אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה

מאת: דר' שמואל עברון

חשיבות האלחוש בלידה והשלכותיו החיוביות על האם והעובר ידועה היום ואינה מוטלת בספק.
שיטת האלחוש השכיחה ביותר (מעל 50% מהלידות ברוב חדרי הלידה הגדולים בארץ) והיעילה ביותר (מעל 90%) הינה אלחוש אפידורלי. ואולם, ישנם מצבים שבהם לא ניתן לבצע אלחוש אפידורלי. אם זה בגלל סירוב היולדת בגלל חששות לסיבוכים, אם בגלל סיבות רפואיות שבהם חל איסור מוחלט או יחסי על בצוע אלחוש אפידורלי.
המצבים בהם חל איסור מוחלט על בצוע אפידורל הם הפרעות קרישה, זהום מקומי בעור, מצבי דמם ואי יציבות בלחץ הדם. מצבים שבהם הוראת הנגד לבצוע היא יחסית, כוללים: בעיות גב והפרעות נוירולוגיות. בכל המצבים הללו על היולדת לדעת שקיימת אלטרנטיבה לאלחוש אפידורלי אם כי לא באותה דרגת יעילות (עד 60%), אולם גם זה שעור משמעותי שמונע את הסבל הכרוך בכאב עם כל ההשלכות הפיזיות והנפשיות וההשפעות על העובר.
השיטות האלטרנטיביות לאפידורל הן שיטות טבעיות כגון: שימוש ברפלקסולוגיה,דקור מחטים , מתן גרוי חשמל במתח נמוך, שאיפת גז הצחוק (ניטרוס אוקסיד). אולם השיטה המקובלת ביותר הינה השימוש בזריקת פטידין לוריד וכפי שמכונה זריקת טשטוש, המבוססת על מתן תכשיר סינתטי דמוי מורפין. חסרונו הוא בכך שהשפעתו העיקרית היא טשטוש, השפעתו בהפחתת הכאב היא עד 60%, ומשך פעולתו – כמספר שעות (3-1) כך, שבמקרים בהם הלידה ממושכת, נאלצים לחזור על המנה. אז הטשטוש גובר ויש סיכוי שהיולדת לא תשתף פעולה בלידה או שהתינוק שיוולד יסבול מקשיי נשימה או הפרעות הנקה. הפטידין ניתן בהזלפה איטית לוריד במשך כחצי שעה.
כאלטרנטיבה לפטידין הוצע לאחרונה להשתמש ברמיפינטניל, שהוא אופיאט סנטטי בעל משך פעולה קצר (מספר דקות). ניתן לכן להזליפו דרך משאבת PCA(Patient Controlled Analgesia) הנשלטת ע"י היולדת [ראה כתבה נוספת בנושא] . יתרונות נוספים לחומר, האפשרות להגביר המינון ולהתאימו לעוצמת הכאב, השליטה על הטיפול היא על ידי היולדת, אפשר להמשיכו עד הלידה, וכן תוצרי הלוואי של החומר המתפרק בגוף אינם מדכאים את האם או העובר. כאשר מופסק עירוי החומר , ההתעוררות היא מהירה תוך דקות. השימוש בחומר נמצא עדיין בשלביו הראשונים אולם תוצאות השמוש בו עד כה הן מבטיחות. אנו בין הראשונים בארץ המציעים שיטת אלחוש זאת למטופלות שלנו.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
בעצב תלדי בנים
דרונט בניית אתרים