקה של מצב זה על השליה, יש סיכון מוגבר לעיכוב בגדילה התוך-רחמית של העובר וללידה מוקדמת. בנוסף, רעלת הריון כרוכה בתמותה אימהית משמעותית. הגורם המדויק לרעלת הריון אינו ידוע, אך הנזק השלייתי שבבסיס ההפרעה מביא לשפעול הטסיות ומערכת הקרישה. מכאן, המחשבה שנוגדי טסיות עשויים לסייע במניעת או דחיית המחלה.

המאמר פורסם בעיתון הבינלאומי Lancet במאי 2007. העבודה הקיפה כ- 30 מחקרים מעשרים השנים האחרונות, ומטרתה היתה להעריך את היעילות שבמתן נוגדי טסיות במניעה ראשונית של רעלת הריון, ולנסות ולהגדיר את תת הקבוצה שתהיה הנשכרת ביותר מהטיפול. מניעה ראשונית לרעלת הריון הוגדרה כמתן תכשיר נוגד טסיות לנשים בסיכון לרעלת הריון, יתר לחץ-דם הריוני או עיכוב בגדילה התוך-רחמית של העובר בהתבסס על הריונות קודמים או בשל מחלות רקע (כגון: מחלת כליות, סוכרת, יתר לחץ-דם כרוני או הפרעה חיסונית), או בשל גורמי סיכון מיילדותיים בשלב מוקדם בהריונן הנוכחי. בעבודה נכללו נתונים לגבי 32,217 נשים ו- 32,819 התינוקות שלהן. אצל נשים שקיבלו נוגדי טסיות (בהשוואה לביקורות), הסיכון היחסי לפתח רעלת הריון, לידה מוקדמת לפני שבוע 34 והריון עם סיבוך משמעותי, היו מופחתים. לתרופות נוגדות הטסיות לא היתה השפעה משמעותית על הסיכון למוות של העובר או התינוק, ללידת תינוק קטן לגיל ההריון או לדימומים אצל העוברים או האימהות. לא נמצאה תת-קבוצה מסוימת של נשים שייהנו יותר מטיפול נוגד טסיות לעומת תת-קבוצות אחרות.

מסקנת החוקרים היתה כי מתן נוגדי טסיות בזמן ההריון קשור לירידה בינונית אך מתמדת בסיכון היחסי לרעלת הריון, ללידה מוקדמת לפני שבוע 34 להריון או לסיבוך רציני בהריון. מנתונים אלו עולה כי יש לשקול הצעת טיפול נוגד טסיות לנשים בסיכון לרעלת הריון.

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
בדיקת מי שפיר בכל גיל
בעצב תלדי בנים
דרונט בניית אתרים