עישון בהריון משפיע על נטיית הילד להשמנה

מאת: דר' צחי בן-ארויה 

עישון לאורך ההריון מסוכן והשפעותיו השליליות מרובות. מחקר אחרון מראה סיכון נוסף לעישון במהלך ההריון, לילדים שאימהותיהם עישנו במהלך ההריון סיכוי גבוה יותר להיות שמנים מחבריהם שנולדו לנשים לא מעשנות.
מחקר זה נותן לנשים סיבה נוספת להפסיק לעשן במהלך ההריון. מתוצאות מחקר זה נראה שנשים המתעתדות להרות צריכות להפסיק לעשן לא רק עקב הסיבות הידועות כגון הסיכון המוגבר לוולד לחלות באסטמה ובמוות פתאומי, אלא גם בכדי להפחית את הסיכון של הוולד להיות שמן על כל המשתמע מכך.
התוצאות מתבססות על מחקר שנעשה בין השנים 1999-2000 ובו בוצע מעקב אחר 6483 ילדים ממספר בתי ספר בגרמניה.מתוך כל הקבוצה 683 נשים עישנו במהלך ההריון. לילדים של נשים אלה היה סיכוי כפול להיות שמנים, וכ 43% יותר סיכוי להיות עם עודף משקל מאשר לילדים לנשים לא מעשנות.
תוצאות המחקר פורסמו בעיתון המדעי
American Journal of Epidemiology. החוקרים מדווחים גם על קשר ישיר בין מספר הסיגריות שעושנו לבין מידת ההשמנה של הילדים.עישון במהלך ההריון היה גם קשור להרגלים של צפיה בטלויזיה ואכילת ממתקים אצל הילדים, וכן למידת הזמן המושקע במשחקי מחשב.
הממצאים נשמרו גם לאחר שהחוקרים "ניקו" את המשתנים הנוספים היכולים להשפיע על משקל הילדים כגון מידת ההשכלה של ההורים, הנקה בילדות וגורמים גנטים אחרים.
ל
אחר אנליזה של הנתונים טוענים החוקרים שלא ניתן להסביר את הקשר בין עישון למשקל הילדים ע"י גורמים אחרים אלא רק ע"י העישון עצמו.
ההסבר לתופעה לא ברור דיו, אולם יתכן כי החשיפה לניקוטין משפיעה בצורה כלשהיא על התפתחות המח של העובר, וגורמת לפגיעה בבקרת האכילה.

25/11/2002
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים