אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים

מאת: דר' ש. לוריא

צירים מוקדמים אלו צירים שמופעים לפני מועד הלידה, היינו לפני 37 שבעות הריון. לעתים צירם אלו פוסקים ולעתים הם מובילים ללידה מוקדמת (לידה לפני שבוע ). תינוק שנולד לפני 37 שבועות הריון נקרא פג. למעשה, פגות הוא הגורם המשמעותי ביותר לתחלואה ותמותה של ילודים במיולדות המודרנית. יש מספר סיבות להופעת צירים מוקדמים: מום של הרחם, אי ספיקה (חולשה) של צוואר הרחם, הריון מרובה עוברים, מחלות חום אימהיות, זיהום תוך רחמי, התייבשות ועישון.
התסמינים של צירים מוקדמים הם רבים: כאבי בטן תחתונה, כאבי גב, כאבי אגן, כאבי מחזור, הפרשות מרובות מנרתיק, דמם מנרתיק, לחץ כלפי מטה, דחיפות במתן שתן ואף שלשול. הסימנים הם רבים ומגוונים ויחד עם זאת שכיחים מאוד בהריון ולרוב אינם קשורים באופן מוחלט לצירים מוקדמים. החשד צריך להתעורר בנוכחות תסמינים אלו ויש להיבדק על מנת לברר האם לא מדובר בציירם מוקדמים. האבחנה של הצירים מוקדמים נעשית ע"י חיבור למכשיר מוניטור שרושם צירים יחד עם דופק לב עובר. לאחר שמתבצע אבחון של צירים מוקדמים יש להעריך את מצב צוואר הרחם. הערכה כזו מתבצעת ע"י בדיקה ידנית וע"י מדידת אורך תעלת צוואר הרחם בעזרת אולטרסאונד.
לאחר האבחון מגיע שלב הטיפול למניעת לידה מוקדמת. הטיפול מכוון לעצירת צירים, לטיפול בזיהום, אם זיהום אכן קיים (למשל אנטיביוטיקה לדלקת בשתן), ולזירוז הבשלת ריאות עובר. הזירוז של הבשלת ריאות עובר נועד להקל על הטיפול בתינוק אם ייוולד, מאחר והסיבה העיקרית לתחלואה של תינוקת פגים נובעת מחסר בשלות ריאתית שלהם. הטיפול לזירוז הבשלת ריאות עובר מתבצע ע"י מתן סטרואידים בזריקה לשריר לאימא.
יש מספר תרופות שניתנות לעצירת צירים. מתן נוזלים לוריד, ריטודרין, מגנזיום, פרוזולאט ואינדומד. מלבד נוזלים לרוב התרופות יש תופעות לוואי רבות. ריטודרין יכול לגרום לרעדת, דפיקות לב, דופק מהיר, הפרעות של מלחי הגוף וסוכר או אף לתופעות לבביות קשות יותר. מגנזיום יכול לגרום לגלי חום בחילה, עייפות, חולשה, הפרעות בנשימה או אף תופעות קשות יותר. פרזולט יכול לגרום לכאבי ראש, חולשה, או אף סחרחורת. אינדומד יכול לגרום תופעות שונות אצל העובר ולכן בד"כ אינו מומלץ כטיפול לאחר שבוע 32 להריון. בנוסף קיימים מצבים של הוראת נגד מתן תרופות אלו ויש נשים שלא יכולות לקבל את התרופות הנ"ל.
לאחרונה פותחה תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים. התרופה נקראת אטוסיבאן. היא אושרה לשימוש בישראל בשנת 2001 והיא נמצאת בשימוש במחלקה שלנו במרכז הרפואי ע"ש אדית וולפסון. התרופה הוכחה כיעילה מאוד במספר מחקרים רבי משתתפות ברחבי העולם. היתרון הבולט שלה הוא במיעוט תופעות לוואי ומיעוט מצבים של הוראות נגד מתן אטוסיבאן. התופעות הן קלות כמו בחילה או כאב ראש קל ומופיעות בפחות מ 6-7 אחוז מהנשים המטופלות. התרופה ניתנת דרך הוריד למשך 48 שעות בלבד.
ככלל, החלטה על מתן תרופות לעצירת לידה תלויה בהערכת בשלות ריאתית של העובר ושקילה של סיכון מול יתרונות בהמשך הריון הן מסיבה עוברית והן מסיבה אימהית. הנקודה החשובה היא ש85% מנשים הרות שמופיעות עם צירים מוקדמים יולדות בסופו של דבר במועד, היינו לאחר שבוע 37.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
בעצב תלדי בנים
דרונט בניית אתרים