דלקות שתן בהריון
4/01/2003


מאת: דר' ש. גינת

דלקת בדרכי השתן הינה הסיבוך הרפואי השכיח ביותר בהריון. דרכי השתן כוללים: כליות (מקום יצור השתן), שופכנים, שלפוחית שתן ושופכה. ככלל דלקת בדרכי השתן שכיחה יותר בנשים מאשר בגברים עקב השוני באורך השופכה (בנשים אורך השופכה הוא 3-4 ס"מ, קצר פי 4 מאשר בגברים) ומהקרבה של פתח השופכה ללדן. מרבית הדלקות בדרכי השתן נובעות מחיידקי המעי ובייחוד מהזנים: Escherichia coli, Klebsiella ו- Enterobacter.

שינויים תפקודיים נורמאליים בדרכי השתן כחלק מהסתגלות הגוף להריון, המתבטאים בזרימה איטית של השתן ונוכחות של סוכר בשתן מעלים את שכיחות הדלקות בדרכי השתן בנשים הרות.
דלקת בדרכי השתן בהריון מוגדרת ע"י נוכחות חיידקים מזן אחד בכמות משמעותית (>100,000 חיידקים בסמ"ק) בבדיקת תרבית שתן. מאפיין זה בשלוב צורת הבעת התסמינים (הסימפטומים) מדרג את התבטאות התופעה ל- 3 דרגות חומרה:

1. Asymptomatic bacteriuria 
הדרגה הקלה ביותר אשר מתבטאת רק בבדיקת תרבית שתן חיובית ללא כל תלונות בשיעור של 2-7% מכלל ההריונות. ללא טיפול מצב זה יכול להחמיר ב-25% מהמקרים עד לצורה הקשה של דלקת הכליות.

2. Cystitis
מתבטאת כדלקת של שלפוחית השתן עם תלונות של דחיפות, תכיפות וצריבה במתן השתן כתוספת לבדיקת תרבית שתן חיובית.

3. Pyelonephritis 
הדרגה החמורה ביותר מתבטאת כדלקת של הכליות ע"י שלוב של הנ"ל עם רגישות מותנית וחום גבוה. חל בכ- 2% מכלל הנשים בהריון. שכיח יותר במחצית השנייה של ההריון ויותר בצד ימין. בצורתה הקשה יכולה לגרום לסיבוכים אימהיים המתבטאים בכשל נשימתי, אנמיה, פגיעה בתפקוד כלייתי וזיהום כלל מערכתי, ולסיבוכים עובריים כדוגמת לידות מוקדמות ומשקלי לידה נמוכים.

עקב התחלואה המשמעותית הן האימהית והן העוברית מדלקת כליות בהריון, קיימת חשיבות רבה לאיתור ולטיפול בדלקת בדרכי השתן עוד בשלביה הראשונים, לפני מעורבות הכליות. מסיבה זו אחת לחודש מומלץ לבצע בדיקת שתן כללית לכל אישה הרה. באם בבדיקה זו קיימת עדות עקיפה לנוכחות דלקת מבוצעת בדיקת תרבית השתן לאישור האבחנה.

כל דרגות החומרה של דלקת בדרכי השתן מחייבות טיפול. הטיפול כולל שתייה מרובה וטיפול אנטיביוטי. בעוד שבצורה הקלה הטיפול הינו פומי וקצר מועד, הרי שבצורה הקשה של דלקת הכליות הטפול האנטיביוטי ניתן תוך ורידי, ממושך ומחייב אשפוז. חזרה של דלקת בדרכי השתן גם בצורתה הקלה מחייב המשך טיפול אנטיביוטי לאורך כל ההריון.


4/1/03

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים