מרווח הזמן המומלץ בין לידות

מאת: דר' שמואל לוריא

הרבה זוגות מהרהרים בשאלה מהו המרווח האידיאלי בין הלידות. מצד אחד יש לאפשר התאוששות של הגוף מהריון קודם במובן של השלמת מאגרי ויטמינים, התגברות על איבוד דם, ונזק למערכת הרבייה. מצד שני הגדלת המרווח יכולה להוריד מהמוכנות של הגוף ללידה. נעשו מספר מחקרים שיכולים לבער ניקודה מעניינת זו.
מסתבר שכאשר מרווח בין ההריונות הוא קצר מ 6 חודשים יש שכיחות גבוה יותר של לידה מוקדמת, דימום בשליש השלישי של ההריון, ירידת מים מוקדמת, רעלת הריון ומשקל ילוד נמוך. תופעות אלו נובעות ככל הנראה מהעדר התאוששות של הגוף מהריון קודם במובן של השלמת מאגרי ויטמינים, התגברות על איבוד דם, ונזק למערכת הרבייה. לציין שתופעות אלו נצפו במספר יבשות ללא קשר הדוק למצב סוציואקונימי של הנשים.
מסתבר עוד, שכאשר מרווח בין ההריונות הוא ארוך מ 59 חודשים (5 שנים) שוב יש שכיחות גבוה יותר של לידה מוקדמת, דימום בשליש השלישי של ההריון, ירידת מים מוקדמת, רעלת הריון ומשקל ילוד נמוך.תופעות אלו מתרחשות ככל הנראה בגלל ירידה של מוכנות הגוף ללידה הנובעות מהעלמות תופעות תומכות בהריון מסוג של הרחבת הרחם והתגברות זרימת הדם באגן.
לסיכום, התקופה הטובה ביותר להרות שוב לאחר לידה קודמת היא בין 18 לבין 23 חודשים. הקפדה על מרווח זמן זה יכולה להוביל להולדת תינוקות בריאים יותר. הסיבה האמיתית לקביעה זו טרם הובהרה עד הסוף, אך ללא ספק תוצאות מחקרים מצביעים על עדיפות זו. קביעה זו היא אפילו משמעותית יותר לנשים בקצבות גיל מרוחקים (הריון בגיל העשרה ובגיל מבוגר).
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים