הנקה ותפקידה בהגנת הגוף מפני סרטן השד


נערך ע"י:  תהילה בן-ארויה
מיילדת ומקדמת הנקה.


מחקר חדש שפורסם העיתון המדעי המוביל LANCET מראה שככל שנשים מרבות להניק וככל שהן יולדות יותר ילדים, כך קטן הסיכון שלהם ללקות בסרטן השד.

ההנקה ידועה כבעלת יתרונות מרובים לרך הנולד, לרבות שיפור באינטליגנציה ומיעוט בזיהומי ילדות, אולם, יתרונותיה לאם המניקה היו ידועים פחות. 

המחקר החדש, פרי עיטם של חוקרים מאוניברסיטת אוקספורד שבאנגליה, מראה כי נשים יכולות להקטין את סיכונן לחלות בסרטן השד בארבעה אחוזים עם כל שנת הנקה. גורם שנמצא מגן אף יותר (נשים אנא לשבת לפני שתקראו את המשפט הבא), הוא ללדת 6 עד 7 ילדים...

מחקר זה עוזר להבין מדוע סרטן השד נפוץ עד פי שניים בארצות המודרניות מאשר בעולם השלישי. הבדל זה יכול להיות שייך לגודל המשפחה הממוצע ולמשך ההנקה הממוצע המקובל בארצות המתפתחות.

נשים בעולם המערבי מניקות בממוצע בין חודשיים לשלושה חודשים, ויולדות בין שניים לשלושה ילדים. לעומתן, מקבילותיהן מהמדינות המתפתחות יולדות כשישה עד שיבעה ילדים בממוצע ומניקות כל אחד מהם למשך כשנתיים.

סביר להניח שאף אישה בעולם המערבי לא תכפיל או אף תשליש את מספר ילדיה, וכמו כן, רובן אף מניקות לתקופה קצרה יותר מהמומלץ ע"י האיגוד האמריקאי לרפואת ילדים – להניק כחצי שנה. יחד עם זאת, אם כל נשות העולם יעברו להניק לתקופה של שנה שלימה, ניתן יהיה להוריד את מספר מקרי סרטן השד בחמישה אחוזים. במילים אחרות כ 10,000 מקרים חדשים של סרטן השד יחסכו מדי שנה!

במחקר זה ביצעו אנליזה של כ 47 מחקרים בנושאי הנקה שבוצעו בשלושים מדינות שונות. המחקר "כיסה" כ 50,000 נשים עם סרטן השד וכ 97,000 נשים ללא מחלה זו. הנשים עם סרטן השד ילדו פחות ילדים מהנשים ללא המחלה. נשים עם סרטן השד נטו פחות להניק מהנשים שלא חלו וכן משך ההנקה הממוצע שלהן היה קצר יותר.

כל שנת הנקה מורידה את הסיכון לסרטן השד ב 4.3%, וכל ילד אותו יולדים מפחית את הסיכון בשבעה אחוזים. 

המדענים אינם יודעים בוודאות מדוע להנקה תפקיד מגן על השד. מנגנון מוצע אחד הינו שהנקה מפחיתה את הפרשת ההורמון אסטרוגן, היכול לעודד צמיחה לא תקינה של תאים בשד. למעשה, ההנקה שומרת על הסביבה ההורמונלית אצל האישה כמו במצב של הריון, ובכך מפחיתה את חשיפתה לאסטרוגן.

יחד עם זאת מחקרי המשך אמורים לגלות את הסיבה המדוייקת להשפעה המגינה של ההנקה.


לעיון נוסף:  

"
ההנקה"  מאת תהילה בן-ארויה, מיילדת ומקדמת הנקה.
שאלות נפוצות בנושא הנקה.
המאמר מתוך ה  LANCETהינך מוזמן/ת להשתתף בדיונים אודות נושא זה בפורום האתר.21/7/2002

הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים