מצג עכוז

מאת: דר' שמואל לוריא

לקראת הלידה רוב העוברים שוכבים בציר אורכי המקביל לציר האורך של האם, מה שמכונה "מנח אורכי". מצג העובר מתייחס לחלק המקדים של העובר בתעלת הלידה. בדרך כלל החלק המקדים הוא ראש, מה שמכונה "מצג ראש". החלק המקדים במצג ראש יכול להיות קודקוד, פנים או מצח. "מצג קודקוד" הוא השכיח ביותר בלידה והוא מאפשר מעבר נוח וקל בתעלת הלידה. במצג זה אין הפרעה לכיפוף הראש, תהליך שהוא חיוני ביותר למעבר העובר בתעלת הלידה. "מצג מצח" אינו מאפשר את הכיפוף של הראש ולכן, כאשר מצג זה אינו משתנה במהלך הלידה, לידה נרתיקית לא מתאפשרת ויש לבצע ניתוח קיסרי. חלק מהעוברים השוכבים ב"מצג פנים" יכולים לבצע את הכיפוף וחלק לא יכולים לבצעו במקרה כזה יש מעקב צמוד במהלך הלידה וניתוח קיסרי יתבצע במידה ולא תהיה התקדמות במהלך הלידה.
"מצג עכוז" הינו מצב בו מנח העובר הוא אורכי והחלק המקדים הוא עכוז או רגליים. בשבועות המוקדמים של ההריון השכיחות של העוברים הנמצאים במצג עכוז היא גבוהה ויורדת ככל שההריון מתקדם. לקראת סוף ההריון נשארים רק 3%-4% מהעוברים במצג עכוז. הסיבה לכך היא שבשלבים המוקדמים של ההריון העובר קטן יחסית לגודל חלל הרחם, דבר המאפשר לו תנועה חופשית והוא נמצא בכל תנוחה שהי. החל מהשבוע ה- 32 העובר ממלא את מרבית חלל הרחם ולכן מתאים את עצמו לצורת הרחם. מאחר והחלק העליון של הרחם רחב והחלק התחתון של הרחם צר יותר, החלק הרחב יותר של העובר, כלומר העכוז והרגליים, יהיו בחלק העליון, בעוד הראש של העובר יתמקם בתחתית הרחם. תהליך זה מתרחש אלא אם כן חלל הרחם אינו מאפשר התמקמות זו. כמו למשל כאשר יש מחיצה ברחם או שרירן ברחם, רחם דו-קרני וכדומה.
לידה נרתיקית של "מצג עכוז" היא מורכבת ומסובכת יותר מאשר לידה במצג ראש, משום שהחלק הרחב של העובר הוא הראש והעובר שנחלץ מתעלת הלידה במצג כזה יכול להיפגע יותר מאשר עובר הנולד במצג ראש. כאשר הראש עובר ראשון אחריו יעבור כל העובר בעוד שכאשר החלקים הצרים יותר עוברים ראשונים, היינו הרגליים והעכוז, יתכן כי הראש לא יצליח לעבור ויתקע. שנים רבות התנהל ויכוח בקהילה הרפואית על אופן היילוד הנכון ביותר של עובר במצג עכוז. סוגיה זו באה על פתרונה עם פרסום מחקר רב מרכזי, מ- 26 מדינות על ידי דר' מרי האנה, בשנת 2000. תוצאות המחקר מראות כי מבחינת בריאות העובר, יש עדיפות לביצוע ניתוח קיסרי בכל מקרה של מצג עכוז. מתוך המחקר עולה כי ביצוע ניתוח קיסרי לא היווה תוספת סיכון לאם.
היפוך העובר הינה שיטה בה משתמשים על מנת להקטין את הסיכוי למצג עכוז ובכך להימנע מניתוח קיסרי. ההיפוך נעשה ע"י רופא מיילד מיומן לאחר הרפיית הרחם ותחת ניתור קבוע של לב העובר. המיילד מנסה לדחוף בעדינות את העובר דרך דופן הבטן והרחם ולסובבו בתוך הרחם על מנת שישנה את תנוחתו למצג ראש. ההיפוך אינו מסכן את העובר ובמידה ויש בכל זאת שינויים בדופק העובר הצוות ערוך ומוכן לביצוע ניתוח קיסרי.
הדפסשלח לחברהוסף תגובה
לקריאה נוספת:
אאוטיזם
אבחון תסחיף ריאתי בהריון עי אנגיו-CT או מיפוי ריאות, 15/09/2009
אורך השלב השני של הלידה והשפעתו על העובר ועל האם, 3/11/2009
אטוסיבן - תרופה חדשה לטיפול בצירים מוקדמים
אלטרנטיבות להרדמה אפידורלית בלידה
אלכוהול בכמות קטנה והשפעתו על העובר?
אמצעים מכאניים להבשלת צוואר הרחם ושיעור הזיהום סביב הלידה, 15/09/2009
אספירין ורעלת הריון, 12/08/2007
בדיקת מי שפיר בכל גיל
דרונט בניית אתרים