מתן חומרי הרדמה בבקרת היולדת (PCA)

מאת: דר' שמואל עברון

השימוש במשאבת PCA להזלפת חומרי אלחוש כטיפול בכאב חד או כרוני התפתח בשנים האחרונות עם הגדלת המודעות לטיפול בכאב. לכאב החד והכרוני השלכות נפשיות וגופניות לטווח הקצר והארוך ומכאן החשיבות לטפל בו מוקדם ככל האפשר.
במדינות מפותחות קיימות מחלקות מיוחדות המתמחות במתן טיפול בכאב כמו כן בהגדלת המודעות לכך שכאב ניתן לטיפול ואין צורך לסבול ממנו. מטרת השרות להגיש סיוע לחולים הסובלים מכאב חד (כמו בלידה או אחרי ניתוח) או כאב כרוני כמו אצל חולים הסובלים ממחלות חשוכות מרפא (סרטן). שיטות האלחוש הן רבות ומגוונות ונבחרות בהתאם למצב החולה. הטיפולים נעשים על ידי תכשירים הניתנים לבליעה או בדרך הוריד או לעמוד השידרה בשיטה אפידורלית. בעשור האחרון חלה התקדמות משמעותית בפיתוח משאבותPCA , אותן ניתן לחבר לחולה המטופל בכאב ולהזליף דרכן חומרי אלחוש לוריד או לחלל אפידורלי. חשיבות השיטה היא בכך שהטיפול בכאב הוא רצוף, אין צורך בהזמנת מרדים להזרקת תרופות בכל פעם שמתעורר הכאב, היולדת או החולה מעורב בטיפול ושולט עליו ובתכנונו. ע"י לחיצה על כפתור הוא מפעיל את מכשיר ההזלפה. שביעות הרצון שלו יותר גדולה וגם תצרוכת חומרי האלחוש קטנה יותר כך, ותופעות הלוואי נדירות יותר. השכלול הטכנולוגי במכשירי ה- PCA מתבטא ביתר אמינות ודיוק, המכשיר מתוכנת כך שלא מתאפשרת הזרקת חומרי אלחוש מעבר למה שנקבע מראש. תחום הדיוק כ- 8%, וכך ניתן לדעת אחרי 24 שעות מה היתה הצריכה של חומרי האלחוש כל שעה.
אנו הראשונים בארץ שאמצנו את שיטת PCA בחדרי לידה שלנו, הסיבה לכך היא גישתנו הבסיסית שרואה ביולדת שותף מלא בהחלטות רפואיות הנוגעות לה. עצם העובדה שהיולדת יכולה לשלוט בעצמה מתי וכמה חומרי הרדמה היא תקבל וזאת במסגרת הבטיחות של כמות הכוללת של החומר, נותנת ליולדת תחושת בטחון ועצמאות. כל חדרי הלידה שלנו מצויידים במכשיר PCA.
השימוש במכשירי PCA בלידה הוכיח את עצמו . בריכוזים נמוכים יותר של חומרי אלחוש, מאפשר ליולדת להשתתף באופן פעיל בתהליך הלידה וכמו כך נמנע שיתוק ברגלים שהיה שכיח בשיטות אלחוש קודמות.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים