הייתכן פתרון לבעיית כליאת הכתפיים בלידה?
20/01/2005

הובא ע"י: דר' צ. בן-ארויה

כליאת כתפיים הינה ממצבי החירום המבעיתים ביותר בחדר הלידה המודרני. רב המקרים של כליאת כתפיים אינם ניתנים לניבוי ומופיעים לרב ללא סימן מוקדם. מצב זה יכול לגרום לחולשת גפיים בעובר ונזקים לתעלת הלידה באם.

ישנן מספר נקיטות המוכרות כעוזרות בחילוץ העובר במצבי קיצון אלה אולם אין נקיטה אחת שהוכחה כמושלמת.

קבוצת חוקרים מאוניברסיטת ג'ון הופקינס שבמרילנד, ארה"ב, ביצעו 30 לידות דמי תוך שימוש בהתקן מיוחד שאמור לדמות מצב של כליאת כתף. התקן מורכב ממספר יחידות הכוללות מודל אימהי, מודל עוברי, כפפה בעלת חיישני כוח ומחשב חיצוני. מטרתם הייתה למצוא את הדרך בה יש שימוש מפחת בכוח על מנת למזער את הנזק לעובר.

הלידות בוצעו בכל אחת משלושת הנקיטות המקובלות כיום ליילוד במצבי כליאת כתפיים, כאשר הכוח שהופק מזרועו של הרופא נירשם בכל אחת מהשיטות.

הפיכת העובר כך שגבו יפנה אל בטן אימו – שיטה המוכרתכנקיטה קדמית ע"ש רובין – הצריכה שימוש בהכי פחות כוח במשיכת ראש העובר. לאחריה השיטה של הפיכת העובר עם גבו לכיוון גבה של האם ולבסוף משיכת רגלי האם לאחור.

פלקסוסי העצבים הברכיאלים, שבשורש הזרוע, סבלו את הכי פחות מתיחה בתנועת רובין, ולאחר מכן בשיטות שהוזכרו קודם (ובאותו הסדר).

עם כל זאת, טוענת החוקרת הראשית הדר' אדית גורביץ' כי יש צורך במחקר נוסף לפני שניתן יהיה לקבוע בוודאות את יתרונה של שיטה אחת על רעותה באופן נחרץ.

American Journal of Obstetrics and Gynecology2005

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים