לידה וגינלית לאחר ניתוח קיסרי או ניתוח קיסרי יזום חוזר בנשים אשר בעברן לידה וגינלית?
23/11/2006


הובא ע"י צוות האגף לנשים ויולדות

באוקטובר 2006 פורסם בעיתון הרפואי האמריקאי American Journal of Obstetrics and Gynecology  מאמר העוסק בדרך יילוד של נשים שבעברן לידה בניתוח קיסרי ולפניה לידה וגינאלית.
החוקרים ניסו לבדוק דרך לידה עדיפה, ניתוח קיסרי יזום חוזר מול לידה וגינאלית ולענות על השאלה האם לידה וגינאלית קודמת היא גורם המקל בהחלטה לאפשר לאישה שבעברה ניתוח קיסרי לנסות וללדת שוב בלידה וגינאלית.
במחקר נאספו ונבדקו הנתונים הרפואיים של כל היולדות שילדו בין השנים 1996-2000 ב-17 מרכזים שונים בארה"ב.
נמצאו יותר מ-25,000 נשים הרות לאחר ניתוח קיסרי, מתוכן נבחרו 6619 נשים אשר ילדו בעבר גם בלידה וגינאלית. נשים אלו חולקו לשתי קבוצות, 5041 נשים הרות עברו ניסיון ללידה וגינאלית ו- 1578  בחרו לעבור ניתוח קיסרי חוזר באופן יזום.
החוקרים מצאו כי שיעור ההצלחה לילוד וגינאלי היה גבוה ועמד על  89.9% .
בנוסף מצאו החוקרים כי שיעור הסיבוכים האימהיים לאחר הלידה היה נמוך יותר באופן משמעותי בקרב קבוצת הנשים אשר עברה ניסיון ללידה וגינאלית .
קרע של הרחם, סיבוך נדיר ומסוכן, התרחש ב- 0.4% מהנשים שעברו ניסיון לידה וגינאלית לעומת 0.06% מהנשים אשר עברו ניתוח קיסרי ייזום (הבדל לא משמעותי מבחינה סטטיסטית).

מסקנת החוקרים הייתה כי נשים המועמדות לניסיון לידה וגינאלית לאחר ניתוח קיסרי ובעברן לידה וגינאלית קודמת  הן בעלות סיכון מופחת לסיבוכים אימהיים בהשוואה לנשים אשר בוחרות לעבור ניתוח קיסרי חוזר. יתר על כן, חשוב לזכור כי לניתוח קיסרי חוזר יתכנו סיבוכים ולכן מדגישים החוקרים כי כדאי לבחור את הנשים המתאימות לניסיון לידה וגינאלית לאחר ניתוח קיסרי. לסיכום, מחקר זה מוכיח כי לידה וגינאלית בעבר אכן מעידה על סיכויי הצלחה גבוהים יותר ללידה ואגינלית חוזרת בנשים לאחר ניתוח קיסרי .

 

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים